Pozicija

2021.01.24 09:00

Mykolas Poškus. Visuomenės pasitikėjimas – už dyką neduodamas

Mykolas Poškus, Mykolo Romerio universitetas, Komunikacijos institutas, Psichologijos institutas2021.01.24 09:00

Jau praėjo kuris laikas po Seimo rinkimų ir darbai, nors ir itin sudėtingame kontekste, turi būti pradėti. Tad, ko mums reikėtų tikėtis iš dabartinės valdančiosios koalicijos? Vienas mano pažįstamas politikas yra pasakęs: „Nėra nieko, ko negalėčiau pažadėti“, ir tai yra gryniausia tiesa.

Rinkome kandidatus į Seimą, vis tik kažkiek tikėdami jų skelbiamomis idėjomis. Aš, kaip ir daugelis Jūsų, balsavau, tikėdamas pasirinkto kandidato moralumu ir tvirtumu priimti sprendimus ir vykdyti pokyčius, kuriuos kandidatas pažadėjo. Taigi, ar turėsime tikrą centro-dešinės koaliciją, ar tiesiog dar ketverius metus burnosime, kaip niekas nesikeičia į gerąją pusę?

Populiarių kandidatų į įvykusius rinkimus pozicijos buvo stipriai orientuotos į laisvę, tačiau laisvė turi savo kainą. Mes, kaip piliečiai, turime suvokti, kad laisvė mums kainuos. Mums reikės prisiimti daugiau asmeninės atsakomybės už save ir savo gerovę, mums reikės būti finansiškai atsakingesniais.

Jei valstybės pokyčiai judės link klasikinio liberalizmo idėjų, galime tikėtis mažesnių mokesčių, o tai visada yra gera žinia sunkiai dirbantiems žmonėms. Tačiau tai taip pat reikš, kad valstybė mažins savo vaidmenį piliečių asmeniniame gyvenime ir prireikus pagalbos – pirmiausia turėsime kliautis savimi. Toks susitarimas yra iš principo geresnis nei globėjiška valstybė, kuri nusprendžia už piliečius, kaip jie turėtų elgtis. Visgi, tai taip pat reiškia, kad piliečiams teks išmokti naujų įpročių, o tai jiems nebūtinai sekasi gerai.

Viliuosi, kad valdančioji dauguma turės pakankamai politinės valios priimti sprendimus, kurie būtų naudingi produktyviems visuomenės nariams, kurie ant savo pečių neša tiek Lietuvos ekonomiką, tiek ir kultūrą. Tikiuosi, kad pažadai apie alkoholio prekybos valandų ribojimus bei kanapes – nėra tik politiniai triukai įsikurti šiltose pozicijose, po jais slypi tikra liberali ideologija, kur gerbiamas asmuo, jo laisvė ir teisė rinktis, ką daryti su savo kūnu. Viliuosi, kad tos pačios lyties santuokų klausimas nebus pamirštas vien dėl to, kad jis nėra socialiai populiarus tarp statistinių rinkėjų ir politinė valia siekti santuokos lygybės gali reikšti politinę savižudybę to siekiantiems politikams.

Visi šie klausimai man ir kitiems piliečiams, kurie yra senojo kirpimo liberalai, yra itin svarbūs, todėl norisi pabrėžti, kad dabartinė valdančioji koalicija yra tartum po padidinamuoju stiklu. Mes suteikėme jiems savo pasitikėjimą, na, o dabar – jų eilė pateisinti mūsų pasitikėjimą realiais pokyčiais.

Klasikinis liberalizmas, kuriuo neabejotinai vadovaujasi Lietuvos Respublikos Liberalų Sąjūdis bei, manau, ir Laisvės partija, reikalauja kertinių pokyčių, kurių rezultatas – valstybės galių siaurinimas ir piliečių įgalinimas. Tai, paprastai tariant, reikštų mažėjančią biurokratiją ir mažėjančius mokesčius, daugiau galios regionams ir daugiau galios kiekvienam piliečiui.

Šios monetos antra pusė yra tai, jog liberalūs Seimo nariai iš principo turėtų dirbti, siekdami mažinti tą aparatą, kuris jiems moka atlyginimą ir suteikia galimybes. Tai išties didelis iššūkis, su kuriuo susidorotų ne kiekvienas. Tokia situacija neabejotinai reikalauja daug valios ir stiprybės, nes asmeniniai interesai neretai gali susikirsti su visuomenės interesais.

Tad mano palinkėjimas ir viltis dabartinei valdančiai koalicijai yra dirbti nepametant savo ideologijos, kurią išpažinote iki kol, kol įgavote politinę galią. Europos Sąjungos ir viso Pasaulio kontekste turėti centro-dešinės valdančią koaliciją yra itin nuostabus ir daug žadantis stebuklas. Viliuosi, kad ši nuostabi galimybė nebus iššvaistyta ir politikai ištesės savo pažadus, tiek skambius, tiek tuos, kurie parašyti kažkur giliai programose, kurias skaitė tik keletas iš mūsų.

Tikiuosi, kad valdanti koalicija nenuvils ir išliks ideologiškai nuosekli ir pateisins piliečių pasitikėjimą jais. Antraip, galime tikėtis visuomenės nuomonės pokyčio, kuris kaip švytuoklė mus nuneš į kitą pusę – o to nei vienas iš mūsų nenori.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.