Pozicija

2020.11.27 11:11

Dalia Asanavičiūtė. Kaip mes rinkome Ingridą

Dalia Asanavičiūtė, Seimo TS–LKD frakcijos narė2020.11.27 11:11

Šių metų Seimo rinkimai parodė, kad tauta laukia pokyčių, laukia pagarbios ir demokratiškos politikos. Atėjęs sunkmetis reikalauja tvirtų ir teisingų sprendimų, darnios komandos ir bendro nusistatymo dirbti Tautos ir žmonių labui.

„Laisvė ir atsakomybė. Gerbsime Lietuvos žmonių laisvą valią spręsti ir tuo pačiu prisiimti atsakomybę už sprendimus. Vengsime draudimų politikos ir sieksime ugdyti visuomenės narių aktyvų dalyvavimą, pasitikėjimą ir atsakomybę. Skatinsime ir palaikysime privačią iniciatyvą, atversime jai daugiau galimybių ekonomikoje ir visose kitose srityse“, – su tokia nuostata sutiko visos valdančiosios koalicijos partnerės.

Tai įgarsina būsimos Vyriausybės požiūrį. Tačiau visos koalicinės sutarties nuostatos, Vyriausybės formavimas prasideda nuo ministro pirmininko skyrimo, kurio kandidatūrą Seime pateikė Jo Ekscelencija prezidentas Gitanas Nausėda.

Šis Ingridos Šimonytės kandidatūros tvirtinimas Seime buvo ypatingas ne tik dėl koronaviruso iš rikiuotės išvestos Seimo valdančiosios daugumos, kur kiekvienas balsas buvo aukso vertės. Maža to, kad rinkimų dieną izoliavosi visa Liberalų sąjūdžio frakcija, tai nuo ryto krito ir keli pozicijos atstovai, gavę Seimo kanceliarijos žinutes su didelėmis raidėmis, jog testo rezultatas TEIGIAMAS.

Atrodė, kad didžiausia Ingridos kandidatūros patvirtinimo grėsmė tapo ne opozicija, bet sunkiai suvaldomas virusas. Gavus keistas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro žinutes dėl būtinybės izoliuotis, net ir mažai su sergančiais sąlyčio turėjusiems Seimo nariams – visa tai kėlė grėsmę. Lyg sąmokslo teorijos realija vyko tiesiai prieš mūsų akis, vertė nerimauti, ar šiuokart turėsime premjerę. Premjerę, kuri netapo prezidente, bet tapo širdžių prezidente, su kuria siejama permainų nuojauta.

Atskiro aprašymo nusipelno ir tos dienos diskusijos Seime. Gavus galimybę pasisakyti ne visi Seimo nariai išlaikė argumentų dėstymo egzaminą (nekalbant apie kaukės užtempimą ant nosies – tarsi misija neįmanoma).

Pabiro kaltinimas ambicijos trūkumu, nekompetencija, nedraugiškumu, feisbuko įrašais. Didžiausia įvardinta privaloma ambicija (kurios, žinoma, Ingrida neturi) – rasti pinigų ir rasti jų daug! Negi premjerei gaila keturių šimtų milijonų eurų turint keturių milijardų biudžeto skylę? Tik priminsiu, kad nueinančiai valdžiai buvo gaila lituanistiniam švietimui kelių milijonų. Matyt, užsienyje lituanistinėse mokyklose besimokantys vaikai šiek tiek ne tie vaikai, kuriems būtų negaila. Logika, anot pasisakiusiojo, nėra koks tai sausas žiūrėjimas į viską. Tik ar laisvas džiazavimas pandemijos metu skirstant biudžeto pinigus – stiprios ir atsakingos Vyriausybės požymis?

Nuo kaltinimų Ingridai prieita prie pasiūlymo TS–LKD keisti savo pavadinimą. Neva išmetus „krikščionių demokratų“ žodžius iš pavadinimo, partija taptų garbingesnė, geresnė, liberalesnė, nepiktintų tautos. Argumentas nepaneigiamas, net sunku ir tinkamai oponuoti. Juk kaltinimais kaltinama kaltinamuosius.

Pareikšti rimti įtarimai sąmoningu kandidatės klaidinimu nesuteikiant jai pilnos informacijos apie sveikatinimo būdus. Ir šiaip nieko pozityvaus, nieko gero. Jokio jautrumo, jokio žmogiškumo, jokio rimtumo. Negi Lietuvoje nėra geresnio kandidato? Žinoma, kad yra. Visuomet galima rasti geresnių, tobulesnių, idealesnių. Na dar ne kurie pranešėjai šiek tiek supainiojo dabartinę Vyriausybę su būsima ir tiesiog kritikavo esamos neatliktus darbus, priskirdami kandidatei.

Išėjus kalbėti Ingridai, visi plenarinėje posėdžių salėje buvę Seimo nariai nuščiuvo. Nesigirdėjo įprasto šurmulio, kandidatės link skriejančių replikų. Klausėsi visi, kaip klausomasi tikro autoriteto, kurio kiekvienas žodis turi svorį. Kaip tos, kuri, net rizikuodama būti nepopuliari, nemeluos, nepataikaus, bet sakys tiesą. Ir už kiekvieną žodį prisiims atsakomybę.

Žodžio ir nuomonės laisvė – teisė, kurią galime naudotis kiekvienas. Tačiau kartu su laisvėmis turime pareigas ir atsakomybes. O atsakomybė už savo laisvai reiškiamą nuomonę ne visiems suprantama ir praktikuojama.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.