Pozicija

2020.11.18 15:02

Dainius Gaižauskas. „Nauja“ politinė kultūra ir atsakomybės standartai pagal valdančiuosius“

Dainius Gaižauskas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys2020.11.18 15:02

Koronavirusas Lietuvoje įsisiūbavo iki antros bangos, įvestas visuotinis karantinas. Per parą fiksuojamas ir apie 2 tūkstančius siekiantis susirgimų skaičius. Sergančiųjų židiniai plečiasi žaibiškai. Vėl grąžinome nuotolinį mokymąsi, sustabdėme verslus, uždraudėme renginius, būriavimusis. Tačiau visos tos priemonės taikomos gyventojams, verslams, bet tik ne kai kuriems valdantiesiems.

Į valdžią atėjus naujai išrinktiems parlamentarams, išgirdome apie netrukus prasidėsiančią „naują“ politinę kultūrą, aukštus standartus. Išgirdome. Toji kultūra po praėjusio penktadienio iškilmių Seime, kuomet buvo duotos priesaikos ir išrinkta naujoji Seimo Pirmininkė bei du jos pavaduotojai, buvo pažymėta vaišėmis – tortu, kuriuo vaišinosi Liberalų sąjūdis.

Ne vaišėse būtų esmė, tačiau po šio susibūrimo paaiškėjo, jog susirgo Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kolega Jonas Varkalys. Ką kiekvienas pilietis, sužinojęs, jog turėjo artimą kontaktą su susirgusiuoju, privalo kuo skubiau padaryti? Saviizoliuotis, apie tai informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, įspėti visus, su kuo turėjo artimesnį kontaktą.

Tačiau kokį pavyzdį visai Lietuvai parodė naujoji Seimo Pirmininkė? Elgiamasi lyg nieko čia nubūtų ir nutikę. Visuomenė neinformuojama ir toliau dalyvaujama posėdžiuose, vaikštoma po frakcijas, susitinkama su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda. Tiesa, buvo bandoma prisidengti tuo, jog Lenkijos prezidentas koronavirusu jau persirgo. Lyg svečias į Lietuvą būtų atvykęs vienas – be komandos ir jį lydinčių asmenų.

Tad apie kokį atsakomybės jausmą galime kalbėti? Kaip galime pasitikėti Seimo vadovybės deklaracijomis, jog nuo šiol viską dalysime kitaip, laikysimės tvarkos, procedūrų? Kurios procedūros, pasakykite, prašau, buvo išlaikytos?

O kas atsakys, jei Seime prasidės susirgimų židinys? Juk gyvenimas verda ne tik Seime. Žmonės turi šeimas, artimuosius, eina į parduotuves ir t. t. Atsakomybė prasideda nuo vidinės žmogaus sąžinės prieš save ir aplinkinius. Į galimą riziką ir pasekmes atsainiai buvo numota ranka. Tad kokią dar „naują“ politinę kultūrą, atsakomybės standartus mums dar pademonstruos aukščiausia Seimo valdžia?

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.