Pozicija

2020.11.07 14:14

Matas Maldeikis. Lietuvos interesai JAV prezidento rinkimuose

Matas Maldeikis, išrinktas Seimo narys2020.11.07 14:14

JAV prezidento rinkimų kontekste norėčiau pabrėžti Lietuvos nacionalinius interesus. Ir jie gali skirtis nuo JAV nacionalinių interesų.

Apie tai, kodėl Donaldas Trumpas geriausiai simbolizuoja pasaulį kuriame gyvename, LRT.lt esu rašęs prieš kelis metus (rasite čia).

Nepaisant Joe Bideno pergalės, trampizmas niekur nedings. Nori nenori, teks gyventi Trumpo Amerikoje. Tai rodo ir politinių klausimų Jungtinėse Valstijose darbotvarkė, ir D. Trumpo gauti balsai, ir Kongreso rinkimų rezultatai.

JAV interesas Europoje visada buvo vienas: ji visais įmanomais būdais siekė, kad Senajame Žemyne neatsirastų dominuojanti jėga, galinti mesti iššūkį JAV.

Kai tik tokia jėga potencialiai formuodavosi – ar tai būtų Hitlerio pergalės pirmaisias karo metais ar Sovietų Sąjungos įsigalėjimas, ateidavo JAV ir savo pasirodymu siekdavo atstatyti jėgų balansą ir pusiausvyrą.

Kadangi dabar tokios dominuojančios jėgos Europoje nėra, o Rusija, kol galutinai suirs, gali būti prilaikoma ir esamais pajėgumais, JAV žvilgsniai krypsta į Aziją, kur auga dominuojanti jėga, galinti mesti JAV iššūkį.

Skirtumas tarp JAV prezidento rinkimus laimėjusio ir pralaimėjusio kandidatų yra šių tikslų įgyvendinimo greitis. Trumpas pokyčių ir dėmesio perkėlimo į Aziją siekė tweeto greičiu. J. Bidenas tai darys lėčiau. Mūsų interesas būtų lėčiau.

Tiesa, esmės tai nekeičia. Dabartiniai JAV ir ES santykiai nebeatitinka JAV nacionalinių interesų, ir todėl jie keisis. Pamenu, kaip po D. Trumpo pergalės Briuselio koridoriai šoke svarstė, kad „reikia tiesiog išlaukti 4 metus ir viskas bus kaip buvę“. J. Bideno prezidentavimas jiems bus didelis siurprizas...

Dabar apie mus. Lietuva, kaip ir visa Europa, gavo laiko išmokti prisitaikyti prie šios naujos realijos. Dabar, suprasdami JAV svarbą Lietuvos saugumui, privalome pasiūlyti jai abipusiai naudingą bendradarbiavimą. Tiek šalies, tiek ir Europos Sąjungos rėmuose.

Europos Sąjunga turi išsigryninti savo interesus pasaulyje, ypač artimoje kaimynystėje. Apsispręsti dėl to, ko ji imasi Šiaurės Afrikoje, Balkanuose ir ką konkrečiai darome su Rusija. Atrasti valios šių interesų siekti.

Europos Sąjunga, būdama ganėtinai sėkminga imperija, primetanti savo darbotvarkę užsienio partneriams, turi išmokti tai išnaudoti labiau.

Kalbant konkrečiau apie paties D. Trumpo asmenį ir jo modus operandi, tai prieš šiuos rinkimus esant galimybei, jog D. Trumpas bus perrinktas, mane neramino pora momentų.

Antrojoje kadencijoje, kai jau nereikia siekti būti perrinktam, JAV prezidentai tarptautinėje arenoje pašaudo keistų sprendimų. Nesinorėtų. Ypač dabartiniais laikais.

Esu kategoriškai nusistatęs prieš manipuliacijas politikoje, ypač kai naudojimasi žmonių (pa)sąmone. Palikime tai visokio plauko perėjūnams, ne demokratijų lyderiams. Kompleksuoti dešinės (kairės) radikalai, visokio keisto plauko personažų išlindimas iš bunkerių ir ypač QAnon fenomenas signalizavo apie D. Trumpo norą pajungti jėgas, kurios turėtų būti palaidotos užribyje. Kur jiems vieta.

Viliuosi, dabar visa tai sustos.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.

Populiariausi