Pozicija

2020.10.30 13:38

Antanas Guoga. Ei, viską padarykim, kad antroji banga netaptų cunamiu

Antanas Guoga, išrinktas Seimo narys2020.10.30 13:38

Apie koroną be emocijų ir įtampų. Lietuvoje virusas įsibėgėja. Spalio 29 d. turime 950 patvirtintus naujus atvejus per parą. Tiek dar nebuvo nuo pat pandemijos pradžios. Specialistai kol kas gerų žinių neturi. Prognozuoja, kad liga plis toliau.

Ką darom?

Pirmiausiai nepanikuojam ir be isterijos. Negalime baimėje gyventi, reikia veikti racionaliai.

Dėl skaičių statistikos.

Šių dienų susirgimus lyginame su pavasariu ir sakome, kad žiauriai daug.

Iš tiesų, dešimt kartų daugiau negu pavasarį, kada balandžio mėnesį pikas buvo 95 atvejai per dieną. Bet taip negalima lyginti, nes visa Europa ima degti. Antra banga rudenį atsirito nepalyginamai didesnė.

Pasižiūrim į skaičius. Jeigu ES pavasarį vienos dienos didžiausias susirgimų skaičius buvo 54 252 (2020 04 04), tai antrojoje bangoje, 2020 10 26, jau užfiksuotas iki šiol didžiausias dienos susirgimų skaičius yra 259 715 žmonių.

Ir atrodo, čia dar ne pabaiga. Taigi, antroji banga jau dabar mažiausiai penkis kartus didesnė, negu pavasarį. Kita vertus, tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos šalyse testuojama daugiau žmonių. Testavimo apimtis privalome dar plėsti.

Žiūrim toliau.

Lietuva gerai atrodė pavasarį bendrame kontekste. Ir dabar vis dar gerai atrodo.

Tai reiškia, kad iki šiol su pasaulį užgriuvusia pandemija mūsų valdžia ir visuomenė tvarkosi gerai. Štai skaičiai. Pavasarį Lietuva pateko į top tris geriausiai besitvarkančias Europos šalis. Pasaulis tai pastebėjo, o prezidentas turėjo progą pasidalinti gerąja Lietuvos patirtimi CNN interviu metu.

Pavyzdžiui, net per patį sergamumo piką Lietuvoje 100 000 gyventojų per 14 dienų sergamumas neviršijo 25 indekso.

Pagal covid.observer/europe/, spalio 29 d. Lietuvos indeksas yra 201,60.

Ir tai yra apie septynis kartus mažiau, negu Čekijoje (1480,99), Belgijoje (1391,89).

Apie keturis kartus mažiau, negu Prancūzijoje (680,57).

Apie du kartus mažiau, negu Ispanijoje (458,34) ar JK (431,57).

Labai aiškus rodiklis yra užsikrėtusių skaičius nuo visų gyventojų. Čia Lietuva vis dar yra tarp Europos saugiausių valstybių.

Pas mus yra 0,44 procentų užsikrėtusių per visą laiką nuo visos populiacijos.

Europos vidurkis – 1,3 procento. Ta pati Belgija – 3,2, Čekija – 2,8, Ispanija – 2,4 procento. Net mūsų kaimynai Lenkija dvigubai daugiau – 0,79.

Šiek tiek atsiliekame nuo Latvijos ir Estijos, atitinkamai pas juos – 0,27 ir 0,35. Tačiau, tokios dar vasarą buvusios saugios šalys, kaip Slovakija ir Slovėnija, mus gerokai lenkia. Atitinkamai 1 ir 1,4 procento.

Galime padėkoti nueinančiam ministrui Aurelijui Verygai už gerai atliktą darbą iki šiol. Nors aišku, kad klaidų pasitaikė. Rinkimai pandemijos fone nebuvo gerai, tačiau ministras privalo atsidavęs dirbti, iki kol sklandžiai perduos raktus nuo ministerijos durų kitam kolegai.

Turime naujai besiformuojančią konservatorių ir liberalų valdžią. Dabar ne laikas ieškoti kaltų. Dabar laikas ryžtingai veikti. Blogėjanti situacija reikalauja aiškumo ir labai ryžtingų ir greitų sprendimų iš valdžios. Politikoje yra blogiausia, kada aptakiai vyniojama į vatą.

Ingrida Šimonytė ir jos vedami dešinieji turi padėti aiškų planą ant stalo, ką toliau konkrečiai darysime valandomis, priklausomai nuo to, kaip keisis situacija.

Kol kas plano nėra. Nors jis turėjo būti jau pirmadienį, iškart po rinkimų.

Ką darysime kitaip? Ar taip pat? Ar įvedame pilną karantiną ir viską uždarome. Tada, kiek tai kainuoja ir ar yra tam pinigų? Ar toliau leidžiame ekonomikai veikti ir prašome žmonių sąmoningo elgesio?

Štai klausimai, į kuriuos reikia atsakymų čia ir dabar. Į sunkius klausimus lengvų atsakymų nebūna. Bet į juos būtina atsakyti nedelsiant, kad antroji banga nevirstų cunamiu.

Laiko visai nėra. Reikia veikti. Ir neužtenka pasakyti, kad tarsimės su visuomene. Čia reiškia nieko nepasakyti.

Duokit žmonėms konkrečius atsakymus ir veikite dabar.

Lyderystė, aiškus planas ir ryžtingi sprendimai. Turėkime šiandien nors tai.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.

Populiariausi