Pozicija

2020.08.24 08:49

Tomas Tomilinas. Ko neparodys konservatorių nacionalinė apklausa?

Tomas Tomilinas, Seimo LVŽS frakcijos narys2020.08.24 08:49

Konkrečių sprendimų aptarimas ar balsavimas už veidus ir šūkius? Racionalumas ar emocija? Protas ar širdis? Žinoma, politika labiau sukasi apie asmenybes, žmonės mėgsta pasakojimus, pagražintas politikų gyvenimo istorijas, simbolius, mažai domisi programomis. Bet juk politikoje turi likti vietos ir rinkėjų tiesioginiam dalyvavimui, sąmoningumui. Žmonės turi suprasti sprendimus, kitaip nusivils „gelbėtojais“ vėl ir vėl.

Pastaraisiais mėnesiais daug kalbuosi su gyventojais. Panašią žmonių apklausą vykdo ir pagrindiniai oponentai – konservatoriai. Esminis skirtumas tarp mūsų – konkretumas.

Tėvynės sąjungos apklausa yra bandoma parodyti šūkius ir temas, su kuriais opozicija nori laimėti rinkimus, apklausa tikrai gerai paruošta, tik joje nėra aštrių kampų, visi atsakymai į klausimus yra patrauklūs rinkėjui. Gerinti, plėsti, modernizuoti, sutelkti. Aš gi esu į praktinius sunkius vertybinius sprendimus orientuotas politikas ir noriu sužinoti žmonių nuomonę apie juos. Siekiu, kad žmonės ir patys sąmoningai priimtų arba atmestų konkrečius sprendimus.

Mano siūlomi kai kurie sprendimai gali skambėti kontroversiškai, gali kelti interesų grupių prieštaravimą, net pasipiktinimą. Tikra politika yra ne plaukimas pasroviui, o idėjų iškėlimas ir jų realizavimas kartu su žmonėmis. Tai sunkus kelias kaip politikui, taip ir rinkėjui.

LVŽS labai nustebino visą elitą, kai 2016 metais Seime pradėjo realiai tesėti duotus pažadus. O nepatogių pažadų buvo daug. Nuo pat pradžios susidūrėme su aršiu pasipriešinimu. Mus kritikavo oponentai ir gerai apmokami lobistai, kad išdrįsome pagaliau pajudėti darnesnės, teisingesnės, sveikesnės visuomenės link, kad šalis turėtų ateitį.

Įvestas bankų mokestis, sustabdyta alkoholio pramonės, antstolių savivalė, pažabotas ciniškas farmacininkų pelnymasis iš sergančių žmonių. Pensijų fondams užkirstas kelias laisvai semtis pinigus iš pensininkų kišenės.

Atsimenu, kai partija gavo laišką iš aktyvaus piliečio, kuris pasigedo mūsų programoje progresinių mokesčių siūlymo ir dėl šio laiško tas siūlymas buvo grąžintas, o mūsų kadencijos metu progresinė gyventojų pajamų mokesčių skalė tapo realybe – ypač dideles pajamas gaunantys moka 32 proc. gyventojų pajamų mokestį, tuo tarpu daugumai žmonių šis mokestis nuosekliai kasmet buvo mažinamas.

Prezidento Kazio Griniaus gerovės valstybės ir socialinio teisingumo idealas man nėra lozungas. Tai – mano gyvenimo siekis. Seime, visų pirma, gyniau dirbančių šeimų, nepasiturinčių žmonių, smulkiųjų verslininkų interesus. Mano mintis, kad darbo skelbimuose darbdavys privalomai nurodytų siūlomą atlyginimą, buvo įtraukta į Darbo kodeksą ir leidžia darbo ieškančiam žmogui sutaupyti laiko ir jėgų. Taip pat pasiūliau finansinės paramos programą, kad jaunos šeimos galėtų pigiau nusipirkti būstą, kuri jau padeda atsigauti regionams.

Negailiu pastangų, kad Lietuvoje – ir sostinėje, ir mažame mieste ar kaime – gerai gyventų ne tik „išrinktieji“, o visi. Džiaugiuosi, kad valdant LVŽS skurdo rodikliai Lietuvoje pradėjo gerėti. Bet socialiniam teisingumui reikia naujų idėjų, tad svajojant apie ateitį reikėtų pagalvoti apie aktyviai pasaulyje aptarinėjimą idėją – trumpinti darbo dieną.

Turime mintyje jau ne kartą 19 ir 20 amžiuje išbandytą priemonę – kai mažinamas standartinis darbo laikas, paliekant tą patį atlyginimą ir mokant už viršvalandžius didesnį tarifą. Tyrimai rodo, kad mažėjant krūviams gerėja žmonių savijauta, jie pradeda dirbti našiau. Didžiausios korporacijos, tokios kaip „Google“, jau senokai radikaliai sutrumpino darbo laiką. Žmonės vertina laiką su šeima, skiria ji saviraiškai. Tai ypač taps aktualu, kai mūsų darbo režimą kontroliuos kompiuteriniai algoritmai, o ne gyvi viršininkai. Žmonės vis dažniau dirba prie kompiuterio ir kompiuteris seka jų darbo laiką.

Iš pokalbių su žmonėmis matyti, kad jie ypač aktyviai palaiko smulkaus verslo skatinimą. Valstybė gali remti jį per valstybinio banko steigimą, taikydama nuolaidas, tačiau man svarbu suprasti, kiek yra palaikoma mintis reikalauti, kad stambūs verslo žaidėjai prisidėtų prie smulkiųjų gerovės. Kalbant apie prekybos centrų darbo apribojimą švenčių dienomis, žmonės yra pasiruošę aukoti savo kaip vartotojų komfortą tam, kad rinkoje atsirastų kiek didesnė niša smulkiam prekybos verslui. Diskutuokim toliau.

Šiam Seimui dažnai priekaištaujama dėl nepakankamo dėmesio gamtosaugai. Nesutinku. Verta tik priminti, kad būtent šis Seimas turėjo politines valios automobilių mokesčiui, absoliučiam CO atliekų laidojimo draudimui ir pan. Šioje kadencijoje dirbau Socialinių reikalų ir darbo komitete, tačiau matau visas galimybes skirti savo energiją žaliosios politikos įgyvendinimui.

Žmonės ypač palaiko miškų saugojimą. Dar šioje kadencijoje Seimas svarstys mano ir kolegų Virginijos Vingrienės bei Arvydo Nekrošiaus pataisas, radikaliai mažinančias miško kirtimus. Europos ir planetos biologinė įvairovė yra mūsų partijos deleguoto Europos komisaro Virginijaus Sinkevičiaus pagrindinė užduotis.

Per šiuos kelis metus LVŽS spėjo pasėti darnesnės, teisingesnės valstybės grūdą. Bet iš jo prasikalusį daigelį būtina apsaugoti, neleisti jo sutrypti. Tikiu, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjunga galės tęsti pradėtus darbus, kad mes neišklystume iš teisingo kelio, vedančio ne tik į laisvą, bet ir į atsakingą, orią, darnią visuomenę.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.