Pozicija

2020.08.11 17:55

Gediminas Jaunius. Baltarusijai laikas namo!

Gediminas Jaunius, Laisvės partijos kandidatas Seimo rinkimuose2020.08.11 17:55

Baltarusių tauta seniai nebuvo tokia žvali – ji nubudo iš autokratiško letargo miego ir kyla iš diktatoriaus patalo, kuriame buvo dešimtmečiais prievartaujama. Keliasi grįžti namo, į Europos šalių šeimą, kurioje ji, neabejoju, yra laukiama ir reikalinga. 

Šis nubudimas džiugina ir neramina. Tai nebus nei paprastos, nei racionalios skyrybos. Tironas gniaužtų lengvai atleisti neketina, tai pamatėme šiąnakt. Pamatėme, nepaisant užblokuoto interneto....

Vis dar negaliu patikėti, kad tai vyksta vos penkiasdešimt kilometrų nuo Vilniaus, kuriame, sėdėdamas ant šaligatvio, rašau šias mintis. Esu giliai sujaudintas to, ką šiąnakt stebėjau vykstant Baltarusijoje. Sunku patikėti, kad tai realu – šiandien, kai laisvasis pasaulis kuria dirbtinį intelektą, sėkmingai vykdo kosmines programas, vos už pusšimčio kilometrų nuo mūsų žmonės turi kovoti už savo teisę į pamatines laisves: susibūrimo, žodžio, rinkimų... Į juos šaudoma guminėmis kulkomis, laisvai savo nuomonę reiškiantys piliečiai sulaikomi. To pateisinti neįmanoma jokiais argumentais!

Mes, Lietuvos žmonės, žinome laisvės kainą. Šiąnakt mūsų broliai baltarusiai, kaudamiesi dėl savo teisės gyventi laisvai, pradėjo kovą, kurioje kelio atgal jau nebėra. Šiąnakt Minske prasidėjo baltarusiškasis Maidanas – baltoji revoliucija. Rugpjūčio 9-oji nuo šiol bus jų „sausio 13-oji“.

Prisiminkime, koks svarbus mums buvo kitų tautų palaikymas 1991-aisiais, kai mūsų tėvai ir mamos savo kūnais stabdė okupantų tankus. Prisiminkime ir kaip jautėmės, kai kurios kitos šalys patogiai lūkuriavo kamputyje, stebėdamos, kuo čia viskas baigsis. Dabar mūsų metas veikti – imtis aktyvios užsienio politikos gelbėjant Baltarusiją. Laikas būti drąsiems, veržliems, susitelkusiems ir atskubėti į pagalbą mūsų kaimynams.

Baltarusių tauta žengė žingsnį, kurį būtina palaikyti. Juk mes ne bailiai! Drąsos tikiuosi ir iš mūsų šalies lyderių: aktyvaus dalyvavimo užtikrinant, kad demokratiniai procesai šįkart nebūtų užgniaužti. Esame verti gerokai aktyvesnės ir drąsesnės lyderystės nei apgailėtini Užsienio reikalų ministerijos purptelėjimai. Esame Europos Sąjungos nariai, NATO nariai. Metas kaimynų vardan imtis tikros lyderystės! Tokios, kokią jau ne kartą Lietuva demonstravo prezidento Valdo Adamkaus laikais. Metas kartu su Dalia Grybauskaite telkti Europos lyderius ir tarti: „Nustokime krūpčioti!“

Ankstesni mūsų prezidentai jau įrodė, kad geografiškai maža Lietuva savo politine drąsa gali būti didi ir įtakinga. Reikia veikti nedelsiant – atėjo metas premjerui skubiai pasitelkti turimus gerus ryšius su Lenkijos valdžia, griežtai spausti Lukašenką nenaudoti smurto prieš baltarusių tautą.

Prezidentas Gitanas Nausėda galėtų pasinaudoti unikaliu Lietuvos prezidentų klubu: Valdas Adamkus puikiai žino, kaip tokiose krizėse veikti, jam ne kartą teko aktyviai dalyvauti sprendžiant politines krizes, susidariusias po rinkimų; būtina pasitelkti Dalios Grybauskaitės vis dar aktualią politinę įtaką Europoje, bičiuliškus ryšius su Vokietijos kanclere Angela Merkel – kada, jei ne dabar, tais ryšiais remtis?

Tikiuosi, prezidentas G. Nausėda šiomis dienomis miegos mažai. Šis metas jam – galimybė tapti tikru Lietuvos piliečių – lietuvių, baltarusių, lenkų, rusų, žydų, romų ir visų mūsų šalyje gyvenančių žmonių lyderiu. Valstybės, kuri ne kartą reikšmingai prisidėjo prie kitų tautų laisvės siekio. Dabar istorija G. Nausėdai metė Baltarusijos iššūkį. Mums, Lietuvos piliečiams, būtų daugiau nei apmaudu, jei šis iššūkis liktų nepriimtas.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.

Populiariausi