Pozicija

2020.07.16 10:16

Bronislovas Matelis. Ar tikrai dėl prekybos alkoholiu liberalizavimo kalčiausias Kirkilas ir jo partija?

Bronislovas Matelis, TS-LKD frakcijos narys2020.07.16 10:16

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis jau kurį laiką skleidžia žinią, esą susitarimas per Seimo rinkimus dirbti išvien su socialdarbiečiais nutrauktas, nes Gedimino Kirkilo frakcija pritarė alkoholio prekybos liberalizavimui. Esą nebesutapo vertybės. Drįstu teigti, kad toks teiginys – kliedesiai, o tikrasis šių siūlymų autorius yra R. Karbauskio pašonėje, tačiau jis niekuomet nebus nubaustas.

Dirbu Seimo Ekonomikos komitete, kuris šioje Seimo kadencijoje jau daug kartų yra svarstęs siūlymus leisti prekiauti silpnais alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose, parodose bei mugėse, laikinose vasaros kavinėse. Buvau ir tų projektų išvadų rengėjas, esu įsigilinęs, todėl pabandysiu kai ką paaiškinti.

Bemaž jau dvejus metus įvairių frakcijų politikai siūlė panaikinti draudimus prekiauti alumi ar vynu verslo mugėse, parodose ar vasarą paplūdimiuose. Kaip taisyklė, Ekonomikos komitetas tokiems siūlymams pritardavo arba vienbalsiai, arba absoliučia balsų dauguma. Už tokį siūlymą balsuodavo ir „valstiečių“ atstovai Ekonomikos komitete.

Tačiau įdomiausia tai, kad tokį siūlymą ne vieną kartą yra teikusi ir premjero Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė. Štai dar praėjusių metų liepos 16 dieną Vyriausybė registravo įstatymo pataisą, kuri leistų pačioms savivaldybėms nustatyti nestiprių gėrimų licencijų ir prekybos tvarką mažmeninėje prekyboje. Kai nepavyko šios idėjos realizuoti Seime, panašią įstatymo pataisą jau šių metų sausio 23 dieną registravo Seimo Ekonomikos komitetas.

Ekonomikos komitete visi sutarėme dėl vieno – lazda su tais draudimais perlenkta, tai paskatins vasarą nelegalią alkoholio prekybą paplūdimiuose, todėl kai kurių draudimų reiktų atsisakyti. Beje, mūsų nuogąstavimai pasitvirtino, kai į paplūdimius nelegalūs prekeiviai pradėjo tempti degtinę ir alų, o su jais bandę kovoti paplūdimiuose budintys gelbėtojai sulaukė išpuolio – naktį kažkas suniokojo jų budėjimo stotį.

Štai praėjusių metų rugsėjo 19 dieną Seime buvo registruota Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa, leidžianti prekiauti alkoholiu ir „paplūdimiuose, jeigu yra priimtas savivaldybės tarybos sprendimas.“ Šią pataisą teikė daug Seimo narių iš įvairių frakcijų, taip pat G. Kirkilas bei S. Skvernelis.

Noriu pabrėžti – siūlymą liberalizuoti prekybą alkoholiu nuolat siūlė ne tik G.Kirkilas, bet ir pats premjeras S.Skvernelis arba jo vadovaujama Vyriausybė!

Paradoksas, tačiau į Seimą atkeliavusį Vyriausybės siūlymą taranavo valdančioji dauguma, o šių metų pradžioje taranavo dar kartą. Galima teigti, kad nuolat ir akivaizdžiai kirtosi Seime R.Karbauskis ir S.Svernelis, tačiau pastarasis nuolat patirdavo pralaimėjimą.

Vėliau buvo dar keli panašūs siūlymai, kuriuos teikė pavieniai Seimo nariai, tarp kurių buvo ir liberalai. Valdantieji siekė tokius siūlymus blokuoti, paprašydami Vyriausybės išvados įstatymo projektui. Tikriausiai tikėdamiesi, jog tos išvados bus neigiamos, o tuomet projektas bus palaidotas. Arba tokiu būdu tiesiog buvo tempiamas laikas.

Galiu tik užjausti valdančiuosius, tačiau iš Vyriausybės į Seimo Ekonomikos komitetą atkeliaudavo projektui pritarianti išvada. Kitko ir nesitikėjome, nes juk pats S. Skvernelis prieš tai ne kartą yra siūlęs panašų projektą. Situacija buvo tokia, kad projektai liberalizuoti prekybą alkoholiu gulėsi vienas ant kito, iš įvairių pusių, kartais tie patys, tik jau kitų Seimo narių teikiami.

Tačiau kokia nauda iš dar vieno teikimo svarstyti šį klausimą Seime, jeigu panašus siūlymas ne kartą jau buvo atmestas? Premjeras jau seniai buvo pažadėjęs verslininkams šį klausimą išspręsti, verslininkų argumentams pritarė ir Seimo Ekonomikos komitetas, todėl reikėjo sugalvoti neeilinį kelią, neeilinį būdą, kurie „nulaužtų“ valdančiosios daugumos, o taip pat ir R.Karbauskio, užsispyrimą.

Ir čia, reikia pripažinti, S. Skvernelis pademonstravo visas savo gerąsias derybininko savybes.

G. Kirkilo frakcijai buvo pasiūlyta Ekonomikos ir inovacijų ministerija, o socdarbiečiai parėmė idėją liberalizuoti prekybą alkoholiu. Simboliška, bet socdarbiečių ministras Rimantas Sinkevičius Seime prisiekė tą pačią dieną, kai buvo liberalizuota prekybos alkoholiu tvarka – birželio 30 dieną.

Žinoma, į šį susitarimų paketą galėjo patekti ir daugiau balsavimo aplinkybių, tarkime, dėl valstybinių įmonių valdymo politizavimo. Šį įstatymą buvo vetavęs Prezidentas Gitanas Nausėda, R. Karbauskis žadėjo šį veto atmesti, tačiau gavosi atvirkščiai. Bet kuriuo atveju, šįkart finalas dėl prekybos alkoholiu buvo toks, kad R. Karbauskis pralaimėjo premjerui.

Tą dieną, kai Seime prisiekė naujasis Ekonomikos ir inovacijų ministras bei Seimas liberalizavo prekybą alkoholiu, R. Karbauskis žiniasklaidai netikėtai pareiškė, kad Lukas Savickas būtų buvęs geresnis ministras. Tai galėjo reikšti tik tai, kad „valstiečių“ unijos savininkas akivaizdžiai nepritarė tiems mainams, kuriuos organizavo jo premjeras, tačiau įkąsti S. Skverneliui jis nebegalėjo – ministrą teikia premjeras, skiria Prezidentas, o paskirtasis Seime tik prisiekia.

Neabejoju, jeigu būtų reikalingas dėl ministro slaptas balsavimas, R. Karbauskis, pasitelkęs savo „gulbių nebylių“ frakcijos dalį, dar pagrasinęs politinėmis sankcijomis socdarbiečiams, būtų bandęs R. Sinkevičių „pramesti“ ir suardyti šį susitarimą. Tačiau nebuvo lemta. Kas beliko? Šaudant sau į koją pulti savo premjerą? G. Kirkilas ne toks stiprus, lengviau pažeidžiamas ir todėl visai nepavojingas.

Moralas šios istorijos toks: jeigu R. Karbauskis ir nori ką nors nubausti, ištirti Agnės Širinskienės Seimo komisijoje, jeigu nori kažkam atkeršyti ar tiesiog pažeminti prieš Seimo rinkimus, tai turėtų nukreipti savo pyktį į premjerą, nes S. Skvernelis buvo pagrindinis Alkoholio įstatymo pataisų iniciatorius.

Šiuo atveju G. Kirkilo partija yra tik pasekmė viso šio proceso, tik įrankis. Ir šiai partijai joks skirtumas, kai balansuoji tarp 1 ir 1,5 proc. populiarumo riba, visos pagalbos priemonės padėtų tiek pat, kaip ir mirusiajam klizma, o čia tampoma konvulsijų partija dar ministrą pabaigai gauna. Gražu ir humaniška.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.