Pozicija

2020.05.19 12:23

Viktorija Čmilytė-Nielsen. Valdantieji visuomenę savo draudimų įkaitais laikys, kiek norės?

Vakar paaiškėjo, kad Vyriausybė neturi kriterijų, kuriais vadovaujantis būtų atšauktas karantinas. Kitaip tariant, valstiečiai visą tautą savo draudimų įkaitais laiko pagal savo nuotaiką ir tos dienos „orus“? Premjero Sauliaus Skvernelio ir ministro Aurelijaus Verygos vakar paklausiau, kokius kriterijus turi atitikti situacija šalyje, kad būtų atšauktas ne tik karantinas, bet ir ekstremali situacija.

Atsakymą vakarop sugebėjo pateikti tik A. Veryga. Tradiciškai – spaudos konferencijoje. „Kada bus priimtas toks sprendimas, galėsime pasakyti tik tada, kai Vyriausybė apsispręs. Bet šiandien nei termino, nei tikslaus vieno kriterijaus negaliu pasakyti“,– prieš TV kameras patikino A. Veryga.

Štai taip. Dar vienas profesionalus šūvis. Taip kalba ne šiaip ministerijos klerkas. Tai – ekstremalios situacijos operacijų štabo vadovo pozicija.

Kitos šalys turi nusistačiusios aiškius kriterijus, kada baigti karantiną. Kaimynai estai jau net kalba apie ekstremalios situacijos atšaukimą. Priminsiu, kad mes su latviais ir estais jau atidarėme sienas. Taigi, bet kuris estas bet kada gali atsidurti pas mus. Karantino ir kitų draudimų gerbėjų šalyje.

Vakarų Europoje laikoma, kad epidemija suvaldyta tuomet, kai vienas žmogus gali apkrėsti ne daugiau kaip 0,7 žmonių. Tai vadinama R – infekcijos pernešos koeficientu.

Girdėjote apie tai kalbant pas mus? Taigi, kad ne. Nes tai nėra patogu.

Kaip ir nėra patogu nustatyti aiškius kriterijus, kuriuose žinotume visi. Susirgimų skaičius per parą? Mirštamumas? Minėtas R kriterijus?

Priminsiu – ekstremalią situaciją Lietuva įsivedė vasario 26 d. viena pirmųjų Europoje, tada pas mus nebuvo NĖ VIENO nustatyto COVID-19 atvejo. Pirmasis atvejis nustatytas vasario 28 d.

Karantinas įvestas kovo 16 d. Tuo metu turėjome 26 nustatytus atvejus. Dabar per parą nustatoma po kelis naujus atvejus, židiniai suvaldyti. Apsaugos priemonėmis apsirūpinta, medikai jau turi patirties. Šalis senokai išėjo iš šoko būsenos. Esame apsiginklavę ir pasiruošę. Nepaisant valstiečių klupinėjimo pirmomis savaitėmis. Visuomenė susivienijo ir išlaikė šį sunkų egzaminą.

Bet mes nė vienas nežinome, kokios turi būti sąlygos šalyje, kad karantino nebeliktų.

Visi puikiai žinome gripo epidemijos kriterijus – epidemija skelbiama, kai per savaitę yra 100 susirgimų 10 tūkst. gyventojų. Ir kai šis skaičius pavasarį sumažėja žemiau 100, epidemija atšaukiama.

Suprantu, kad COVID-19 – ne gripas. Tačiau negalima žaisti migloje, būtinas aiškumas.

Žmonės privalo žinoti, ko siekti, ko laukti ir ko tikėtis. Kaip planuoti savo darbus. Verslas turi matyti ilgesnę nei poros savaičių perspektyvą. Kaip ir viešasis sektorius.

Bet gal tai nepatogu valstiečiams ir jų Vyriausybei?

Prieš savaitę sveikatos apsaugos ministras viešai pasamprotavo, kad karantinas gali trukti net iki rudens, nes „karantinas yra labai svarbus kaip teisinis režimas“.

Vakar R. Karbauskis pripažino, kad valstiečiams rinkimų kampaniją vykdyti lengviau, nes „...mes esame valdžioje. Vyksta kasdieninis darbas ir tai kartu yra kaip rinkiminė kampanija“.

Laikyti žmones suvaržymų saujoje ir kaip malonę kas savaitę dalinti po žiupsnelį laisvių. Autoritaro svajonė. Opozicijai ir pilietinei visuomenei teks suremti pečius, kad ji neišsipildytų.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.