Naujienų srautas

Pozicija2020.05.18 17:31

Arūnas Dudėnas. Sveikatos apsaugos sistemoje – medžioklė su lankais

Medikų bendruomenė ir mažesnių miestelių gyventojai dar prisimena sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos planą uždaryti rajonų ligonines. Šio plano iš dalies buvo atsisakyta, kai tokiam ministro siekiui pasipriešino gyventojai, ryžtingai rinkdami parašus, dėdami juos ant A. Verygos stalo ir sakydami, jog medicinos paslaugų jiems reikia.

Pastarojo meto nelaimė – koronavirusas – parodė, kad negalime mažinti medicinos įstaigų tinklo, jų teikiamų paslaugų, kuo labiau jas koncentruojant į vieną vietą. Žengiant tokį žingsnį reikia labai atsakingai viską įvertinti (pavyzdžiui, ar nenukentės gyventojai) ir sprendimus priimti pasitarus su visuomene.

Kaip matėme, atsiradus infekcijos židiniui visa įstaiga kuriam laikui „išeina iš rikiuotės“. Geras to pavyzdys – Ukmergės ligoninė, kai pačioje karantino pradžioje veikla buvo praktiškai paralyžiuota ir pacientus reikėjo nukreipti į kitas gydymo įstaigas. Žinoma, čia savo vaidmenį suvaidino ir pavėluotas aprūpinimas apsaugos priemonėmis, bet čia kita tema.

Deja, ministras yra principingas. Tai gal ir nebloga savybė, bet ne šiuo metu. Principingumo nereikėtų rodyti bet kokia kaina siekiant medicinos paslaugas atitraukti iš regionų ir koncentruoti jas keliuose centruose. Nepavykus įgyvendinti medicinos įstaigų pertvarkos plano, nes kilo regionuose gyvenančių žmonių pasipriešinimas, ministerija, su ministru priešakyje, sugalvojo kitą planą – uždrausime gydytojams važiuoti į regionus ir ten bent kiek padirbėti. Be specialistų ir jų paslaugų likusios ligoninės taps nuostolingos ir tuomet pati savivaldybė bus linkusi jas uždaryti ar mažinti teikiamų paslaugų spektrą.

Būtent tokiam ministerijos užmojui kūną suteikė balandžio 29 dienos sveikatos apsaugos ministro sprendimas ir jo gegužės 14 dienos „patobulinimas“. Šis sprendimas iš esmės naikina galimybę gydytojui teikti paslaugas keliose gydymo įstaigose. Anot ministerijos, šiuo sprendimu siekiama mažinti galimą „kryžminės taršos riziką“, tačiau visai nepagalvojama, kad dėl tokios tvarkos rajonų ar net regioninės sveikatos įstaigos gali likti be specialistų. Tokį nuogąstavimą jau išreiškė ir Ukmergės meras.

Nesuprantu, ar ministerijai ir ministrui nežinoma reali situacija? Rajonų ligoninėse bei poliklinikose trūksta atskirų sričių specialistų, todėl gydymo įstaigos, spręsdamos šį klausimą, bando įvairiais būdais prisivilioti medikus ir paslaugas teikti bent kartą per savaitę, nes pilno etato jos išlaikyti negali, o tam tikrais atvejais tam nėra ir poreikio. Tačiau tai nereiškia, kad tokios paslaugos nėra reikalingos rajone gyvenantiems žmonėms.

Rajono gyventojai turi galimybę lankytis pas tam tikrus specialistus numatytomis dienomis, tačiau, pagal minėtą ministro sprendimą, tokios galimybės nebeliks, nes gydytojų mobilumas, kuris yra toks naudingas gyventojams ir rajono gydymo įstaigoms, tampa neįmanomas. Tai veda prie absurdiškos situacijos – juk negalime Ukmergės rajono gyventojams liepti sirgti tik birželio mėnesį, nes juos prižiūrintis gydytojas, kuris dirba ir Vilniaus ligoninėje, gegužės mėnesį dirbs tik pastarojoje.

Absurdiškai atrodo ir tokio sprendimo motyvas – apriboti galimybę gydytojams pernešti užkratą iš vienos ligoninės į kitą. Galbūt vėlesnis sprendimas bus uždaryti gydytojus vienoje ligoninėje ir niekur neišleisti? Nes jie po darbo užeina į parduotuves, bendrauja su šeimos nariais ir, galbūt, su kolegomis iš kitų ligoninių.

Ironizuoju, nes tikrai manau, jog ministro argumentacija nėra stipri. Gal geriau didesnį dėmesį skirti realiai prevencijai ar dažnesniam šios darbuotojų grupės testavimui? Šiandien tikrai turime pakankamą kiekį apsaugos priemonių bei testų ir situacija nebėra tokia niūri, kokia buvo karantino pradžioje, kuomet net ir medikai Ukmergėje, kur įsiliepsnojo pirmas didesnis koronaviruso židinys, visi iš karto nebuvo testuojami.

Neabejoju, kad medikų bendruomenė, savivaldos lyderiai ir visi žmonės privers ir šį ministrą išgirsti visuomenės nuomonę ir atsigręžti į regionus.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą