Pozicija

2020.05.10 09:00

Vidmantas Martikonis. Dešimt gerų dalykų, kuriuos mums davė karantinas

Apie ekologiją. Staiga nutrūkę lėktuvų skrydžiai, ištuštėjusios miestų gatvės taip išvalė mūsų gamtą, kad valdžia gali drąsiai atšaukti transporto priemonių taršos mokestį, nes neliko problemos.

Apie mokesčius. Pagaliau valdžia suprato, kad karantine uždarytas žmogus ar verslas negali veikti ir turėti pajamų iš kurių galėtų sumokėti valstybei mokesčius. Gal pagaliau Lietuvoje atsiras suvokimas, kad apmokestinamos turi būti žmogaus veiklos pajamos, o ne turėjimas ?

Apie keliones. Užsidariusios galimybės aplankyti svečias šalis, daug ką privertė atsisukti į mūsų šalies gamtos grožį. Prisiminėme, o galbūt naujai atradome, kokiame nuostabiame pasaulio lopinėlyje gyvename.

Apie sveikatos apsaugą. Norisi tikėti, kad kasdieniai gydytojų ir viso medicinos personalo darbuotojų žygdarbiai, kovojant už kiekvieną gyvybę, pagaliau visiems laikams pakeis valdžios požiūrį į šią profesiją. Tai taps gerai apmokamu ir prestižiniu darbu. O tūkstančiai išsakytų padėkų medikų adresu neliks tik prisiminimai.

Apie švietimą. Pasirodo mūsų jaunimas gali lankyti pamokas nekeldamas kojos iš namų. Visgi ilgas buvimas tarp keturių sienų įgriso. Ne vienas moksleivis pagalvojo, kad ryte anksti keltis ir eiti į mokyklą nėra jau taip blogai. Mokytojai irgi pasiilgo pilnų klasių šurmulio. Virtualus bendravimas niekada neatstos gyvo kontakto. Į mokyklas visi grįš vieni kitų pasiilgę, atlaidesni ir geresni vieni kitiems. Tikėkimės, kad tai truks ilgiau negu vieną dieną.

Apie šventes. Užsidariusios kavinės ir restoranai, griežtai apriboti socialiniai kontaktai net su artimiausiais žmonėmis, išmokė taupiau ir paprasčiau žiūrėti į asmeninių švenčių šventimą. Vestuvės, jubiliejai, gimtadieniai nebūtinai turi tapti visos plačios giminės daugiadiene švente su besaikiai nukrautais stalais ir banaliais tostais. Svarbiau ne kiek švenčia, o kaip švenčia ir kaip Tu pats jautiesi savo šventėje?

Apie meną. Ilgas sėdėjimas prie kompiuterio atvėrė milžiniškas galimybes virtualiai pasivaikščioti po garsiausius pasaulio muziejus, meno galerijas, turistų pamėgtas vietas. Patirti įspūdžiai ant sofos niekada neatstos realybės. Dar niekada taip nesiveržėme aplankyti teatrą, muziejų, meno galeriją ar paprasčiausią kino teatrą. Esame sočiais pilvais, bet alkanais jausmais ir protu.

Apie pilietiškumą ir meilę savo artimui. Užklupusi bėda yra pati geriausia proga sužinoti, kiek mumyse yra gerumo. Įsitikinome, kad sunkumai suvienija. Dar niekada nebuvo tiek atjautos, supratimo ir pagalbos. Nebesuskaičiuojamos savanorių akcijos, paramos fondų iniciatyvos. Elementari žmogiška pagalba savo kaimynui. Vis dar gebame būti vieningi ir susitelkę visuotinės grėsmės akivaizdoje.

Apie švarą. Dar niekada taip dažnai neplaudavome rankų. Nesipurkšdavome dezinfekciniu skysčiu. Niekada tiek daug nenusimanėme apie kaukes. Juo labiau apie virusus ir jų atmainas. Užeidami į parduotuvę nesinaudojome vienkartinėmis pirštinėmis. Blogai, kad negalime sutiktam draugui paduoti rankos, bet gerai, kad tos rankos tapo švaresnės.

Apie ateitį. Kad suprastume, kas yra gerai, turime patirti, kas yra blogai. Laikas praleistas karantine kiekvienam davė skirtingas patirtis. Vieniems jis tiesiog poilsis ir galimybė atsipūsti gyvenimo bėgime. Kitiems tai ramybės šventė. Tretiems – įtampos kupinas metas. Bet kokiu atveju, norisi tikėti, kad į ateitį žengiame drąsesni, labiau susikaupę ir pažinę save labiau. Labiau brangindami gyvenimą ir tai, ką šalia savęs turime.