Naujienų srautas

Pozicija2020.05.08 10:06

Arūnas Dudėnas. Bendruomenė problemas sprendžia kartu

Jau kuris laikas paskelbta koronaviruso (COVID–19) pandemija. Ji paralyžiuoja valstybių ir miestų gyvenimą. Ne išimtis ir Lietuva. Matant visuomenėje kilusį blaškymąsi ir net susipriešinimą, kyla klausimas, ar mes, kaip bendruomenė, esame pasirengę spręsti sudėtingas problemas? Situaciją suvaldyti ir sustabdyti viruso plitimą būtų daug paprasčiau, jei visi be pykčių ir barnių susitelktume bendram tikslui. 

Bendruomenės sąmoningumas

Viruso plitimas didele dalimi priklauso nuo mūsų pačių: ar savo elgesiu prisidedame prie viruso sklaidos, ar užkertame tam kelią.

Jau vasario mėn. buvo akivaizdu, kad koronavirusas Europoje įgauna pagreitį. Vieni atšaukė keliones į užsienį, kiti savo planų nekeitė. Valdžios institucijos ragino grįžusius iš rizikos zonų su niekuo nekontaktuoti ir nedelsiant izoliuotis savistebėsenai. Deja, į rizikos grupę patenkančių šalių sąrašas ėmė plėstis greičiau, nei buvo spėjama skelbti rekomendacijas.

Būti pakankamai sąmoningais ir grįžus iš svečių šalių ar turėjus kontaktą su parvykusiais iš užsienio asmenimis, nevaikščioti viešose vietose tapo mūsų pačių atsakomybe. Galbūt ne visi apie rekomendacijas sužinojo ar susiprato iš karto, neužsidarė namuose ir turėjo kontaktų.

Šioje situacijoje svarbu išlaikyti bendruomeniškumą ir nepradėti kaltinti. Mes ne visada žinome priežastis, kodėl žmonės elgėsi vienaip ar kitaip. Turime rūpintis vieni kitais, savo bendruomenės nariais. Svarbu suteikti tinkamą gydymą jau sergantiems, susigrąžinti savuosius (sudarytos sąlygos grįžti užsienyje esantiems lietuviams pas savo šeimas) ir visą dėmesį sutelkti į viruso plitimo sustabdymą. Tam ir paskelbtas visuotinis karantinas, kurio turime visi laikytis. Nes esame bendruomenė, kuri sunkumus sprendžia kartu.

Rimtis ir išmintis

Laikantis karantino, svarbu nepanikuoti, nešluoti beatodairiškai parduotuvių lentynų, o protingai pasirūpinus atsargomis, palikti ir kaimynui. Produktų Lietuvoje užteks, tad nereikia apsipirkti pusmečiui, pakanka – porai savaičių. Nepamatuotas pirkimas tik didina suirutę.

Žiniasklaidoje didžiąją dalį naujienų sudaro pranešimai, susiję su koronavirusu ir padėtimi šalyje bei pasaulyje. Tiek socialiniuose tinkluose, tiek asmeniniuose pokalbiuose vyraujanti tema – koronavirusas. Visa tai kuria neigiamą emocinį lauką, kurį stipriai jaučiame visi, ypač silpnesnieji bendruomenės nariai – vaikai, vyresnio amžiaus bei įvairiomis ligomis sergantys žmonės.

Šis nesibaigiantis žinių apie virusą srautas iššaukia paniką ir baimes. Todėl svarbu švelninti tą emocinį lauką. Kalbėtis ne gąsdinant, o raminant. Svarbu suprantamai ir paprastai paaiškinti situaciją vaikams, bendrauti apie tai su vyresnio amžiaus žmonėmis, taip pat ligoniais, akcentuojant teigiamus dalykus – kad užsikrėtus pasveikstama, kad viruso plitimą galima sustabdyti.

Sąžiningas požiūris

Karantinas paskelbtas dviejų savaičių laikotarpiui, tačiau yra didelė tikimybė, kad jis bus pratęstas, nes tikrasis koronaviruso protrūkis mūsų šalyje galimai dar tik priešakyje. Įstaigoms užvėrus duris, vieni dirba nuotoliniu būdu, kiti pasiėmė biuletenius vaikų priežiūrai.

Tačiau vis dažniau pasigirsta atvejų, kai darbdaviai ragina išeiti atostogų – vieniems kasmetinių, kitiems – nemokamų. Darbdavių situacija išties nėra lengva ir valstybė žada suteikti pagalbą, bet su darbuotojais vis dėl to turi būti elgiamasi sąžiningai. Nepamirškime, kad visos krizės baigiasi, o paskui vėl tenka pažvelgti vieni kitiems į akis, tad ir sunkiu laiku neturime griauti pasitikėjimo tiltų.

Pasiruošimas ateičiai

Dėl sustojusio gyvenimo nukentės ekonomika. Dalis įmonių jau dabar skaičiuoja nuostolius ir kalba apie galimus bankrotus. Recesijai turime pasiruošti. Ji, matyt, neišvengiama. Prireiks mūsų visų pastangų ir darbo, šalinant koronaviruso padarinius. Tad, kaip bendruomenė, būkime pasiruošę spręsti problemas kartu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą