Naujienų srautas

Pozicija2020.04.30 11:32

Viktorija Čmilytė-Nielsen. Du po šimtą. Vienas – už jūsų vaikų svajonių griovimą, kitas – už jūsų sprendimą rudenį

Trečiadienį išgirdome, kad pensininkams Vyriausybė skirs po 200 eurų. Ne, ne rytoj. Rugpjūtį. Kodėl rugpjūtį, o ne gegužę? Nes rinkimai – spalį, o ne birželį? Galbūt. O gal dėl to, kad nuo gegužės 1 d. įsigalioja nauja kompensuojamų vaistų tvarka? Kuomet žmonės bus verčiami pirkti ne efektyviausią, o pigiausią vaistą, kuris nebūtinai bus tinkamiausias. 

Taip pat trečiadienį išgirdome ir kitą naujieną. Apie tai, kaip FNTT purtė valstybės paramą gavusią mažąją bendriją, teikiančią buhalterijos paslaugas. Šios įmonės metinė apyvarta – apie 120 tūkst. eurų. Tokia įmonė patenka į smulkaus verslo nišą. O mažosios bendrijos yra jaunų žmonių, norinčių pradėti savo verslą, populiariausia forma.

Kokį signalą visuomenei vakar nusiuntė Lietuvos valdžia? Meduolis ir bizūnas. Vyresnio amžiaus žmonėms – meduolis. Jų vaikams – FNTT krata. Toks savotiškas IN ir JANG principo taikymas.

Bent vienoje vietoje Vyriausybė ir valdantieji valstiečiai nuoseklūs. Priminsiu – Seimo Biudžeto ir finansų komitete balandžio 22 dieną pirmu klausimu valstiečiai nagrinėjo, kaip FNTT ir STT kontroliuos valstybės paramą gavusį verslą. Nes jau iš anksto nutarė, kad savarankiškai dirbantys žmonės yra galimi nusikaltėliai. Tai ypatingai „gerai“ atrodė tuo metu, kai verslas paramos dar buvo negavęs. Tačiau valdantieji jau domėjosi, kaip FNTT pasiruošusi kratyti verslus.

Štaip, kaip uoliai dirba valstiečiai.

Uoliai, bet veidmainiškai. Premjeras dosnų politiką suvaidina porą dienų prieš įsigaliojant naujai kompensuojamų vaistų tvarkai. Kuri senjorams tikrai nieko gero nežada. Jie mielai pirktų pigiausius vaistus. Tik kad pigiausias nereiškia tinkamiausio. Na, bet 200 eurų pažadas gal apramins neigiamas emocijas?

Yra ir kiti spąstai. Tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek didžiųjų ligoninių atstovai pripažįsta, kad gydymo įstaigos nebegalės teikti tiek paslaugų, kiek teikė iki šiol.

Jų teigimu, jau dabar matosi, kad darbo sąnaudos ir „pralaidumo“ pasikeitimai ligoninių išlaidas didina dvigubai, todėl su esama infrastruktūra bei turimu personalu nebebus įmanoma suteikti tiek paslaugų, kiek anksčiau.

Ką darytų strategiškai apie valstybę galvojantys valdantieji? Kaip geriau padėti senjorams? Kaip užtikrinti jiems geriausius vaistus ir efektyvią sveikatos sistemą?

O gal paprasčiau įteikti vienkartinę dovaną? Kuri turi kompensuoti ir pigiausių vaistų riziką ir tai, kad dažnam gali tekti likti prie ligoninės slenksčio tada, kai to labai reikės. Nes ligoninės jau šiandien kalba apie ženklų lėšų stygių.

Ai, geriau FNTT į dar vieną įmonę nusiųsti. Ir naują pažadą prieš rinkimus sugalvoti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą