Naujienų srautas

Pozicija2020.04.18 19:50

Gintautas Paluckas. Pinigai žmones gali pasiekti tuojau pat – tereikia vieno sprendimo

Paprastų draudimų laikas baigėsi. Dabar reikia greičio ir proto.

Šimtai tūkstančių žmonių prastovose. Beveik du šimtai tūkstančių – be darbo. „5 milijardų planas“ – kol kas popierinis.

Iš reikalingo ir žadėto „pinigų lietaus“ vos 20 tūkstančių savarankiškai dirbančių gavo po 257 eurus (beje, siūlome šią paramą padvigubinti).

Nedideli, šeimų verslai, individualios įmonės, kurios tiesiog turėjo uždaryti duris dėl viruso, vis dar negavo jokios apčiuopiamos pagalbos (pagalba nemokėti dabar pelno mokesčio yra šiek tiek juokinga, nes kalbame ne apie pelnus, o daugumoje atvejų – apie išlikimą).

Vyriausybė ir ministerijos žada, kad dar po poros savaičių „jau tikrai kažkas bus“ ir paramos mechanizmai veiks. Priminsiu, jog jau praėjo daugiau nei mėnuo: kitų šalių vyriausybės jau senokai „pumpuoja“ pinigus ir pagalbą savo šalių žmonėms ir verslams.

Reikalingus draudimus, kad ir kokie skaudūs jie visiems buvo ir yra, mes palaikėme ir palaikome, nes kito pasirinkimo tiesiog nebuvo ir nėra.

Tačiau šiandien Vyriausybė nusipelno labai griežtos kritikos dėl biurokratinio neveiklumo ir kurtumo atmetant visus siūlymus ir kitų šalių praktiką.

Platinti pagalbą/paskolas per bankus ir gaišti dar kelias savaites sau leisti negalime. Laikas eina ne mūsų naudai.

Turime konkretų siūlymą:

• Kadangi nuo krizės nukentėję smulkūs ir vidutiniai verslai ilgiau laukti negali, siūlome jiems suteikti skubią apyvartinių lėšų pagalbą per Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI).

• Smulkiems ir vidutiniams verslams, kurie kreipsis pagalbos į VMI ir deklaruos, kad jų apyvarta yra sumažėjusi 60 ar daugiau proc. nuo karantino pradžios, VMI tiesiai į banko sąskaitas perves 10 proc. jų 2019 m. metinės apyvartos.

• Ši priemonė bus analogiška bankų išduotoms valstybės garantuojamoms paskoloms, bet pasieks verslus nedelsiant per VMI, o ne per bankus.

• VMI jau turi informaciją apie įmonių apyvartą ir banko sąskaitas. VMI taip pat turi darbuotojus, į kuriuos įmonės galės kreiptis dėl skubios pagalbos gavimo. Todėl šią priemonę bus galima administruoti nedelsiant. Taigi pinigai žmonių ar įmonių sąskaitas galėtų pasiekti per 3-4 dienas.

• Siūloma priemonė yra panaši į Šveicarijoje taikomą priemonę, kur įmonės gali lengvai gauti paskolas, siekiančias 10 proc. metinės apyvartos.

• Įmonės šią skubią apyvartinių lėšų pagalbą galės valstybei grąžinti per 5 (o gal net 10) metų pradedant 2021 m. arba vėliau, priklausomai nuo krizės gilumo ir trukmės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą