Naujienų srautas

Pozicija2020.04.18 15:49

Andrius Navickas. Apie krizę galvoje – kai angina operuojama per užpakalį

Andrius Navickas 2020.04.18 15:49

Tikiu, kad pamenate puikų kino filmą „Šuns širdis“. Ten yra profesorius, genialus chirurgas, kuris suklydo, manydamas, kad įmanoma iš šuns padaryti žmogų. Šuo-žmogus Šarikovas puikiai integravosi į švonderių pasaulį, bet tapo ne žmogumi, tiksliau, apsaugok Viešpatie, nuo tokių žmonių...

Beje, Švonderio organizuojami susirinkimai kažkuo primena dabartines spaudos konferencijas apie situaciją valstybėje. Tik be vertimo į gestų kalbą.

Filme profesorius sako, kad visos krizės (rusiškai – „razrūcha“) prasideda galvose, kai žmonės nustoja daryti tai, ką sugeba, nustoja laikytis elementarių taisyklių.

Nežinau ką šis profesorius pasakytų apie dabartinę krizę pasaulyje, tačiau neabejoju, kad liktų įsitikinęs, jog tai nėra pagrindas operuoti anginą per užpakalį. Deja, susidaro įspūdis, kad šiandien dažnai taip daroma ir dar piktinamasi, kad niekas netrukdytų, kad reikia konstruktyviai viską stebėti, o ne bandyti atimti skalpelį iš Šarikovo.

Taip ir nujaučiau, kad po to, kai vakar Aurelijus Veryga paskelbė, kad epidemija suvaldyta ir pikas pasiektas, šiandien paskelbta apie rekordinį susirgimų kiekį, kuris kelis kartus viršija tai, ką pavykdavo diagnozuoti iki šiol (jau nekalbu apie tą įdomų, švelniai tariant, laikotarpį, kai džiaugėmės, jog pas mus niekas neserga ir niekas nebuvo testuojamas, kad džiaugsmo nesugadintų).

Nors premjeras S. Skvernelis drįsta paskelbti, kad jo darbo dėka elektros ir dujų kainos mažėja, tačiau puikiai suprantame, kad nei tai, nei susirgimų skaičius nuo valdžios pastangų nepriklauso. Tuo labiau, kad po to, kai valdantieji nusprendę, kad reikia galvoti apie reitingus, sušvelnino karantiną, žmonių, žvelgiančių į situaciją labai rimtai, gerokai sumažėjo. O dar po savaitės, kaip prognozuoja profesorius V. Kasiulevičius, teks įvertinti keliautojų per Velykų „žygdarbio“ padarinius.

Viskas, ką šiandien gali valdžia, tai sąžiningai analizuoti situaciją, garantuoti, kad nesustotų testavimas, kad kuo daugiau žmonių būtų aprūpinti apsaugos priemonėmis. Taip pat konkrečiai padėti ne tik kelininkams, bet visiems Lietuvos žmonėms, kurie neteko pajamų, yra atsidūrę kritinėje situacijoje. Reikalingas dviejų dalių planas: užgesinti gaisrą ir ilgalaikis – valstybės atkūrimo. Būtų nuostabu, jei tai būtų nacionalinės vienybės planai, tačiau, artėjant rinkimams, ir apsvaigus nuo prognozių, kad valdantieji nebūtinai bus sutriuškinti, pastarieji nusprendė, jog viską padarys patys...

Nepriklausomybės pradžioje Lietuvoje egzistavo toks bankas „Sekundė“, jis žadėjo neįtikėtinai dideles palūkanas už indėlius. Šiandien valdžia man primena indėlininką, kuris krizėje atpažino politinę „Sekundę“, galinčią užauginti reitingus. Tačiau problema ta, kad visi žinome, jog „Sekundės“ bankas žlugo, kartu su indėlininkų pinigais. Idant to neatsitiktų, valdžia bando atrasti tinkamiausią akimirką, kai gali išsiimti paaugintus reitingus, nes, jei krizė užsitęs, jie ištirps kur kas greičiau nei augo. Todėl reikia kuo greičiau paskelbti, kad krizė įveikta, įvardinti, kas tie herojai ir, tikėtis, kad iki rinkimų pergalės euforija neišsisklaidys...

Beprotiškas planas... Nuo jo galime skaudžiai nukentėti visi, tačiau mūsų vyriausiasis politinis psichiatras-chirurgas toliau tęsia savąją operaciją. Prezidentas sako, kad iš esmės jis tuo patenkintas, svarbiausia, kad neliktų A. Dulkio, na, o Kultūros komiteto pirmininkas, regis, visas viltis sieja su „žiniasklaidos gelbėjimo planu“.

Čia jau vaizdelis iš kito sovietinio kūrinio – animacinio filmo „Skraidantis laivas“, kai caras klausia pirklio, ar jis sugebės pastatyti skraidantį laivą, šis ramiai atsako: „Nupirksiu“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą