Pozicija

2020.03.31 11:31

Mykolas Simas Poškus. Pasaulio Sveikatos Organizacija galėjo pasirodyti ir geriau

Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) ilgą laiką buvo visuotinai pripažintas autoritetas pačiais įvairiausiais klausimais. Nuo tokių banalybių, kaip „ar kava yra sveikas gėrimas“ iki „ar mobilieji telefonai kelia vėžį,“ tačiau PSO pirmoji reakcija į Kinijos koronavirusą privertė tiek mane, tiek kitus sudvejoti PSO veiklos nešališkumu bei šio gausaus biurokratinio organo efektyvumu.

Jau kurį laiką PSO neatsigina nuo skandalų apie tai, kaip jie švaisto pinigus kelionėms. PSO 2019 metais gegužės 9 dieną paviešinto išorinio audito, vertinusio organizacijos išlaidas, rezultatus. Duomenys rodo, kad PSO per ankstesnius metus išleido beveik 192 milijonus JAV dolerių kelionėms (lėktuvo bilietams, viešbučiams ir t.t.). Palyginimui – PSO išleido tik apie 71 milijoną JAV dolerių kovai su AIDS ir apie 61 milijoną kovai su maliarija.

Žinoma, kartais pirmos klasės bilietas bei prabangus viešbutis yra daug svarbiau, nei medicininės priemonės varganoms bendruomenėms, kuriose siaučia maliarija – visi tuo neabejojame, taip? Ši dėmė organizacijos tikrai nepuošia, tačiau tai dar nėra pagrindas manyti, kad PSO neatlieka savo darbo. Bent jau iki kol nepamatėme PSO reakcijos į naująjį koronavirusą, kuris sukėlė pandemiją.

Pirmasis PSO atsakas apie Kinijos koronavirusą buvo žmonių raminimas, skatinant nesijaudinti, nekelti panikos ir pasitikėti, kad Kinijos Komunistų partija sėkmingai suvaldys šią situaciją. Juk globali panika gali pakenkti ekonomikai! Todėl PSO pradžioje neigiamai atsiliepė apie kelionių ribojimą iš Kinijos bei sienų uždarymą. Kas žino, galbūt PSO negirdėjo pavojaus varpų dėl to, kad jų akys ir ausys buvo užkimštos Kinijos pinigais? Kad ir kaip bebūtų, dabar PSO visiškai palaiko sienų uždarymą ir kelionių ribojimą – tą pačią praktiką, kurią prieš tai smerkė. Bet PSO šposai tuo nesibaigia.

Dabar PSO atstovų retorika pasisuko prie Kinijos Komunistų partijos atsako į koronavirusą liaupsinimo. Yra giriama, kaip kinų spartus ir tvirtas atsakas į epidemiją išlošė likusiam pasauliui laiko. Žinoma, dažnai pamirštama, kad Kinijos atsakas į koronavirusą yra itin įvairus, nuo žmonių užbarikadavimo namuose iki mušimo, ar iki uždarymo į dėžes ir išvežimo. Kai tvarką diktuoja Kinų Komunistų partija – viskas teisėta. Ir, žinoma, PSO taip pat serga selektyvia amnezija: iš jų atminties išsitrynė visos 6 savaitės, kuomet socialinė medija jau kalbėjo apie galimą naują virusą ir epidemijos pavojų, tačiau kinų propaganda tai neigė ir aktyviai „išsprendė“ tų žmonių, kurie drįso garsiai kalbėti apie pavojų, problemą.

Pamenat laikus, kai PSO buvo autoritetas visuomenės sveikatos klausimais? Aš pamenu. Ir man labai norisi, kad šie laikai sugrįžtų. Bet kokia gausi biurokratija, kuri gauna finansavimą už pažadą pinigus išleisti teisingai ir tinkamai, laikui bėgant išsigimsta. Šiltos vietos organizacijoje, su gausiais atlyginimais ir gausiu biudžetu kelionėms, tik žadina norą turėti dar daugiau, ypač, kai nesi niekam atskaitingas.

Keista, kad PSO neparodė savo tikrų spalvų dar anksčiau. Gaila, kad apie jos korupciją ir nekompetenciją pradedama kalbėti tik tuomet, kai pasaulį jau siaubia pandemija. Tikėkimės, kad tai bus rimtas signalas šiai organizacijai ir jai finansavimą suteikiančioms valstybėms.

Koronavirusas yra baisu, Kinų Komunistų partijos atsakas į koronavirusą – dar baisiau, bet taip pat baisu yra tai, kad PSO, sugriaudama savo autoritetą, palieka pasaulį be vieningo kompaso sveikatos klausimais. Ką teks daryti, kai institucija, sukurta būti visuotiniu autoritetu, staiga parodo, kad toli gražu tokiu nėra? Na, tuomet atsiveria Pandoros skrynia, iš kurios išlenda panika, šarlatanai, konspiracijų teorijų kūrėjai, visuomenė nebeturi kuo pasitikėti, sunku atskirti, kas yra tiesa, o kas – melas.

Dabartinė pandemija atvėrė ne vieną žaizdą, kurioms užgyti reiks ilgo laiko. Nuo politinių lyderių abuojumo, iki korupcijos ir piliečių negebėjimo prisiimti asmeninės atsakomybės už save krizės akivaizdoje. Belieka tikėtis, kad po šios krizės atsitiesime stipresni, išmintingesni ir galbūt net galėsime vėl pasitikėti PSO, kuriai dabar yra pats metas susiimti ir aiškiai įrodyti pasauliui, kad jie vis dar gali daryti tai, kam buvo įsteigti. Tokia mano naivi svajonė.