Naujienų srautas

Pozicija2020.03.26 17:18

Aušrinė Armonaitė. Tarp atvykusiųjų iš užsienio galėjo būti bet kuris iš mūsų

Lietuva pasidalino į dvi stovyklas – tuos, kurie sako, kad grįžę iš užsienio – nesvarbu, atostogų ar emigracijos – „užvežė“ virusą, ir tuos, kurie didžiausios pastarojo meto globalios nelaimės akivaizdoje norėjo grįžti namo. Kaip greitai pamiršome, kad tarp karantinuojamųjų galėjome būti bet kuris iš mūsų, strigęs oro uoste.

Nekalbėsiu apie tuos, kurie veikia piktybiškai – triukšmauja, mušasi, smurtauja. Su šiais žmonėmis – karantinas ar ne – turi tvarkytis teisėsaugos pareigūnai.

Tačiau šiuo metu visi mūsų piliečiai, vakar grįžę iš užsienio, tarp jų mažamečiai vaikai, buvo priverstinai izoliuoti ir laikomi sudėtingomis sąlygomis. Žinau, kad dedamos visos pastangos, kad sąlygos pagerėtų ir pasikeistų.

Ar buvo kitokių alternatyvų? Žinoma. Atvykusius žmones galima izoliuoti laikinai, kol jiems bus padaryti koronaviruso testai. Ir jie išleisti namo saviizoliacijai (jeigu testai neigiami) arba nugabenti į gydymo įstaigas (jeigu teistai teigiami).

Namuose esančių saviizoliacijai užtikrinti yra šiuolaikinių technologijų siūlomi sprendimai, kurie yra būtini – mobiliosios programėlės (kaip Lenkijoje), telefonų operatorių duomenys (kaip Pietų Korėjoje), pagaliau – policijos turimos apykojės. Be to, dr. Vytautas Kasiulevičius siūlė trumpesnį – ne 14 d, o 7 d. terminą, o savivaldybės pradėjo išleidinėti šeimas su vaikais. Kitaip tariant – alternatyvų yra ir jų buvo.

Tačiau buvo pasirinktas kitas kelias, kuris gali kainuoti šiuo metu dar sveikų, bet jau kartu grupėje izoliuotų žmonių sveikatą. O taip pat pažeidžia žmogaus teises. Europos Žmogaus Teisių Konvencijos (EŽTK) 5 str. leidžia teisėtai sulaikyti asmenis, kurie „gali platinti užkrečiamas ligas“ tačiau:

1) Pagal nusistovėjusią EŽTT praktiką toks sulaikymas turi būti pagrįstas konkretaus asmens situacija, o ne masinis. Tai reiškia – sulaikant asmenį dėl to, kad jis „gali platinti užkrečiamas ligas“ institucijos privalo turėti įrodymą, kad konkretus asmuo yra užkrato nešiotojas.

2) Atrodo, kad kriminaliniai nusikaltėliai turi daugiau teisių, nei šie šiuo metu karantinuojami žmonės. Sulaikant asmenį dėl nusikaltimo padarymo, jis privalo būti pristatomas teisėjui vėliausiai per 48 valandas. Taikant analogiją, įtariant asmenį „užkrečiama liga“, jis taip pat maksimaliai per 48 valandas galėtų būti ištirtas ir paleistas. Na gerai, simptomams pasireikšti gali prireikti – 72 val.

3) EŽTK 5 str. 4 dalis numato, kad kiekvienas sulaikytas asmuo turi teisę kreiptis į teismą. Tik laiko klausimas, kada dabar uždarytų žmonių skundai pasieks teismus.

4) Dėl atvykusių vaikų priverstinio karantinavimo – Vaiko teisių apsaugos konvencijos 37 straipsnis leidžia sulaikyti vaikus „tik kraštutiniu atveju ir kiek įmanoma trumpesniam laikui“, todėl negalėjo būti net jokios kalbos apie vaikų izoliavimą 14 dienų.

Šiuos ir kitus argumentus išsiunčiau Premjerui ir Sveikatos ministrui. Kaip A. Veryga dažnai sako – „mes visi esame šiame laive kartu“. Sutinku 100 proc. Tačiau bandydami išsaugoti mūsų „laivą“, nepamirškime, kad jame plaukia ne akmenys, o žmonės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą