Pozicija

2020.03.21 19:47

Gabrielius Landsbergis. Verygą reikia keisti Karobliu ir visas jėgas nukreipti medikų apsaugai

Gabrielius Landsbergis, TS–LKD pirmininkas2020.03.21 19:47

Vėlu prašyti, kad leistų testuoti. Testų neturėjome, kai prasidėjo krizė. Dabar paskutinius testus semiame nuo dugno. Tai, kas buvo pristatyta kaip strategija, buvo tiesiog nepasirengimas. Apibarstytas melu, kad jau tuoj tuoj situacija keisis.

Estai ir latviai sugebėjo nusipirkti, leido pirkti ir privatiems. Dabar Estija turi galimybę padaryti po 1000 testų per dieną. Mes turime tūkstantį iš viso.

Kas (ne)buvo padaryta. 1. Nežinome, kodėl nebuvo užsakyti reagentai tuomet, kai užsakinėjo kaimynai. 2. Nežinome, kodėl prieš dvi savaites SAM neleido užsakinėti privačioms klinikoms. 3. Neaišku, kodėl buvo meluota, kad tai yra strateginis pasirinkimas, ir kodėl buvo meluota, kad atvažiuoja.

Kokia padėtis dabar. Privačia iniciatyva kitą savaitę GALI pasiekti reagentų siunta. (Jei taip atsitiks, tuos žmones reiktų nominuoti valstybiniam apdovanojimui.) Kiek tiksliai – sunku pasakyti. Jei bus 10 000, tai griežtai ribojant, tiriant tik medikus ir premjerus, užteks gal mėnesiui. Jei daugiau – gal tirsim daugiau arba tirsim ilgiau.

Reagentų įsigyti dabar beveik neįmanoma arba labai sudėtinga, nes perka didžiosios valstybės. JAV įsigyja beveik viską, kas yra pagaminama. Po jos Vokietija ir t. t., Lietuva, deja, eilės gale.

Yra dar momentas. Europos Sąjunga kvietė valstybes pirkti reagentus drauge. Pirmas kvietimas vasario pabaigoje – Lietuva nesudalyvavo. Antrajame po dviejų savaičių sudalyvavo, tačiau nežinome, kokiam kiekiui. Taip pat pavyko sužinoti, kad pirkimas dar neįvykęs, todėl nėra aišku ne tik kiek, bet ir kada gausime.

Prie dabartinės situacijos susiklostymo prisidėjo konkretūs žmonės, konkrečiais sprendimais. Dėl tų sprendimų mes nežinome užkrėtimo apimties. Ir dėl šių sprendimų izoliuota jau daugiau negu šimtas daktarų. Todėl prašantys „Leiskite testuoti“, pavėlavote. Mes visi pavėlavome, nes mums sakė netiesą. Prašantys neieškoti kaltų – patys dengiate tuos, kurie priima kenksmingus sprendimus.

Apie vadus, kurie išsitiria, nors neturi simptomų, aš neturiu ką pasakyti. Man tiesiog trūksta žodžių.

Ką daryti.

Susigrąžinti pasitikėjimą: keisti vadovaujančius žmones, KAM ministrą Karoblį paskirti operacijų centro vadovu vietoj Verygos, laboratorijos vadovas Zimnickas turi trauktis, Vyriausybės vadovas pripažinti, kad buvo klaidų, ir svarbiausia – nustoti meluoti.

Spręsti reagentų ir priemonių krizinę situaciją: kreiptis į ES skubios ekstra pagalbos: taip, pavėlavom, jei nepagelbėsit dabar – mirs žmonės. Mums reikia ne tik reagentų, reikia apsaugos priemonių medikams, tuoj reikės ventiliavimo aparatų pacientams bei vaistų, kurių neturime pakankamai. Kreiptis į NATO, ar nėra pritaikomi protokolai krovinių pristatymui.

JEIGU sulaukiame pakankamai reagentų, nedelsiant pradėti testuoti, testuoti, testuoti.

Ir visas pastangas dabar nukreipti medikų apsaugai. Gynybos linijai griuvus, niekas nebebus svarbu.​

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.