Pozicija

2020.03.18 17:43

Vidmantas Martikonis. Koronos paketas: ar užteks vaistų pasveikti?

Vidmantas Martikonis, Verslininkas, politinis veikėjas2020.03.18 17:43

Pandemijos akivaizdoje pasaulio ekonomika patiria lyg šiol neregėtus smūgius. Vyriausybės paskubomis rengia pagalbos ūkiui planus. Tokį planą parengė ir Lietuvos Vyriausybė. Plano vertė skaičiuojama 2,5 mlrd. eurų. Planas laiku ir vietoje. Kaip jis veiks? Ar bus gyvybingas ir efektyvus? Į šiuos klausimus atsakys tik laikas. Vertinant iš šios dienos pozicijų atrodo, kad plane numatytos priemonės yra skirtos trumpam laikui.

Tačiau sveikas protas sako, kad pati pandemija ir jos sukelti padariniai gyvens tikrai ilgiau, negu mėnesį. Tad kyla pagrįstas klausimas: kas po to, kada valdžios numatyti pinigai bus išleisti, o krizė dar nebus pasibaigusi?

Žiūrim, ką turim. Nuspręsta valstybės grynojo skolinimosi limitą padidinti nuo 900 mln eurų iki 5,4 mlrd eurų. Geras sprendimas. Palankus metas skolintis. Nuoseklaus ir ilgo darbo dėka Lietuva yra sukaupusi rezervą bei susitvarkiusi savo finansinę sveikatą, todėl yra pajėgi pasiskolinti geromis sąlygomis. Tik žmonės turi žinoti, kad Europos centrinis bankas yra pasiruošęs į Europos finansines venas įleisti milijardus eurų, o tai neišvengiamai sukels infliaciją. Tai reiškia, kad jau po pusmečio ir Lietuvoje yra galimas spartus kainų kilimas.

Skolintis nėra blogai. Blogai yra paskolintus pinigus vėjais paleisti. Koronos paketas numato, kad siekiant išlaikyti darbo vietas priverstinių prastovų metu, valstybė pasiruošusi mokėti 90 procentų išmokos darbuotojams, likusius 10 procentų privalo sumokėti darbdavys. Tačiau valstybės išmoka negali būti didesnė nei minimali mėnesio alga (555 eurai). Ši priemonė gali pasiteisinti trumpame laikotarpyje. Jeigu krizė užsitęs, ir paslaugų ar maitinimo verslas neturės klientų ilgesnį laiką, ši priemonė taps neaktuali. Pirmiausiai todėl, kad ir valstybės galimybės ilgai taikyti šią priemonę yra ribotos, o ir verslo savininkai neturėdami pajamų nepajėgs ilgai finansuoti tokio merdinčio verslo. Nereikia užmiršti, kad verslo išlaikymo išlaidas sudaro ne tik darbo užmokestis.

Kita vertus, ypač kavinių ir restoranų specifika yra ta, kad padavėjai, barmenai dirba už minimalų atlygį, o ženklią jų pajamų dalį sudaro iš klientų gaunami arbatpinigiai. Praradus juos, vien tik minimalus atlygis, ypač jeigu tai truks ilgiau, tiesiog nebus pakankamas tam, kad pragyventų. Ir žmonės ims ieškotis naujų darbų. Arba registruosis užimtumo tarnyboje ir pirmą pusmetį gaus panašaus dydžio bedarbio išmokas.

Sveikintinas sprendimas, kad nuo koronaviruso nukentėjusiam verslui bus leidžiama atidėti mokesčių mokėjimą. Mokesčių mokėtojai bus atleidžiami nuo baudų, delspinigių, bus sustabdyti mokestinių nepriemokų išieškojimo veiksmai. Geras žingsnis, bet nepakankamas. Norint iš esmės paskatinti verslą, reikėtų panaikinti nekilnojamo turto ir žemės mokesčius. Jeigu tam nepakanka ryžto, bent jau užtikrinti, kad verslas neturėtų mokėti šių mokesčių valstybei, kol turimas turtas neuždirba pajamų. Toks sprendimas turėtų kur kas gilesnį ir ilgesnį postūmį ekonomikai, negu tik mokesčių mokėjimo atidėjimas keliems mėnesiams.

Tai, kad Koronos pakete atsirado tokios priemonės, kaip investicinių programų spartinimas, greitinant mokėjimus ir didinant finansavimo intensyvumą, yra visiškas nesusipratimas. Normalioje, nesubiurokratėjusioje valstybėje tai turėjo vykti jau seniai, kada koronovirusas dar skraidė šikšnosparnyje, o žmonės gyveno įprastą gyvenimą.

Ar mūsų valdžiai reikėjo laukti tokių pasaulio kataklizmų, kad paskelbtų, jog yra „atšaldomos“ Kelių ir Klimato kaitos programų lėšos, spartinama daugiabučių renovacijos programa. Tegul valdžia paaiškina, kokios priežastys vertė šias lėšas iki šiol laikyti „užšaldytas“. Ar tai nėra žioplumas? O gal piktybiškas kenkimas savo žmonėms?

Korona esmingai keičia pasaulį. Keičia žmonių gyvenimo įpročius. Gyvename mums neįprastame ir nesuprantamame laike. Norint išlikti ir pakilti reikia drąsių, ryžtingų ir neįprastų sprendimų. Pudros čia neužteks. Kiek pudros yra mūsų Koronos pakete, parodys tik laikas...

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.