Naujienų srautas

Pozicija2020.02.12 14:41

Mykolas Majauskas. Dirbant opozicijoje svarbu ne tik kritikuoti

Po rinkimų išsisklaidžius dūmams ir paaiškėjus, jog teks dirbti opozicijoje, iš didelio nusivylimo ir nevilties galima prisiimti ne konstruktyvaus oponento, bet paprasčiausios kliūties vaidmenį – tokios, iš kurių būna sudarytas ruožas patikrinti karių fizinį pasirengimą.

Vienintelė jos atliekama funkcija yra sudaryti nepatogumą, kurį galima apeiti ilgai treniruotais veiksmais ir fiziniu pasirengimu. Perlipai, peršokai, prašliaužei – bėk toliau, savo įrodei. Jei labiau pasistengsi, galbūt ruožą užbaigsi ir per trumpesnį laiką.

Toks fatalizmas politikoje yra pakankamai patogi pozicija: „juk mūsų mažiau, ką mes galime padaryti?“ Galima tiesiog kaišioti į ratus procedūrinius kliuvinius, pašūkauti kur reikia ir jaustis pilnai įgyvendinus savo funkcijas. Atsirėmus į mantrą „daugumos valdžia, mažumos teisės“, tokia opozicija tik džiaugiasi galėdama egzistuoti ir guodžiasi būsimais ateities laimėjimais.

Žinoma, minėti dalykai įeina į opozicinių pareigų spektrą, bet tik kaip dalis jų, o ne tikslas pats savaime. Siekti pokyčių nebūnant valdžioje yra sudėtingas, kartais – nepatogus kelias, tarsi besikertantis su opozicijos pareiga „oponuoti“, tačiau jis gali būti tiltu į konkrečius rezultatus.

O rezultatų siekti būtina, nes jei vienintelis pasiekimas po ketverių metų aukščiausioje politinėje lygoje tėra „apsunkinau valdžiai gyvenimą“ medalis, tuomet tikriausiai laikas keisti profesiją. Žmogus, rinkimuose atiduodantis savo balsą, tikisi ne tik pamatyti savo favoritą Seimo nuotraukoje ir retkarčiais televizijos ekranuose, bet ir konkrečių rezultatų. Džiugu, kad kadencijai einant į pabaigą, galima drąsiai sakyti, jog ši opozicija kliuvinio vaidmeniu nepasitenkino, nors valdančioji dauguma ir bando aktyviai formuoti tokią nuomonę.

Konkretūs rezultatai

Po ilgo stagnacijos ir demonizavimo laikotarpio, mano kartu su Irena Degutiene iniciatyva Lietuvoje pagaliau imta rimtai kalbėti apie medicinines kanapes bei padėti reikalingi žingsniai jų įteisinimui. Kartu su Kazimieru Starkevičiumi iš mirties taško pavyko išjudinti ir biurokratijos smaugiamą pluoštinių kanapių gaminių įteisinimą.

Nors dėl vyravusio chaoso šioje srityje pats procesas ir užtruko, tik laiko klausimas, kada Lietuvos ūkininkai galės drąsiai auginti, perdirbti ir tiekti rinkai visą spektrą pluoštinių kanapių produktų, kurie anksčiau būtų buvę traktuojami kaip paprasčiausi narkotikai. Buvo galima sėdėti teisuoliškumo politiniuose apkasuose, spjaudytis kaltinimais apie Talibaną ir valdžios nesusiprotėjimą, arba eiti, kalbėtis, įtikinti, ir pasiekti rezultatų.

Monikos Navickienės pastangomis Seime pritarta Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms, leidžiančioms vaiko priežiūros atostogų eiti seneliams, jei tėvai grįžta į darbo rinką. Priėmus siūlymą, jaunoms šeimoms suteikta galimybė pasirinkti sau tinkamą vaiko priežiūros principą, neprarasti profesinių įgūdžių bei greičiau sugrįžti į darbo rinką.

Gabrieliaus Landsbergio iniciatyva Seime priimtas Magnickio įstatymas, kuriuo į Lietuvą uždrausta atvykti užsieniečiams, susijusiems su stambaus masto korupcija, pinigų plovimu ar žmogaus teisių pažeidimais. Magnickio įstatymo klausimas iškeltas ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos lygmeniu, taip žmogaus teisių srityje pademonstruojant ne tik vietinę, bet ir tarptautinę lyderystę.

Vytauto Kernagio iniciatyva imtasi griežčiau reglamentuoti elektroninių cigarečių prekybą Lietuvoje ir kiek įmanoma labiau apsaugoti vaikus nuo priklausomybės prie nikotino. Džiaugiuosi ir aš aktyviai prisidėjęs prie šios idėjos.

Siekdami pagerinti labiausiai pažeidžiamų Lietuvos žmonių padėtį, frakcijos kolegos Laurynas Kasčiūnas ir Gintarė Skaistė parengė vienišų pensinio amžiaus asmenų paramos modelį, kuriuo našlių pensijos sistema transformuojama į naują, universalesnę, senyvo amžiaus žmonių poreikius geriau atitinkančią sistemą. Sukurti tokią paramos programą iki 2019 m. vidurio buvo įsipareigojusi ir pati Vyriausybė, tačiau galiausiai projektas paruoštas opozicijos narių kabinetuose.

Žygimanto Pavilionio ir kitų kolegų pastangomis steigiamas visuomeninis judėjimas – Sąjūdis prieš Astravo atominę elektrinę, buriantis pilietinės visuomenės aktyvistus ir įvairių politinių partijų narius. Sąjūdžiu siekiama imtis visų įmanomų priemonių apsisaugoti nuo Astravo AE keliamos grėsmės ir sustabdyti tolimesnę projekto plėtrą.

Tai tik keli pavyzdžiai, iliustruojantys opozicijos veiklos platumą bei griaunantys mitą, jog opozicija Seime egzistuoja tik tam, jog kritikuotų ir kaišiotų pagalius į valdžios ratus. Džiugu, jog išvardintų darbų seriją galima drąsiai užbaigti „ir taip toliau, ir panašiai“.

Pabaigai

Siekti pokyčių didžiulio susipriešinimo sąlygomis – sudėtingas, kartais – sizifiškas darbas. Ir nors ne visos opozicijos iniciatyvos lengvai skinasi kelią Seime ir Vyriausybėje, išliekant atkakliems, reikliems, kūrybingiems, kartais net įkyriems, pokyčių pasiekti įmanoma.

Visur matyti blogį ir apie jį šūkauti lengva, tačiau viso to rezultatas dažniausiai telieka savo pačių pykčio aidas. Pokyčių siekimas iš „mažesniojo“ pozicijų yra sunkesnis ir mažiau matomas, tačiau kur kas produktyvesnis pasirinkimas ir ne mažiau prasmingas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą