Naujienų srautas

Pozicija2020.01.27 12:18

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Laiškas ministrui Verygai: tymai, kokliušas, kas toliau?

Gerbiamas Ministre, tikiuosi, neabejojate, kad visuomenės sveikata yra svarbus valstybės saugumo dėmuo. Visuomenės sveikatai grėsmes kelia įvairūs veiksniai, taip pat ir užkrečiamos ligos. Pavyzdžiui, Jungtinės Amerikos Valstijos užkrečiamas ligas traktuoja kaip nacionalinio saugumo klausimą. Tuo tarpu Lietuvoje, mano nuomone, į užkrečiamų ligų profilaktiką žiūrima gana lengvabūdiškai. Tai iliustruoja pastarųjų metų didžiuliai susirgimų skaičiai.

2019 metais stebėjome tymų protrūkį Lietuvoje. Fiksuotas susirgimų skaičius pasiekė daugiau nei 830 atvejų, kai 2018 m. tebuvo 30 susirgimų. Visuomenėje kilo daug aštrių diskusijų, kaip kovoti su užkrečiamomis ligomis, kuriomis beveik nebuvo sergama ištisus dešimtmečius.

Šių metų pirmą mėnesį jau matome kitos ligos, kokliušo, galimo protrūkio apraiškas. Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenis, 2018 m. buvo 27, 2019 m. – 26 susirgimo atvejai, o per nepilną 2020 m sausio mėnesį registruoti 9 susirgimo atvejai.

Dėl šios neraminančios tendencijos, nepanašu, kad situacija imunologijos politikos srityje būtų iš esmės pasikeitusi. Nors tymų protrūkio atvejis išprovokavo didesnę komunikaciją su visuomene apie ligos eigą ir prevenciją, vis tik priemonės, akivaizdu, nepakankamos.

Kokliušas, laimei, nėra tokia laki liga kaip tymai, tačiau ne mažiau pavojinga, pasireiškianti kosulio priepuoliais, dusuliu. Sergant itin sunkiomis kokliušo formomis galimi smegenų pažeidimai, sąlygojantys ilgalaikius neurologinius liekamuosius reiškinius ir net mirtį. Kokliušu itin sunkiai serga kūdikiai. Apie pusė iš susirgusių kokliušu vaikų, iki vienerių metų, hospitalizuojami. Jiems daug dažniau pasitaiko įvairios komplikacijos. Todėl, kaip ir tymų atveju, rizikos grupės išlieka tos pačios: nėščiosios, kūdikiai, onkologiniai ligoniai.

Nors kokliušas valdomas skiepais, tačiau susirgę vaikai nebuvo skiepyti, arba buvo pasibaigęs skiepo veikimo laikas. Nepaisant pavojingų ligų protrūkio, kurias gali užkardyti tik skiepai, Vyriausybė paskelbė, kad nepritaria įstatymui, kuris įpareigotų privalomai skiepyti vaikus. Jūs, ministre, nurodote rizikas dėl tokio sprendimo – kad neskiepijantys taps uždaromis bendruomenėmis ir dar labiau padidins protrūkių galimybes. Tačiau privalomo skiepijimo ėmėsi tokios valstybės kaip Vokietija, Prancūzija, Italija. Žinoma, galima diskutuoti, ar tai veiksmingiausia priemonė, tačiau aš pasigendu iš Jūsų siūlomų alternatyvių priemonių. Ką Jūs siūlot?

ULAC duomenimis 2018 m. paskiepyta mažiau nei 94 proc. kūdikių ir vaikų, kai pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, būtina pasiekti iki 95 proc. skiepijimo lygį, kad susiformuotų kolektyvinis imunitetas užkrečiamoms ligoms. Primenu, kad 2019 m. kovo mėnesį Seimas priėmė rezoliuciją[1] dėl neatidėliotinų veiksmų, didinant skiepijimo aprėptis Lietuvoje, nepanašu, kad į parlamentarų nuomonę būtų atsižvelgta.

Lietuvoje per pastaruosius metus matome silpstančią imunologijos politiką. Apie tai praeitais metais, tymų protrūkio kontekste, kalbėjo medikai ir kiti specialistai. Šiandien iš Jūsų, ministre, girdime, jog reikia geresnės komunikacijos, kad būtų suvaldytos užkrečiamos ligos. Tačiau iš jo paties, ar jam pavaldžių institucijų pasigendama tinkamo bendravimo. Anaiptol, ryškiausią sceną ima ir melus apie vakcinacijos mokslą skleidžia Jūsų kolega parlamentaras Dainius Kepenis.

Todėl prašau nurodyti, kokių ketinate imtis priemonių, kad užkrečiamos ligos būtų suvaldytos ir, kokie, Jūsų nuomone, yra veiksmingi imunologijos stiprinimo būdai?LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą