Pozicija

2019.12.04 15:21

Paulius Lukševičius. Kaunas – Europa, ne Rusija

Paulius Lukševičius, Kauno miesto savivaldybės Tarybos narys, TS–LKD frakcija2019.12.04 15:21

Nuo savivaldos rinkimų prabėgo daugiau kaip pusmetis ir man, kaip naujam miesto Tarybos nariui, norisi išsakyti savo mintis. Beveik visą savo darbinę karjerą praleidau versle, tačiau nuo studijų metų dalyvauju ir politinėje veikloje. Versle visada siekiau rezultato, į procesą žiūrėdamas kaip į priemonę jį pasiekti. Tikrai nesu už Tarybos posėdžius, kurie vyktų 10 valandų, bet tai, kas vyksta dabar, sukelia labai dviprasmiškų minčių. 

Gyvename 21 a., Lietuva yra Europos narė visomis prasmėmis. Todėl procesai ir priemonės tikslui pasiekti turi atitikti laikmetį, jo kultūrą ir dvasią.

Miesto taryboje įsigalėjęs buldozerinis sprendimų priėmimas primena okupuotos Lietuvos laikus, bet jis ypač madingas dabartinėje Kauno miesto Taryboje.

Bandau suprasti Kauno mero logiką. „Vieningas Kaunas“ turi 33 vietas (80,5 proc.), TS–LKD – 8 vietas (19,5 proc.). Bet kurioje įmonėje, turėdamas tokią akcijų proporciją, gali jaustis kaip karalius.

Bet ar miesto savivaldybė yra įmonė? Pateiksiu keletą pavyzdžių. Tarybos posėdyje buvo svarstoma ir tvirtinama Akademinė taryba. Nors opozicinė partija (kuri išvis liko vienintelė Taryboje) teikė savo kandidatą net kelis kartus, kuris būtų tik vienas iš keliolikos narių, valdančiųjų buldozeris (tikras Stalinec‘as – sovietų vikšrinis traktorius) atmetė.

Lygiai tas pats nutiko svarstant dėl „Verslo tarybos“, „Nevyriausybinių organizacijų tarybos“. Leiskite paklausti: ką pakeistų vienas opozicijos atstovas tose tarybose? Manau, kad balsavimui didelės įtakos tikrai neturėtų, tačiau galėtų pateikti savo pasiūlymus ir įžvalgas.

Tačiau buldozeris toliau važiuoja. Kažkas mąsto ir įsivaizduoja: nebus opozicijos, jų nesigirdės ir taip mes juos Kaune uždusinsime.

Oi, ne, brolyti, tai mūsų neišgąsdins. Sprendimai iš vakaro, prieš posėdį, tampa šios Tarybos daugumos firminiu ženklu. Labiausiai šokiruojantis buvo sprendimas dėl Kauno rajono atskirų seniūnijų prijungimo prie miesto. Nediskutuosiu, ar tai reikalingas sprendimas, ar ne, tačiau atkreipsiu Jūsų, gerbiamas skaitytojau, dėmesį į tam tikras procedūras.

Šis klausimas į miesto Tarybos darbotvarkę buvo įtrauktas iš vakaro, nesvarstant komitetuose ar frakcijose. O čia tai jau kaip valstybėse rytuose visu savo grožiu. Kokia gi tokio veiksmo logika? Gal tiktų verslo logika? Pabandome.

Versle, kaip kare, bandoma užpulti konkurentą jam nepasiruošus gintis. Veiksmai dėl Kauno rajono prijungimo tai ir priminė: nesurengta jokių oficialių diskusijų, nepateikta jokių argumentų. Tokioje operacijoje svarbu slaptumas, kad nenutekėtų informacija. Informacijos nutekėjimas ar apskritai viešos diskusijos leistų oponentams įsitvirtinti gynybinėse pozicijose. Viskas atrodė pakankamai gražiai, bet neidealiai: trūko žaliųjų žmogeliukų. Atsiprašau, gerbiamas skaitytojau, už šią ironiją, bet pararelių rasti galime.

Ar tai normalu 21 a. Europos Lietuvoje? Tikrai ne. Tai tik valdymo papročių dvelksmas iš Rytų. Ar jis mus palauš? Irgi ne! Kaip parodė įvykiai ir Honkonge, anksčiau ar vėliau žmonės pasiilgsta demokratijos ir ji nugali. Nugalės ir Kaune.