Pozicija

2019.11.26 09:38

Vidmantas Martikonis. Šviesos pardavėjai skendi gilioje tamsoje

Vidmantas Martikonis, Verslininkas, politinis veikėjas2019.11.26 09:38

Kai 2016 metais valstybės vardu veikiančių asmenų kontroliuojama įmonė „Lietuvos energija“ nusprendė, kad jos akcijos cirkuliuos biržoje, ši įmonė buvo pateikiama kaip skaidrumo, efektyvaus ir modernaus valdymo pavyzdys kitoms valstybinėms bendrovėms. Tuomet politikai ėmė girtis nuopelnais, kaip jiems pavyko išskaidrinti šešėliais apgaubtą valstybinį sektorių, o įmonės vadovai tapo šiuolaikiškos vadybos guru.

Laimė truko trejus metus. Pirmiausiai, daug kam netikėtai, šią vasarą įmonė pakeitė savo pavadinimą ir iš „Lietuvos energijos“ tapo „Ignitis grupe“. Viešai buvo tvirtinama, kad įmonei yra reikalingas labiau suprantamas pavadinimas užsienyje, nes ji ruošiasi žengti į tarptautinio verslo vandenis. Pirmiausiai buvo nusitaikyta į Lenkijos rinką, bet kol kas kalbos tik ir liko kalbomis, jokių konkrečių žingsnių nepadaryta. Todėl ši pavadinimo keitimo versija yra labiau panaši į akių dūmimą.

Juolab, kaip rodo kaimynų pavyzdžiai, „Esti energija“ ir be jokio įmantraus pavadinimo sugeba sėkmingai darbuotis. Visgi „Ignitis“ pavadinimo atsiradimas gali turėti kur kas banalesnę ir praktiškesnę priežastį. Kažkas uždirbo tikrai nemažus reklamos pinigus iš įmonės įvaizdžio kūrimo. Paprastai įmonės keičia pavadinimus ir įvaizdį, kada įvyksta verslo susijungimai, keičiasi savininkai ar norima pabėgti nuo nepageidaujamo praeities šleifo. Nei viena iš šių aplinkybių „Ignitis grupei“ negalioja.

Neaiškiais tikslais pasikeitusi pavadinimą, skaidrumo įvaizdį demonstruojanti įmonė lapkričio mėnesį paskelbia, kad nusprendė išeiti iš akcijų biržos. Kitaip tariant, nebeprekiaus dukterinių „Ignitis grupės“ įmonių ESO ir „Ignitis gamyba“ akcijomis. Tokiam sprendimui su užmerktomis akimis pritaria ir Finansų ministerija, kuri ir yra įgaliota valdyti valstybinės įmonės akcijas.

Lietuvos kapitalo rinka niekada nepasižymėjo stabilumu ir nuoseklumu. Privatūs investuotojai su labai dideliu atsargumu ir nerimu investuodavo į valstybės kontroliuojamų įmonių akcijas. Vakarų skirstomųjų tinklų, Watenfalo istorijos parodė, kad privatūs investuotojai pirkdami valstybės kontroliuojamų įmonių akcijas, gali labai skaudžiai nudegti. Tokios karčios patirtys atsirado dėl neatsakingo ir neprognozuojamo valstybės elgesio.

„Ignitis grupės“ įmonių pasitraukimas iš akcijų biržos siunčia labai aiškią žinią užsienio investuotojams, kad Lietuva yra neprognozuojama valstybė čia vystyti verslą. Investuoti į mūsų valstybines įmones tampa taip pat rizikinga, kaip ir į Venesuelos naftos bendroves. Nes vietiniai Chavezai ar Madurai bet kada gali tavo akcijas pradanginti.

Toks sprendimas iš esmės pakerta žmonių pasitikėjimą savo valstybe. Dalis Lietuvos gyventojų, siekdami užsitikrinti ramesnę ateitį ir sukaupti lėšų oriai senatvei, yra investavę į valstybės įmonių akcijas, tikėdamiesi ilgalaikės grąžos.

Deja, „Ignitis“ akibrokštai negailestingai daužo tokių žmonių planus, laidoja lūkesčius pasirūpinti savimi. Pasimetę ir sutrikę smulkieji akcininkai yra raminami viešaisiais ryšiais ir nerišliais pažadais, kad jų akcijos bus išpirktos už teisingą kainą ir dar su kažkokia miglota premija. Toks ciniškas valdžios elgesys glumina, nes realybė yra kitokia.

Valstybinė įmonė nusprendžia pasipinigauti smulkiųjų akcininkų sąskaita. Reikalas tas, kad šiuo metu „Ignitis grupės“ įmonių akcijos yra apie 10 procentų pigesnės, negu 2016 metais. Būtent šiuo metu yra skubama pigiai supirkti akcijas iš smulkiųjų investuotojų, nes reguliatorius jau yra davęs leidimą ateityje didinti įmonės paslaugų kainas. O tai reiškia, kad ateityje įmonės veiklos finansiniai rezultatai gerės, tuo pačiu kils ir akcijų vertė. Toks elgesys yra paprasčiausia manipuliacija, kuri galbūt tiktų visko mačiusiems biržos makleriams, bet visiškai nesiderina su valstybės institucijų deklaruojamais sąžiningumo ir socialinio atsakingumo principais.

Dar labiau neįtikinamai skamba nerišlūs pasitraukimo iš akcijų biržos motyvai. Neva įmonė, pabėgdama iš akcijų biržos, galės sklandžiau pereiti iš tradicinės energetikos į alternatyvios energetikos įmonių kategoriją. Taip pat, įmonė ruošiasi tarptautiniam viešam akcijų siūlymui, kurio metu pritrauks gausias tarptautine investicijas. Visiškas opiumas liaudžiai. Apie kokį sėkmingą akcijų platinimą galima kalbėti, kada įmonė savo neprognozuojamais veiksmais išbarsto visus pasitikėjimo kreditus.

Toks dekoratyvinis skaidrumas pro užtamsintus langus turi savo tikrąsias priežastis. Jų toli ieškoti nereikia. Jos labai žemiškos. Energetinės įmonės vykdo didelius, brangiai kainuojančius projektus. Čia susipina daug interesų. Nemažai projektų yra vykdomi nepagrindžiant jų kaštų – naudos analize. Tokiais atvejais visada belieka prisidengti viešuoju interesu, neva tai reikalinga mūsų valstybei. Tokiems projektams reikia prietemos, o akcijų biržos standartai, viešumas, smulkūs ir smalsūs akcininkai yra prožektorių šviesa, kuri akina ir trukdo. Geriau reikaliukus tvarkyti prietemoje...

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.