Pozicija

2019.11.18 11:34

Jurgis Razma. Milijardai patenka, deja, ne milijonams

Jurgis Razma, Seimo TS–LKD frakcijos narys2019.11.18 11:34

Per visą Nepriklausomybės laikotarpį nė viena Vyriausybė neturėjo tokių idealių ūkio sąlygų žmonių gerovei didinti kaip dabartinė. Ekonomika kiekvienais metais ženkliai ūgteli – bendras vidaus produktas kasmet padidėja po 3,5–4 procentus.

Nors valdančioji Valstiečių ir žaliųjų dauguma skundžiasi, kad valstybės biudžete yra per mažai lėšų ir jų neužtenka taip perskirstyti, kad visų poreikiai būtų patenkinti, tai nėra visiška tiesa.

Valstiečių ir žaliųjų valdymo metais valstybės biudžetas kasmet išauga beveik milijardu eurų, o svarstomame ateinančių metų projekte – dar didesnis – jau milijardą eurų viršijantis šuolis.

Todėl rinkėjams, verslo atstovams, opozicijai nori nenori kyla klausimas: kaip paskirstomi tie papildomi, kasmet mokesčių mokėtojų sumokami šimtai milijonų eurų? Ar jie tikrai panaudojami būtinoms viešosioms paslaugoms finansuoti, jų kokybei gerinti?

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius keliauja į Abu Dabį ir vakarieniauja už Lietuvos automobilių kelių direkcijos pinigus. Bet tuo pačiu jis reikalauja iš ministerijai pavaldžių valstybės įmonių „socialinio jautrumo“.

Kitų metų valstybės biudžeto projekte numatoma įspūdingai padidinti išlaidas valstybės institucijų komandiruotėms. Valdančiųjų planuose net 13 procentų didinti ministrų, aukštų politinio pasitikėjimo pareigūnų atlyginimus. Svarstomame biudžete numatoma gerokai išpūsti prezidentūros, Seimo, Vyriausybės išlaidas.

Tačiau Valstiečių ir žaliųjų sąjungos oficialiai duoti pažadai mokytojams, medikams, viešojo sektoriaus darbuotojams, kaip matyti iš pateikto biudžeto projekto, liks neįgyvendinti.

Žadėję nedidinti mokesčių valdantieji siūlo apmokestinti bankus, prekybininkus, didinti nekilnojamo turto mokesčius. Labiau apmokestinti dividendus.

Visuomenei, visiems mokesčių mokėtojams, kyla labai pagrįstas klausimas: ar šie nauji mokesčiai taip pat nebus skirti aukščiausių valdžios institucijų, jų vadovų kelionėms, vakarienėms, valdžios elito gerbūviui gerinti.

Ramūnas Karbauskis ir kiti valdantieji nepaliauja teigti, kad „valstiečiai“ pirmieji susirūpino mažiausias pajamas gaunančiais gyventojais. Tačiau, jei kaip numatoma, anksčiau planuotas neapmokestinamų pajamų minimumas nuo 400 bus sumažintas iki 350 eurų, mažiausias pajamas gaunantys žmonės uždirbs vos keliais euras daugiau. Toks tas R. Karbauskio ir valstiečių „rūpestis“.

„Kitokią politiką“ ir „darną“ žadėję valdantieji, kaip niekada anksčiau, supriešino visuomenę ir pasėjo nepasitikėjimą valstybėje. Supriešintas verslas ir valstybės institucijos. Supriešintos atskiros gyventojų grupės – mokytojai, medikai, viešojo sektoriaus darbuotojai, ūkininkai supriešinti su pensininkais, mat Respublikos prezidento siekį nežymiai padidinti pensijas siūloma išspręsti didinant „žaliojo kuro“ akcizą.

Sparčiai augant valstybės biudžetui, bet vis nerandant lėšų įsipareigojimams mokytojams, kultūros darbuotojams ar medikams įvykdyti, deja, tenka perfrazuoti garsųjį Valstiečių ir žaliųjų pažadą „milijardas – milijonui“. Iš augančių valstybės pajamų, mokesčių mokėtojų sumokamų milijardų gerovę pajus ne milijonas, o valdančiųjų elitas. O už jų gerovę milijardus tikrai sumokės daugiau kaip milijonas eilinių mokesčių mokėtojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt