Pozicija

2019.11.13 11:03

Gediminas Kirkilas. Kam reikalinga Tarptautinė tolerancijos diena?

Gediminas Kirkilas, Seimo Pirmininko pavaduotojas, LSDDP pirmininkas2019.11.13 11:03

Šią savaitę, lapkričio 16-ąją, minime Tarptautinę tolerancijos dieną. Ja UNESCO skatina atkreipti visuomenės dėmesį į skirtingų nuomonių, skirtingų tautybių žmonių, apskritai – žmonių skirtumų ir įvairovės, taip pat sergančiųjų bei turinčiųjų problemų (alkoholio, narkomanijos) toleranciją.

Šiuo metu Jungtinės Tautos ypatingai pabrėžia abipusio supratimo tarp žmonių ir kultūrų puoselėjimą bei paramos tolerancijai ir nesmurtui svarbą, augant smurtiniam ekstremizmui ir plečiantis konfliktams, kuriuose demonstruojamas visiškas abejingumas žmogaus gyvybei.

Kuo tolerancijos skatinimas šiuo metu yra itin aktualus Lietuvai? Naujausia „Eurobarometro“ Europos Sąjungos (ES) 28 valstybių narių visuomenių nuomonės apklausa (atlikta šių metų gegužę), tirianti diskriminacijos ES lygį, rodo, kad Lietuvos gyventojai labiausiai tebesijaučia diskriminuojami dėl amžiaus. Apklausa taip pat rodo, kad mūsų visuomenei ypač trūksta tolerancijos neįgaliesiems, Romų tautybės žmonėms, žydams ir musulmonams bei LGTB+ bendruomenei.

Lyčių nelygybės lietuviai nelaiko didele problema, tačiau gilesni moksliniai tyrimai atskleidžia, kad moterys Lietuvoje kenčia nuo kasdienio seksizmo, diskriminacijos darbe ir asmeniniame gyvenime, o tiek vyrai, tiek moterys – nuo tradicinių lyčių stereotipų.

Tos diskriminacijos ir netolerancijos padarinius matome kasdien, tik gal ne visada apie tai susimąstome. Tai ir savižudybės, ir smurtas, ir socialinė atskirtis bei nelygybė.

Nors savižudybių lygis Lietuvoje nuosekliai mažėja nuo 2014 metų, o žmonės vis dažniau ieško psichologo pagalbos, jis tebeišlieka palyginti aukštas. Higienos instituto duomenimis, 2014 metais Lietuvoje nusižudė 935 žmonės, 2015 metais – 891, 2016 metais – 823, 217 metais – 749, o 2018 metais – 683. Remiantis „Eurostato“ statistika, 2016 metais ES savižudybių lygis siekė 10,33 (tiek savižudybių tenka 100 tūkst. gyventojų), Lietuvoje – 28,27.

Beveik kiekvieną savaitę žiniasklaidoje skaitome apie mūsų šalyje vyrų nužudytas moteris – socialiniai mokslininkai tvirtina, kad vyrai prieš moteris smurtauja dėl žeminančio požiūrio į moterį, o visuomenė tai vis dar toleruoja arba ignoruoja.

Lietuvos Konstitucijoje ir įstatymuose yra garantuota žmonių lygybė ir apsauga nuo diskriminacijos. Tačiau net ir egzistuojant tobuliems įstatymams, jie neveiks, jei mes, visuomenė, toleruosime diskriminaciją, kuri stumia ypač labiau pažeidžiamas visuomenės grupes į užribį, skurdą ir vienatvę.

Artėjant Tarptautinei tolerancijos dienai noriu palinkėti mums visiems, įskaitant, žinoma, ir patį save, būkime tolerantiški kitokiems žmonėms ir nesmerkime tų, kuriems iš tiesų reikia pagalbos rankos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.