Naujienų srautas

Pozicija2019.10.28 17:00

Eugenijus Gentvilas. Bus tik blogiau. Išeitis – pirmalaikiai rinkimai

Dar vasarą su kolege Viktorija Čmilyte – Nielsen registravome nutarimą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų. Matėme, kad Seimo dauguma beviltiškai klimpsta ambicijų liūne ir parlamento darbą keičia užkulisiniai politiniai suokalbiai su keršto gaidomis visiems – opozicijai, žiniasklaidai, prezidentei, o labiausiai – pabėgėliams iš „valstiečių“ frakcijos.

Po spalio 22 d. vykusios nesėkmingos Ramūno Karbauskio keršto akcijos siekiant nuversti Viktorą Pranckietį, su kolegomis perregistravome nutarimą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų. Siūlome juos surengti 2020 m. sausio 19 d.

Manome, kad Seimo dauguma vis labiau kompromituoja Seimo darbą, tęsdama ambicijų kupinas keršto akcijas ir rezultatyvaus parlamento darbo nebegalime tikėtis. Jei manote, kad Seimas dar gali dirbti prasmingai ir produktyviai, pateiksiu kelis projektus, kuriuos Seimo dauguma planuoja svarstyti lapkričio – gruodžio mėnesiais:

– R. Karbauskis jau paskelbė, kad renkami parašai dėl buvusio koalicijos partnerio Remigijaus Žemaitaičio atšaukimo iš Seimo vicepirmininko posto;

– gruodžio mėnesį Seimas svarstys Agnės Širinskienės komisijos dėl verslo poveikio politikams išvadas. Būdamas šios komisijos nariu, matau, kad daugiausiai dėmesio bus skiriama Austėjos Landsbergienės mokyklos veiklai, Povilo Urbšio bei V. Pranckiečio galimam poveikiui Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) ir eksministro Roko Masiulio veiklai AB Klaipėdos nafta 2010 –2014 m. Taigi, vėl kerštas tiems, kurie neklauso „valstiečių“;

– gruodį turime svarstyti ir NSGK išvadas dėl Seimo narės Irinos Rozovos ryšių su Rusijos šnipais. Bet Seimo dauguma apdairiai pasirūpino, kad šis komitetas tirtų ir V. Pranckiečio veiksmus, laikant savo stalčiuje pažymą apie I. Rozovą, bei Seimo opozicijos atstovų, susipažinusių su šia pažyma, veikimą arba neveikimą.

Ir tai, matyt, dar ne viskas. Išradingoji A. Širinskienė dar tikrai sugebės ką nors surasti tarp statuto eilučių ir įtikins R. Karbauskį imtis naujų keršto akcijų.

Tiesa, lapkritį ir gruodį vyks ir 2020 m. biudžeto priėmimo procedūros. Tai tikrai reikšmingas ir prasmingas darbas. Bet jo pradžią spalio mėn. „vainikavo“ pačių valdančiųjų balsais atmesti Vyriausybės pateikti projektai. O vėliau skambėjo įtakingų „valstiečių“ siūlymai atsisveikinti su Vyriausybės vadovu Sauliumi Skverneliu. Taigi, pati valdančioji dauguma pliekiasi tarpusavyje taip, kad premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas rėžė tiesiai – Seimo dauguma siekia atstatydinti savo Vyriausybę.

Opozicija gali stebėti byrančios valdančiosios daugumos konvulsijas ir kikenti į kumštį. Bet, patikėkite, vaizdas nebus gražus. Todėl manau, kad geriau pirmalaikiai Seimo rinkimai, negu traukulių apimta valdžia, nesugebanti atlikti savo darbo.

Sakysite, kad nepavyks surinkti reikiamo balsų skaičiaus dėl pirmalaikių Seimo rinkimų. Turbūt, kad tai tiesa. Bet, kai prieš Kalėdas pamatysime, kad Seimas paskendo rietenose galutinai, galėsime ir toliau sakyti – pirmalaikiai rinkimai yra geresnė išeitis, negu neveiksni valdžia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą