Pozicija

2019.10.28 14:41

Bronislovas Matelis. Kaip spręsti bręstančią krizę, kai kiekvienas Seime turi po daugumą?

Bronislovas Matelis, Seimo TS–LKD frakcijos narys2019.10.28 14:41

Jeigu kas nors mano, kad lemiamą vaidmenį, kai buvo balsuojama dėl Seimo vadovo Viktoro Pranckiečio atstatydinimo, suvaidino opozicija ar kurį nors kita politinė jėga Seime, turėtų stipriai nusivilti. Opozicija stebėjo viską iš šalies, o visą „juodą“ darbą atliko organizuota 12 parlamentarų grupė „valstiečių“ frakcijoje.

Galima būtų juos pavadinti naujaisiais masonais ar dar kažkokia paslaptinga organizacija, nes apie juos nieko nebuvo girdėjęs net ir Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis. Po jam skandalingo balsavimo, kuomet V. Pranckietis liko poste, R. Karbauskis susinervino ir nuolat kartojo, kad išsiaiškins, kuri koalicijos partnerė išdavė. Lyderis akivaizdžiai blūdijo.

Jau kitą dieną jis sakė, kad nieko nebesiaiškins. Įtariu, kad per naktį išsiaiškino – savi „išdūrė“. Gal ne kiekvieną atskirai pavardėmis išsiaiškino, bet pasiųsto signalo esmę suprato.

Kodėl R. Karbauskis pradžioje buvo įsitikinęs, kad išdavė koalicijos partneriai? Atsakymas yra.

Iš karto po balsavimo dalyvavau televizijos laidoje su Seimo LVŽS frakcijos nariu Egidijumi Vareikiu. Pokalbyje jis prisipažino, kad frakcijoje buvo kilusi diskusija dėl lojalumo balsuojant. Buvo manoma, kad atsiras tokių, kurie kalba vienaip, o balsuos kitaip.

Tuomet kolega E. Vareikis esą pareiškė, kad, jeigu manimi netikite, galiu savo balsavimo biuletenį žymėti raudonu pieštuku.

Faktas, kad tokia diskusija buvo kilusi, todėl kas paneigs, kad po jos labiausiai nelojalių buvo paprašyta savo balsavimo biuletenius nufotografuoti? Juo labiau kad tokia praktika „valstiečių“ frakcijoje anksčiau jau buvo taikoma.

Ką daryti gavusiam tokį nurodymą, bet norinčiam balsuoti kitaip? Jis pažymi biuletenį taip, kaip jam buvo nurodyta, tada nufotografuoja, o tada užbraukia ir kitą pusę. Biuletenis – nebegaliojantis. Yra pagrindo manyti, kad būtent dėl tos priežastis ir atsirado palyginti labai daug (net 11) „beraščių“ Seimo narių, taip esą ir neišmokusių balsuoti. O juk jie turėjo labai daug pasirinkimų savo pozicijai išreikšti – nuo nedalyvavimo balsavime iki remiant vieną ar kitą pusę.

Sutinku, kad įvykiai galėjo klostytis ir kitaip. Tarkime, tie naujosios masonų, arba tiesiog slaptosios ūkininkų ložės nariai, norėjo pademonstruoti, kad neremia V. Pranckiečio, bet nepritaria ir frakcijos lyderio nuolat kurstomam chaosui Seime. Gal taip ir buvo.

Bet kuriuo atveju R. Karbauskis atsidūrė nepavydėtinoje ir jam dar naujoje situacijoje. Jeigu anksčiau nepaklusniuosius galėjo pamaloninti postais, spustelėti ir paskatinti kitokiais būdais, galėjo tiesiog išmesti iš frakcijos, tai su kuo jis turėtų kovoti šį kartą? Su dvylika brolių seimūnų, naktimis ir per slaptą balsavimą juodvarniais lakstančių?

Kaip atrinkti, kurie iš tų 55 juodvarniais laksto, o kurie lojalūs? Net jo ištikimoji burtininkė Agnė Širinskienė nesugebėjo jų atrinkti, o kai išgirdo balsavimo rezultatus, tekina ir dusdama lauk ir posėdžių salės išbėgo. Trumpos distancijos nebepadės, ilgos – juo labiau. Aklavietė.

Bala nematė to V. Pranckiečio. Daug didesni nemalonumai R. Karbauskio gali laukti ateityje. Kaip toji slaptoji valstiečių organizacija elgsis balsuojant dėl biudžeto, atstatydinant Seimo vicepirmininką Remigijų Žemaitaitį, balsuojant dėl interpeliacijos vidaus reikalų ministrei? Juk kiekvienas toks balsavimas gali virsti dar vienu šlapiu antausiu amžinam visų rinkimų ir balsavimų nugalėtojui R. Karbauskiui.

Paskaičiuokime, kas gaunasi. Premjeras Saulius Skvernelis jau pasakė, kad buvusio premjero Gedimino Kirkilo pėdomis nežengs ir valstybės iždo deficito lėtėjant ekonomikai netratins į kairę ir dešinę. S. Skvernelis net pažadėjo, kad į Seimą ir vėl grįš subalansuotas iždo projektas, tik gal sumažintomis išlaidomis. Reikia pripažinti – rimtas iššūkis valdantiesiems. Palyginimas su G. Kirkilu – irgi labai vykęs.

Tuo tarpu LVŽS frakcijoje nedviprasmiškai siūloma pakeisti patį premjerą, jeigu šis nenuklos valdančiųjų kelio į Seimo rinkimus eurais iš valstybės iždo. Kaktomuša garantuota, bet buvęs policijos komisaras savo gyvenime dar ne tokių yra matęs – ir kriminaliniame pasaulyje, ir Loretos Graužinienės asmenyje.

Jeigu prieš metus R. Karbauskis dar valdė situaciją, tai šįkart, ypač po pralaimėjimo V. Pranckiečiui, „valstiečių“ lyderio autoritetas išpėdino naujo šeimininko ieškoti. O čia dar tie broliai, kad juos kur išvietėje sutrauktų, kažkokiais juodvarniais lakstantys.

Aną savaitę R. Karbauskis tėškė eilinę nesąmonę. Dėl Seimo atmestų mokestinių įstatymų kalčiausi yra S. Skvernelio valdininkai, parengę projektus visiškai nekokybiškai ir neprofesionaliai. Esą todėl jie ir buvo atmesti.

O galima kažkaip dar kokybiškiau parašyti, kad visiems teks mokėti automobilių taršos, nekilnojamo turto ir kitus mokesčius? Kaip kitaip, profesionaliau, rašyti? Ir nejaugi premjeras toks durnas, kad pritarė Vyriausybės vardu teikiamiems įstatymų projektams, kurie visiškai nekokybiški?

Ne kokybėje visa esmė. Ramūnai, ir vėl bandai sukti uodegą, virkaudamas, kad S. Skvernelis jau nesirodo nei frakcijos posėdžiuose, nei Seime, ir kad tikriausiai dėl to nekokybiški projektai prasmuko į dienotvarkę.

Kai R. Karbauskis pasakė, kad Seime vėl turi daugumą, taip ir norisi pasakyti, kad dabar Seime kiekvienas turi savo daugumą. Kai praėjusią savaitė jis vėl pareiškė, kad dabar jau turi net labai daug būdų įrodyti, jog turi daugumą, tai ką tai reiškia? Gal jau tiems dvylikai juodvarnių sparnus pakirpo, sąnarius išsukiojo ir vištomis pavertė?

Ir ar tikrai lyderis yra stiprus bei garantuotas ateitimi, jeigu laimėjęs Seimo rinkimus, nuolat priverstas kartoti maldelę, kad dabar tai jau tikrai turiu daugumą? Tikras vyras nesigiria, kad tikrai gali, tikras vyras ima jautį už ragų ir veikia.
Patogiausia dabar sakyti, kad tuos brolius sukūrė ir juodvarniais pavertė Gabrielius Landsbergis. Tai ir girdime. Didelė garbė būti gabesniu kerėtoju, nei A. Širinskienė, bet tai tikrai ne opozicijos darbas.

Visa bėda, kad tik nedaugelis visus iki vieno tos valstiečių ložės narius pavardėmis žino. Bet faktas tikras – tie maždaug dvylika seimūnų šiuo metu turi savo rankose vadinamąjį „auksinį balsą“ ir iš esmės valdo situaciją ne tik valdančiojoje daugumoje, bet ir visame Seime. Ir gali dabar po kiekvieno balsavimo priversti kokią burtininkę Agnę skuosti koridoriais trumpas distancijas ir dusti.

Turiu pasiūlymą R. Karbauskiui. Toliau tardyk saviškius, sąnarius gerai pasukiok, aiškinkis, kuris iš jų išdavė. Nebeįkąsi tam, kuris jau viena koja Briuselyje, bet likusiems dar galima pasiūlyti ekonomikos ir inovacijų ministro, Seimo vicepirmininko Remigijaus Žemaitaičio vietas, komitetų vadovų pareigas. Nesu tikras, ar tikrai padės, bet visgi geriau, nei nuolat girtis, kad turiu daug būdų įrodyti, jog esu stiprus. Nebekalbėk niekų, geriau imk štangą ir kelk.

Bet kaip tą R. Žemaitaitį atstatydinti? Abrakadabra, o ne Seimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt