Naujienų srautas

Pozicija2019.09.23 09:05

Juozas Bernatonis. Niekam nereikalingi rinkimai baigėsi

Baigėsi nauji rinkimai į atsilaisvinusias Seimo narių vienmandatininkų vietas. Ką jie parodė? Neregėtą abejingumą ir nedalyvavimo rekordus. Siekiančių tapti Seimo nariais atsirado ganėtinai daug, bet norinčių juos rinkti – tragiškai mažai. Tuščiai iššvaistyti milijonai. Pilnateisiais ir lygiaverčiais Seimo nariais tampa apgailėtino žmonių palaikymo sulaukę pretendentai.

Formalistai teigia: toks įstatymas, tokia mūsų parlamento rinkimų sistema. Kyla klausimas, ar tokie įstatymai neprieštarauja sveikai logikai. Gera žinia, kad šioje kadencijoje daugiau papildomų rinkimų nebus suspėta surengti. Turbūt laikas pasvarstyti, kaip pakeisti tokius įstatymus, kad absurdai nesitęstų ateityje.

Politikos apžvalgininkai, įvairūs analitikai jau viešai išsakė savo nuomonę. Buvo siūloma naujų rinkimų į atsilaisvinusias vietas nedaryti, palikti neužsėstas kėdes. Tačiau akivaizdu, kad tai turėtų neigiamos įtakos Seimo veiklai. Apsunkintų sprendimų priėmimą, kai yra reikalinga kvalifikuota dauguma (Konstitucijos pataisos, apkaltos, dalyvavimas įstatymų priėmime). Kiti pasiūlė išrinktiems Seimo nariams uždrausti keisti darbą ir pareigas, neleisti išduoti rinkėjų pasitikėjimą. Tokie draudimai vargiai atitiktų Konstitucijos nuostatoms ir demokratinėms tradicijoms. Nemanau, kad Seimo nario darbas galėtų būti paverstas priverstiniu.

Turėtume ieškoti teisinių būdų, kaip užpildyti laisvas Seimo narių vietas nerengiant naujų rinkimų. Pasaulio parlamentų rinkimų praktikoje galime surasti visą tokių instrumentų paletę. Mūsų įvairiapusė rinkimų sistema sudaro galimybę pritaikyti ne vieną iš jų. Pats paprasčiausias būdas – atsilaisvinusią vienmandatininko vietą užima kandidatas rinkimuose, toje apygardoje likęs antruoju. Tokio sprendimo skeptikai aiškina, kad nelaimėlis negali būti paskelbtas laimėtoju be rinkimų. Tačiau laimėtojai dabar organizuojamuose rinkimuose gauna maždaug tris kartus mažiau balsų nei likę antraisiais, ir pagal įstatymą laimėtojais skelbiami.

Kiti kritikai teigia, kad toks pralaimėtojų įteisinimas pakeistų Seimo politinę sudėtį. Iš dalies su tuo turėtume sutikti, tačiau įvertinant laisvo Seimo nario mandato principą, įstatymas neprivalo garantuoti partinių proporcijų. Tuo turėtų rūpintis pačios politinės partijos. Pats absurdiškiausias kontrargumentas, kurį teko išgirsti, – pavojus, kurį sukels antrojo noras pakeisti pirmąjį. Ligota fantazija nuveda vos ne iki pasikėsinimų ar kitokių baisių grėsmių. Tai absurdiški argumentai.

Kitas paprastas būdas pasinaudoti mūsų mišrios sistemos privalumais – vienmandatininkų skyles užkaišyti daugiamandatininkais. Paprasčiausia pratęsti papildomų Seimo nario mandatų dalijimą rinkimus laimėjusiems sąrašams, sustatytiems į eilę pagal didžiausios balsų liekanos principą. Tokiam instrumentui galioja tas pats kontrargumentas, kad pasikeistų parlamento politinė sudėtis.

Kai kurie kolegos siūlo tobulinti šį būdą. Į atsilaisvinusias Seimo nario vietas patvirtinti neišrinktus kolegas iš to paties sąrašo. O universalųjį sąrašų eilės principą naudoti tik tuomet, kai atsilaisvino vieta Seimo nario, kuris nėra daugiamandatėje laimėjusiuose sąrašuose. Tai vėlgi paprastas, aiškus ir rinkėjų palaikymu paremtas laisvų vietų užpildymo instrumentas.

Laikas pagalvoti, kaip reikėtų pakeisti įstatymą, kad nešvaistytume biudžeto pinigų, nediskredituotume rinkimų ir paties Seimo. Mano pasiūlyti variantai nėra vieninteliai. Siūlykite savo sprendimus, paremtus kitų parlamentų praktika. Svarbiausia, kad dabartiniam absurdui padarytume galą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą