Pozicija

2019.09.03 14:24

Yossi Levy. Šalom, Lietuva!

Yossi Levy, Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje2019.09.03 14:24

„Mazel Tov – sveikinu!“ – telefonu išgirdau departamento direktoriaus balsą. „Tu gavai Vilnių!“ Tikriausiai tą akimirką visas pastatas išgirdo mano džiaugsmo šūksnį.

Vilnius – Lietuvos Jeruzalė, būtent taip iš vaikystės man įsiminė ši vieta, kurią visada norėjau aplankyti. Nors aš gimiau ne europiečių, bet žydų iš Afganistano ir Irano emigrantų šeimoje, nors ir nesu religingas, visada jaučiau, kad žodyje „Vilna“ – religiniame ir kultūriniame jidiš lopšyje, vietoje, kurioje gimė tiek daug būsimų žinomų žydų politikų, poetų bei rašytojų, slypi kažkas magiško ir stebuklingo.

Izraelio kraštovaizdis – tai žydra jūra, kopos, senovinės religinės vietos ir puiki Viduržemio jūros virtuvė. Kviečiu būtinai jį aplankyti! Tel Avivui priklauso mano širdis, į nieką jo nekeisčiau, tačiau mane tikrai sužavėjo barokiška ir europietiška Vilniaus dvasia. Aš niekada negalėjau įsivaizduoti, kad Vilnius – tai užburiančių, gražių, vingiuotų gatvelių nėrinys su nuostabiais bažnyčių brangakmeniais. Jis toks spalvingas ir svetingas! Ir aš niekada nežinojau, kad Lietuva yra nesuskaičiuojama daugybės ežerų ir miškų karalystė.

Izraelyje tokių miškų mes neturime, tad įsivaizduokite, koks įspūdis mus apima, kai stovime prieš šią didybę. Lietuvoje miškai užima trečdalį jos ploto, kai šešiasdešimt procentų Izraelio yra dykumos, kuri vietomis beveik nesulaukia lietaus.

Mes didžiuojamės, kad, nepaisant ir galbūt dėl skurdžių gamtos išteklių, mes sukūrėme ekonomiką, kurios daugiau nei pusė – aukštųjų technologijų ir inovacijų pasiekimai, kitaip tariant – mūsų ekonomiką sukuria žmonių mąstymas.

Būti Izraelio ambasadoriumi Lietuvoje – didžiulė garbė ir atsakomybė. Garbė – nes Izraelis ir Lietuva yra puikūs ir artimi draugai. Jeruzalėje Lietuvos Vyriausybė daugelyje sričių laikoma tikra sąjungininke.

Izraelio ambasada Lietuvoje ir Lietuvos ambasada Izraelyje deda daug pastangų, kad sujungtų dviejų šalių didžiausią turtą – žmogiškuosius išteklius, tam, kad sukurtų stebuklą inovatyvių technologijų, medicinos ir pažangaus žemės ūkio srityse.

Ir nors nesame geografiškai kaimynės, mus sieja abipusės vertybės, politiniai ir ekonominiai interesai. Nėra jokios abejonės, kad per dvidešimt devynerius metus Lietuvos valstybė ir jos visuomenė tapo didžiuliu sėkmės pavyzdžiu, ir dabar pasaulis gali matyti jos nepaprastus ekonominius ir politinius pokyčius bei laimėjimus.

Tačiau kartu su garbe atsiranda atsakomybė ir liūdesys. Lietuva, mūsų kalba – „Lita“, buvo senovės žydų dvasinio ir kultūrinio gyvenimo židinys, kurį puoselėjo beveik 250 tūkstančių žydų. Čia klestėjo Jidiš ir buvo atgaivinta hebrajų kalbos. Tačiau per Antrąjį pasaulinį karą didžiosios dalies žydų gyvenimai buvo nutraukti, o gražūs ir žali miškai virto mirties spąstais mano broliams ir seserims, todėl mano ir visų mūsų pareiga – išsaugoti jų atminimą.

Be galo džiaugiuosi, kad savo Baltijos kelią pradėsiu čia ir pažadu padaryti viską, kad mūsų abiejų šalių santykiai būtų dar glaudesni. Šalom, Lietuva, džiaugiuosi pradėjęs savo naująjį gyvenimo etapą!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.