Naujienų srautas

Pozicija2019.07.22 18:32

Vygaudas Ušackas. Atviras kvietimas būsimiems Europos Sąjungos vadovams

Vygaudas Ušackas 2019.07.22 18:32

Šiandien kartu su Europos Užsienio reikalų tarybos – strategų bendruomenės – nariais paskelbėme atvirą kvietimą naujai Europos Komisijos prezidentei Ursulai von der Leyen, ES valstybių vyriausybėms ir būsimiems ES lyderiams keisti požiūrį į Europos Sąjungos užsienio politiką.

Dabar, kai Ursula von der Leyen paskirta Europos Komisijos prezidente, Europos šalių vyriausybės privalo koncentruotis ties svarbiausiu klausimu, kaip Europa privalo kovoti už save ir už jos piliečius.

Tuo metu, kai pasaulis grimzta į geopolitinę konkurenciją, europiečiams kyla pavojus tapti nelaimingu žaislu, Kinijai, Rusijai ir JAV kovojant dėl viršenybės.

Tačiau tai galima pakeisti, jei europiečiai prisiims atsakomybę už likimą į savo rankas. ES išlieka didžiausia vieninga rinka, europiečių išlaidas gynybai lenkia tik JAV, turime didžiausią pasaulyje diplomatinį korpusą ir skiriame daugiausiai lėšų vystomajam bendradarbiavimui.

Todėl mes raginame naujus ES lyderius, kurie perims vadovavimą ES institucijoms 2019 metų pabaigoje, o taip pat ES valstybių narių užsienio reikalų ministrus įgalinti ES institucijas efektyviai Europos Sąjungos užsienio politikai realizuoti:

1. Išsikelti tikslą siekti strateginio Europos suvereniteto, kuris pasireikštų efektyviais ekonominiais, diplomatiniais, saugumo ir gynybos politikos elementais, reiškiant ir ginant ES interesus.

Naujas ES diplomatijos vadovas neturėtų vengti labiausiai kontroversiškų temų: Kinija, kaimynystė, Rusija, migracija, Artimieji Rytai, klimato kaita. Vietoj žemiausio bendro vardiklio siekimo būtina imtis lyderystės telkiant valstybes nares „didiesiems vidaus susitarimams“ dėl svarbiausių strateginių klausimų.

2. Padaryti Europos saugumo ir gynybos politiką labiau konkrečią. Europiečiai privalo prisiimti didesnę atsakomybę už savo saugumą bei tapti geresniu JAV partneriu, stiprinant NATO europinį ramstį, perimant atsakomybę už misijas Balkanuose ir Afrikoje.

Mes pasisakome už naujos organizacijos – Europos Saugumo Tarybos kūrimą, išlaikant aktyvų bendradarbiavimą su Jungtine Karalyste po „Brexito“.

3. Stiprinti ryšį tarp ES institucijų Briuselyje ir nacionalinių vyriausybių užsienio politikos klausimais. ES diplomatijos vadovas nepajėgus vienas pats prisiimti politinės naštos. Jam turėtų padėti pavaduotojai iš Europos Komisijos bei atskirai sukurtos užsienio reikalų ministrų grupės, kuruojančios konkrečias užsienio politikos temas bei padedančios ES diplomatijos šefui.

Šie žingsniai padės atnaujinti ES bei parodyti piliečiams, kad galime efektyviai ginti Europos piliečių interesus vis labiau nenuspėjamame pasaulyje.

Atvirą kvietimą pasirašė Europos tarptautinių santykių tarybos (European Council on Foreign Relations) nariai.

Anglišką kvietimo variantą galite perskaityti čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą