Pozicija

2019.07.12 16:45

Vaidas Matulaitis. #vienaTauta ir kiti prezidento Gitano Nausėdos ženklai diasporai

Vaidas Matulaitis, Pasaulio Lietuvių Bendruomenės valdybos narys2019.07.12 16:45

Savo inauguracinėje kalboje Seime prezidentas Gitanas Nausėda pasakė: „Čia, Vilniuje, ir mano gimtojoje Klaipėdoje, Skuode ir Peterbore, Kaune ir Bergene, Rietave ir Alikantėje. Nėra ir negali būti dviejų, trijų ar penkių Lietuvų. Ji yra viena – mūsų visų. Nėra Lietuvos lietuvių ir užsienio lietuvių. Visi mes esame viena tauta“.

Pasaulio Lietuvių Bendruomenės (PLB) socialinėje medijoje jau kurį laiką naudojama grotažymė #vienaTauta nuskambėjo prezidento lūpomis ir tai yra svarbi žinia Lietuvai ir jos daugiatūkstantinei diasporai, kuri metų metais kryptingai siekia panaikinti takoskyrą tarp „mes“ ir „jie“, „čia“ ir „ten“.

Įžvelgiu ir daugiau pozityvaus simbolizmo. Prezidento G. Nausėdos inauguracinių iškilmių diena prasidėjo nuo reikšmingo gesto: naujasis šalies vadovas kartu su pirmąja ponia aplankė Tautos patriarcho Jono Basanavičiaus paminklą nulenkdami jam galvas.

Tas faktas, kad buvo išskirta būtent daktaro J. Basanavičiaus figūra, jau savaime yra tam tikras išeivijos indėlio į Lietuvos kūrimą pripažinimas. Kaip žinia, Dr. Jonas Basanavičius daug metų gyveno ir dirbo ne Lietuvoje, turėjo kitos šalies pilietybę, tačiau šios aplinkybės nesutrukdė jam veikti Lietuvos labui, būti jos didžiu patriotu bei palikti bene giliausią įspaudą šimtmečio Lietuvos Valstybės kūrime.

Be abejo, privalu paminėti prezidento Valdo Adamkaus, vienos iškiliausių diasporos asmenybių, mentorystės ir paramos naujai išrinktam prezidentui svarbą. Iškilmingo posėdžio Seime metu invokaciją sakęs bei inauguracijos proga Vilniaus Arkikatedroje šventąsias Mišias aukojęs arkivyskupas Gintaras Grušas taip pat yra JAV lietuvis, gimęs Vašingtone, o 1983–1987 m. buvęs Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos pirmininku.

Taigi, pirmoji aštuntojo modernios Lietuvos prezidento diena pilna gerųjų ženklų, liudijančių nuostatą vienyti ir telkti vardan aukštesnio tikslo. Galbūt esame istorinių pokyčių liudininkai, tačiau ir pati diaspora, PLB bei kitos išeiviją telkiančios organizacijos turi dėti dar daugiau pastangų bei gebėti išgirsti pokyčių signalus, matyti ženklus ir aktyviai veikti nelaukiant dangaus manos.

Iškilmingiausi žingsniai jau žengti, pakiliausi žodžiai pasakyti. Metas raitotis rankoves vardan bendros Tėvynės, nes esame #vienaTauta.Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt