Pozicija

2019.06.05 09:00

Bronislovas Matelis. „Valstiečių“ lyderis ir vėl blefuoja – taikinyje ir išrinktasis prezidentas

Bronislovas Matelis, Seimo TS–LKD frakcijos narys2019.06.05 09:00

Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis susitiko su išrinktuoju prezidentu Gitanu Nausėda, tačiau nė vienas tų susitikimų dalyvių taip ir negalėjo pasakyti, kaip po gero mėnesio atrodys valdžios piramidė. Nors susitikimų tema ir buvo naujos valdžios formavimas, nė viena pusė nieko aiškaus pasakyti negalėjo.

Net neabejoju, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkui R. Karbauskiui tuose susitikimuose rūpėjo pademonstruoti tik tai, kad jis nėra sužeistas, kad vis dar valdančiojoje daugumoje jis yra tas alfa patinas, su kuriuo kalbasi G. Nausėda. Tai – ženklas urzgiančiai „valstiečių“ frakcijai.

Tačiau tai tėra Kultūros komiteto pirmininko poza, mažai ką turinti bendro su realybe. Ir tai išrinktasis prezidentas turėtų įvertinti bendraujant su šiuo žmogumi.

Tos pačios dienos vakare R. Karbauskis jau pareiškė, kad ir be lenkų frakcijos sudarys daugumą. Tai šen šaukšteliu pakrapštys nuo dugno, tai ten, ir daugumą prigramdys. Ar tai nudžiugins išrinktąjį prezidentą, kalbantį apie stabilią Vyriausybę?

Premjeras S. Skvernelis irgi neturėjo kuo pradžiuginti G. Nausėdos. Tikriausiai tik norėjo informuoti, kad dėl savo ateities premjero poste jis nėra garantuotas, nes neaišku, ką rytoj dar iškrės R. Karbauskis. Dirbti jo kuriamame chaose mažai kas nori.

Socialdarbiečių lyderis Gediminas Kirkilas jau buvo pasiskyręs savo frakcijai Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, tačiau jau po valandos gavo per nagus.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis per nagus R. Karbauskio bizūnu gavo jau trečią kartą. Pirmasis buvo, kai viešai mitinge pradėjo pelenus barstyti sau ant galvos dėl G. Kildišienės. Mat jam pasidarė gėda.

Po trečio karto Seimo pirmininkas nebeištvėrė, pasiuntė savo seniūną aktinidijų prižiūrėti, kitiems laišką parašė ir išlėkė į užsienį.

Gali vartyti, kaip tinkamas, tačiau tas nuolatinis R. Karbauskio perdėto optimizmo fontanas, būsimos koalicijos gramdymas nuo puodo dugno, ministerijų tampymas jų dar negavus, primena nuogalių lakstymą po dilgėlių lauką. Kas pirmas ministeriją nugriebs, tas ir gaus.

Štai valdžios formavimo ratas ir užsidarė. Su kuo apie būsimą Vyriausybę kalbėtis G. Nausėdai? Memorandumas dėl koalicijos – nosies krapštymas. Jam reikia stabilios Vyriausybės, o ne perdėto optimizmo fontanų ir Seimo pirmininko vaikymosi po laukus.

Visų akys krypsta į R. Karbauskį. Ties šiuo žmogumi viskas prasideda ir baigiasi: autokratams būdingas užsispyrimas, susireikšminimas, perdėto dėmesio savo asmenybei reikalavimas, įžeidumas ir kerštas nesulaukus to dėmesio. Todėl ir premjeras nerodo ryžto, nes toks asmuo trapią daugumą gali sugriauti vos ryte išlipęs iš lovos ir pradėjęs ką nors kalbėti žurnalistams.

Kai Seime buvo kilęs G. Kildišienės skandalas, viešai sakiau, kad šis žmogus turi pasitraukti iš Seimo. Kai kurie iš LVŽS frakcijos Seime tuomet man sakė, kad susitiko su R. Karbauskiu ir tiesiai pasakė, kad jis tėra samdomas partijos pirmininkas, kad gali jį ir pakeisti kitu.

Dabar juokingai ta situacija atrodo. R. Karbauskis niekada nebuvo ir nebus samdomas, jeigu kam nors kas nors dar neaišku. Tai jie, tie 52 frakcijos nariai, buvo ir liks samdomi R. Karbauskio.

Bėda, kad to jie nesuprato tada, nesupranta ir šiuo metu. Gal išskyrus Seimo pirmininką V. Pranckietį.

Dar negimė tas, kuris sugebės iš R. Karbauskio atimti jo kūrinį – LVŽS. Dėl jo R. Karbauskis išgyveno K. Prunskienės pažeminimą, kai beveik buvo perėmęs partijos vairą, tačiau buvo pavarytas šalin. Autokratai tokių nuoskaudų nepamiršta ir puikiai žino panašaus pažeminimo kainą.

Šiuo atveju yra tik viena išeitis – išeiti ir palikti R. Karbauskį su savo kūriniu vieną.

Bet taip neatsitiks. Bent jau iki 2020 metų Seimo rinkimų, o po jų gali nebelikti tų, kurie kažkur gali išeiti – vaizdas Seime bus kitas. Tokia būna neryžtingumo ir pataikavimo kaina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt