Pozicija

2019.05.29 09:00

Bronislovas Matelis. Neprašykite Ramūno Karbauskio padovanoti jums savo įmonę

Bronislovas Matelis, Mišrios Seimo narių grupės seniūnas2019.05.29 09:00

Jeigu kas nors dar mano, kad „valstiečiai“ savo vidinius nesutarimus kažkaip išspręs patys, be išankstinių Seimo rinkimų, tai jie gali klysti. Ne, jų lyderis Ramūnas Karbauskis nėra pats blogiausias žmogus pasaulyje, būna ir blogesnių, tačiau jis į politiką žvelgia kaip į dar vieną verslą ir nuoširdžiai nesupranta, kodėl vieną iš savo įkurtų ir gausiai finansuotų verslų (šiuo atveju Valstiečių ir žaliųjų sąjungą (LVŽS)) turėtų padovanoti premjerui Sauliui Skverneliui.

Susiklosčiusią situaciją nesunku įsivaizduoti. Ar būtų normalu, jeigu kas nors iš LVŽS frakcijos Seime dabar paprašytų R. Karbauskio padovanoti jam „Agrokoncerną“? Kodėl „valstiečių“ lyderis tai turėtų daryti?

Tai R. Karbauskis per keletą metų sukūrė nuoširdaus ir jautraus, neva naujosios kartos ūkininko Pijaus prekinį ženklą, sukūrė teatrą, paleido per kaimus medicinos automobilį, finansavo tautinių kostiumų dalybas. Tai kainavo didžiulius pinigus.

O kur dar mažiau pastebimi finansiniai resursai, „prisirišant“ įvairiomis tiekimo ir paslaugų sutartimis šiuo metu politikais tapusius ūkininkus? Ir visą laiką paskui jo finansuotus projektus vilkosi tuntas LVŽS politikų, gavusių iš to didelės naudos. Tų projektų vertės apskaičiuoti neįmanoma.

Neturiu tikslo ironizuoti. Tiesiog taip yra. Ir jeigu tai priimtume kaip neišvengiamą realybę, visuomenė geriau suprastų sunkiai paaiškinamą R. Karbauskio kalbėjimą ir elgesį.

Įmonės savininkas turi teisę priimti bet kokį sprendimą. Gali per naktį nutarti įmonę uždaryti, o darbuotojus atleisti, pastumti, perkelti, ar patraukti visus, Seimo pavyzdžiu, į opoziciją. Turi teisę sekretore ar grupės vadove paskirti gražią blondinę ir pasodinti ją koncerne greta savęs.

Ir savininkui nebūtina apie tokius sprendimus informuoti įmonės padalinio vadovą S. Skvernelį, kurį irgi gali bet kada perkelti į žemesnes pareigas.

Padalinio vadovas šiuo atveju tegali pritarti ir apsimesti, kad jis apie permainas buvo informuotas ir pokyčiams pritarė. Arba bus atleistas.

Politologų svarstymai, kad Seimo Kultūros komiteto vadovas R. Karbauskis turėtų padovanoti dabar jau stambaus verslo įmonę premjerui S. Skverneliui, neturi jokio pagrindo. Bet kuriuo atveju savininkas būtų R. Karbauskis ir vairuotų nuo galinės sėdynės dabar jau ne tik visą Seimą, Vyriausybę, bet ir S. Skvernelį LVŽS vadovo pareigose.

Ir dar: jokio koncerno savininkas, ar tai būtų S. Jobsas ar R. Karbauskis, niekada neis savo autoriteto tikrintis samdomų darbuotojų sueigoje. Tuo šiomis dienomis turėjome progos įsitikinti – patikrinęs S. Skvernelį, pats pasitikrinti nebeplanuoja.

Ir jokio koncerno savininkas viešai nesibarstys ant galvos pelenų atgailaudamas už klaidas, nes toks viešas veiksmas, remiantis verslo logika, gali sukelti partnerių ir apskritai rinkos nepasitikėjimą ir savininku, ir jo valdoma įmone.

Paprastai, net ir turint rimtų reputacijos ar finansinių problemų, net ir rengiantis bankrotui, versle priimta atkakliai kalbėti apie sėkmės istoriją bei verslo plėtrą. Tą dabar ir girdime – pasirodo, LVŽS visus rinkimus laimėjo ir net pradėjo aktyvias derybas dėl verslo plėtros – plės valdančiąją daugumą. 

Žinoma, premjeras S. Skvernelis gali likti savo pareigose. Gal net išsiderės daugiau laisvių tame koncerne. Tarkime, be savininko leidimo galės bet kada eiti įsipilti gazuoto vandens su sirupu. Tačiau savininkas ir tas taisykles, kurios darbo rezultatams įtakos neturi, tačiau vadovo garbę ir orumą labai pažemina, gali bet kada pakeisti.

Prieš pusantrų metų viešai pasiūliau R. Karbauskiui trauktis iš Seimo. Maniau, kad vėliau ar anksčiau toks jo požiūris į politiką sukels krizę valstiečių-žaliųjų Seimo frakcijoje bei valdančiojoje daugumoje. R. Karbauskio šalininkai gausiai piktinosi tokiu įžūliu pasiūlymu, tačiau dabar patys gerai nebežino, ką su savo lyderiu daryti.

Tada visi koncerno padalinių vadovai buvo nedrąsūs, kažko delsė, o dabar jau per vėlu – sprendimai dėl lyderio turėjo būti priimti vakar.

Atrodytų, kad dabar ir girtas zuikis supranta, kad valdantieji sėdi automobilyje, kurio rankinį stabdį užtraukęs laiko pats R. Karbauskis. „Valstiečiai“ gerai net nebežino, pajudėjo jie kiek, ar ne, laimėjo jie tuos tris rinkimus, ar ne? Automobilis per rinkimus smarkiai kriokė ir dūmijo, todėl tik tuo visi dabar ir giriasi.

Vieną dieną „valstiečiai“ pralaimėjo ir traukiasi į opoziciją, o kitą kartą jau laimėjo ir stiprina valdančiąją daugumą. Tačiau tokį blaškymąsi galima suprasti, jeigu vertinsime per verslo prizmę – kaip įmonės savininkui reikia, kaip šaus į galvą, ką susapnuos, taip ir bus.

Tačiau toks šuolis, staiga užputojus savivertei R. Karbauskio galvoje, gali reikšti ir tai, kad visuomenė vėl sulauks gąsdinimo, agresyvaus puolimo, o Seimas naujų iniciatyvų kurti komisijas ir dar ką nors ištirti.

Nieko naujo. Versle kaip versle. Visi tapome iškreipto mąstymo įkaitais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt