Naujienų srautas

Pozicija2019.05.24 15:00

Justas Džiugelis. Laiškas žmonėms

Kreipiuosi į tuos, kuriems politika nėra gyvenimo dalis, tačiau jie jaučia pareigą išrinkti Lietuvai prezidentą, kuriam patikėsime ateinančius penkerius metus atstovauti kiekvienam iš mūsų. Nepaisant visų Konstitucijoje įtvirtintų prezidento pareigų, viena pagrindinių šalies vadovo atsakomybių – būti moraliniu tautos autoritetu. Ir tai – ne tušti populistiniai žodžiai. Būtent prezidentas savo pavyzdžiu diktuoja tendenciją, kuria seks piliečiai, ypatingai jaunimas.

Šie rinkimai, anot apžvalgininko Rimvydo Valatkos, buvo panašūs į pakasynų atlaidus. Bet ne dėl kandidato Gitano Nausėdos moralinių įsitikinimų, nors jis pats nuolat tai stengiasi pabrėžti. Jis paprasčiausiai neturėjo ką prikišti Ingridai Šimonytei. Keli bandymai įkąsti baigėsi visišku fiasko: pirmąjį, apeliuodamas į neva atimtas pensijas, G. Nausėda prakalbo Ramūno Karbauskio buhalterio Stasio Jakeliūno žodžiais, taip parodydamas nesigaudymą Lietuvą užklupusios ekonominės krizės faktuose.

Kitas kartas skambėjo jau net ne juokingai, o graudžiai, nes buvo mėginama prikišti, kad I. Šimonytės kampanijos susitikimus įamžina konservatorės Radvilės Morkūnaitės–Mikulėnienės vyras, žinomas fotografas Mindaugas Mikulėnas (beje, vos užklausus, I. Šimonytės štabas iškart pateikė duomenis apie šį bendradarbiavimą).

Antrasis rinkimų turo įkarštis, kaip ir tikėjausi, atskleidė tikrąsias kandidatų moralines nuostatas ir būsimus vadovavimo šaliai principus. Kai G. Nausėdos buvo paklausta apie įsiskolinimus po pirmojo rinkimų turo, garsiai deklaruojamas kandidato skaidrumas staiga išsisklaidė, tarsi dūmas vėjyje – vietoje aiškių ir paprastų atsakymų jis ėmė kontratakuoti niekiniais priekaištais ir vėl viskuo kaltindamas konservatorius (kažkur girdėta retorika, tiesa?). Tai – aiškus signalas, kad šis skaidruolis turi ką slėpti. Nesunku numanyti, ką.

G. Nausėda pasirinko nepriklausomo kandidato į prezidento postą kelią. Natūralu, kad pats turi spręsti ir rinkimų kampanijos finansavimo klausimus. Žmonėms jo „šalies vadovui tinkamos laikysenos“ tikriausiai maža, tad remti pinigais neskuba. Pats save kiek galėjo, tiek parėmė – bendrai surinko maždaug 260 000 eurų.

Dabar jau paviešintais negalutiniais duomenimis, vien tik pirmasis prezidentinių rinkimų turas G. Nausėdai kainavo daugiau nei 250 000 eurų. Buvęs kito kandidato į prezidentus rinkimų štabo vadovas Vytautas Bakas taip pat yra įsitikinęs, kad G. Nausėdos deklaruojamos sumos prasilenkia su tikrove. Tačiau ir jos jau viršija kampanijos sąskaitoje esančias lėšas.

Va čia ir aiškėja įstatymo spraga, kuria puikiai pasinaudojo G. Nausėda – VRK tikrina rinkimų kampanijos metu atliekamus mokėjimus ir tai turėtų būti skaidrumo garantas. Tačiau po rinkimų likusias skolas buvęs kandidatas turi padengti, kaip tik nori arba kaip geba.

Įsivaizduokite, jei G. Nausėda netyčia laimėtų rinkimus, kaip manote, nubudus pirmą rytą po inauguracijos, jam galvą skaudėtų nuo minties, kaip atiduoti didžiulę skolą, ar kaip kurti „gerovės valstybę“? Įtariu, kad valstybė su visomis savo problemomis tyliai verktų kampe.

Čia nevalingai iškyla istorija apie kandidato apsilankymą pas kariuomenės vadą V. J. Žuką, kuriam tarpininkavo stambaus verslo lobistas Valdas Sutkus. Tie, kas nors truputį gaudosi Lietuvos verslo ir politiniame gyvenime, šį veikėją puikiai žino. Jei G. Nausėda nebuvo išvykęs į Sirijų, apie V. Sutkaus darbo metodus taip pat tikrai žinojo. Ir vis tiek sutiko priimti pagalbą.

Beje, apie šį susitikimą niekas nebūtų nė sužinojęs, jei ne puikus žurnalistų darbas. Taip pat laimingo sutapimo jau nebeprimena ir „atsitiktinai“ turtingiausio Lietuvos žmogaus valdomos įmonės atsisakyti reklaminiai stendai, tą pačią dieną atitekę G. Nausėdos rinkimų kampanijai.

Galiausiai, pažiūrėkite, kas gi šį kandidatą remia: manipuliatorius R. Karbauskis, nuo teisėsaugos Rusijoje slapstęsis Viktoras Uspaskichas, pripažinta pirkusi rinkėjų balsus Živilė Pinskuvienė, „Abonentas“ Artūras Zuokas, korupcijos byloje minimas Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, marginalas Petras Gražulis, įstatymus dėl savo partijos finansavimo mėginęs pakeisti „bebras“ Gediminas Kirkilas, Sirijaus pasiuntinys Marijos žemėje Mindaugas Puidokas ir kiti ne mažiau spalvingi asmenys.

G. Nausėda viešai dievagojasi jų paramos neprašęs. Net jei tai ir būtų tiesa, šis faktas nieko nekeičia – šie veikėjai G. Nausėdoje įžvelgia sau parankų kandidatą. Kuo juos žavi į skolas sulindęs, jokios politinės ir valstybės valdymo patirties neturintis žmogus? Spręskite patys, tačiau nepamirškite, kad sekmadienį vyks ne tik prezidentinė kova.

Tai – kova prieš nomenklatūrinę praeitį ir už veržlią, protingą, sąžiningą ir vakarietišką Lietuvos ateitį. Aš noriu gyventi būtent tokioje šalyje. Linkiu ir jums to paties.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą