Naujienų srautas

Pozicija2019.05.17 13:00

Eugenijus Gentvilas. Liberalai didžiuojasi nedalyvavę antikonstituciniame farse

Ketvirtadienį Konstitucinis Teismas nusprendė, kad 2018 m. sausio 12 d. Seimo sprendimas sudaryti Laikinąją Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tyrimo komisiją yra antikonstitucinis. Teismas paskelbė, kad šis Seimo sprendimas pažeidė žodžio laisvę ir nacionalinio transliuotojo nepriklausomumą nuo politikų.

Privalau priminti, kad nė vienas Liberalų sąjūdžio frakcijos narys nebalsavo už šios komisijos sudarymą. Mes iš karto pareiškėme, kad toks Seimo sprendimas gali būti antikonstitucinis. Deja, valdančiuosius tada palaikė ir kai kurie kitų opozicinių frakcijų atstovai.

Dar daugiau – Seimo liberalai pareiškė, kad nedeleguos savo narių dirbti šioje komisijoje. Sakėme, kad tokiame antikonstituciniame farse nedalyvausime. Kad ši komisija gali būti pažeidžianti pagrindinį valstybės įstatymą, mes ne tikėjome. Mes tą žinojome, nes Konstitucinis Teismas dar 2006 m. buvo pasisakęs dėl neleistino politikų kišimosi į LRT veiklą. Gaila, bet ir tai neįtikino valdančiųjų ir dalies opozicijos.

Ne kartą perspėjome „valstiečius“ dėl šios komisijos ir jos veiklos nekonstitucingumo. Galiausiai, pernai gruodį pavyko atmesti šios „pseudokomisijos“ išvadas.

Liberalai daug kartų perspėjo, kad šios komisijos subūrimas atsilieps pasauliniame žiniasklaidos laisvės indekse. Taip ir nutiko. Pasaulinė organizacija „Reporteriai be sienų“ šiemet balandžio mėnesį metinėje ataskaitoje kritikavo Seimo valdančiosios daugumos iniciatyvą kištis į LRT veiklą ir reformuoti jos valdymą.

Paskutiniai Ramūno Karbauskio pareiškimai rodo, kad jis ir toliau sieks pertvarkyti LRT valdymą, nepaisant Konstitucinio Teismo sprendimo. Ką gi, oligarchui nesvarbu ne tik teismo pozicija, bet ir kažkokia abstrakti ir jam nesuprantama „žiniasklaidos laisvė“.

O liberalai didžiuojasi, kad nė per nago juodymą neprisidėjo prie farso kuriant Seimo komisiją ar vykdant jos veiklą. Mums žiniasklaidos laisvė nėra abstrakcijos. Priimame ją kaip demokratijos atributą bei garantiją.

E. Gentvilas yra kandidatas Europos Parlamento rinkimuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą