Pozicija

2019.05.16 12:30

Radvilė Morkūnaitė–Mikulėnienė. Rinkimų ir tymų protrūkio akivaizdoje – valdančiųjų „spazmas“

Radvilė Morkūnaitė–Mikulėnienė, Seimo TS–LKD frakcijos narė2019.05.16 12:30

Šiandien susirgusiųjų tymais skaičius jau viršija pusę tūkstančio ir auga toliau, kai per visus praėjusius metus susirgusiųjų buvo 30. O jų turėjo/galėjo nebūti visai. Tokios pavojingos užkrečiamosios ligos, kaip tymai, raudonukė, galėjo jau būti išnaikintos Lietuvoje, jei būtume išlaikę tam tikrą skiepijimo apimtį – kad absoliuti dauguma visuomenės turėtų specifinį imunitetą, kuris susiformuoja arba persirgus liga, arba pasiskiepijus.

Jei visuomenė neturi bendrojo imuniteto, o pasiskiepijusių dalis joje mažesnė nei 95 procentai, kyla protrūkiai. Tada dėl sveikųjų, kurie atsisako skiepo, nes jis tik rekomenduojamas, pavojuje atsiduria tie, kurie negali būti skiepijami – kūdikiai, besilaukiančios mamos, onkologinėmis ligomis sergantieji. Jie, bijodami užkrato, negali eiti į bendrąsias erdves, į poliklinikas, kuriose įtariami sergantieji užkrečiamomis ligomis laukia tose pačiose eilėse ir tuose pačiuose koridoriuose. Žinant, kad tymai labai lakus ir „kibus“ virusas, susidūrus su sergančiuoju galimybė užsikrėsti labai didelė, ir nuo jo, deja, neapsaugo nei sveikas gyvenimo būdas, nei niurkas į eketę.

Jau tymų protrūkio pradžioje matėsi vangi sveikatos apsaugos ministro reakcija, kuri tokia išlieka iki šiol. Tąkart pateikiau Seimui rezoliuciją dėl neatidėliotinų priemonių suvaldyti protrūkiui – joje ir pasiūlymai dėl nemokamų kraujo tyrimų, siekiant nustatyti, ar yra imunitetas nuo tymų, ir siūlymai sudaryti sąlygas visiems norintiems skiepytis valstybės ir savivaldybių gydymo įstaigose, stiprinti paskatas tėvams ir globėjams skiepyti vaikus, raginimas politikams susilaikyti nuo moksliniais tyrimais nepagrįstų nuomonių apie skiepus sklaidos.

Deja, priėmus šią rezoliuciją, toliau Seime iš vietos nebepajudėjo nei viena konkretesnė iniciatyva, viskas buvo blokuojama valdančiosios daugumos balsais. Vietoje to, Seime ėmė reikštis antiskiepininkai Seimo nariai. Teko imtis šviečiamosios veiklos, savo iniciatyva rengiau diskusijas, konferencijas su ekspertais, medikais, svečiais iš Ukrainos, kurioje šiuo metu fiksuojamas didžiausias tymų protrūkis Europoje.

Matant, kad visoje Europoje susiduriama su fake news skiepų atžvilgiu sukeltomis problemomis, kreipiausi į Europos Sąjungos vadovus, kviesdama parengti bendrą visai ES planą, kaip padidinti skiepijimo aprėptis visoje Europos Sąjungoje, imtis Europos Komisijos koordinuojamų veiksmų, stiprinti bendras pastangas siekiant didinti Europos valstybių visuomenių palaikymą imunizacijai, paneigti aktyviai skleidžiamus mitus. Juk užkrečiamos ligos nepripažįsta sienų ir pavienių valstybių pastangų neužtenka. Ypač dėl to, kad kai kuriose iš jų rinkimų maratonas sprendimus priimantiems politikams yra svarbesnis nei visuomenės sveikata.

Tiesą sakant piktina, kad valdantiesiems tymų protrūkio įspėjamasis skambutis nesukėlė jokio susirūpinimo – atvirkščiai, Seime neleista teisinių iniciatyvų net pateikti ir pradėti diskusijos apie priemones, kurių valstybė galėtų imtis tam, kad padidintų skiepų apimtis.

Štai Prancūzija iškart įsivedė privalomus skiepus, o Italija atsisakė populistų idėjos panaikinti prievolę skiepytis. ES yra šalių, kuriose atsisakymas skiepyti vaiką yra laikomas vaiko nepriežiūra. Vokietija svarsto įsivesti nemažas baudas neskiepytų vaikų, lankančių mokyklas, tėvams. Ir kitos pasaulio valstybės – JAV, Izraelis, taip pat imasi griežtesnių priemonių dabar, kad vėliau nebūtų per vėlu.

Kita vertus, ministras Aurelijus Veryga, iš mūsų į rankas gavęs sąrašą konkrečių pasiūlymų paketą, nesiteikė atsakyti. Arba nedaroma nieko, arba ieškoma kaltų, o valdančiųjų atstovai netrukdomai reiškiasi apie „negriukų“, „beždžionių“ ir „abortuotų kūdikių liekanų“ DNR skiepuose.

Medikams kelia pasipiktinimą Seimo nario Dainiaus Kepenio ir Co svaičiojimai apie skiepų sudėtį ir siūlymai žmonėms nuo tymų saugotis stiprinant imunitetą. Bet nei ministras A. Veryga, nei politikų etiką prižiūrinti Seimo komisija nepasmerkė kolegos, skleidžiančio dezinformaciją. Supykdyti kolegą baisu, skaičiuojamas kiekvienas balsas, o žmonių sveikata – pačių žmonių reikalas? Žinant nesprendžiamas problemas su ortopedine avalyne neįgaliesiems, pigiausių vaistų vajų, pasklidusias žinias apie galimas gydymo finansines lubas, panašu į tai.

Tik pastarosiomis dienomis iš Sveikatos apsaugos ministerijos sulaukėme užuominų, kad skiepai nuo tymų tam tikro amžiaus suaugusiųjų rizikos grupei galimai gali būti pasiūlyti nemokamai. Pagaliau šioks toks judesys. Bet o kur rekomendacijos viešoms įstaigoms, poliklinikoms, darželiams – kaip apsaugoti sveikuosius nuo užkrato? Kaip elgtis kūdikių mamoms – sėdėti namuose ir niekur neiti? Kaip elgtis įtariantiems, kad užsikrėtė?

Valdantieji argumentuoja, kad privalomų skiepų nereikia, reikia šviesti. Tai leiskite paklausti, ar buvo skirta lėšų švietimo kampanijai – informaciniams klipams televizijoje, plakatams stotelėse? Aš bent jau tokių nemačiau. Matyt, ministro pozicija – tegu visuomenė šviečiasi savo jėgomis. Tai ji ir „šviečiasi“ – iš lūpų į lūpas perduodamais gandais, uždaruose diskusijų forumuose, „google“ paieškose.

Valdantieji užspazmavo, nes klausimą kelia ne tie – politinė opozicija? Ar tai, kad veikti ministrą ragina opozicija yra pakankama priežastis nusispjauti ant piliečių, kurie dėl atsisakančių skiepytis atsiduria pavojuje? O tuo tarpu sergančiųjų skaičius auga, pastaruoju metu skaitliukas pagreitį įgavo sostinėje, Vilniuje...

Ministre, pamirškite rinkimus, prisiminkite žmones. Gali būti, kad natūraliai šiųmetinis tymų protrūkis apmalš. Bet kas mūsų laukia kitąmet? Juk neskiepijantys savo vaikų atsisako vakcinų ne tik nuo tymų ir raudonukės, bet ir nuo kitų pavojingų ligų, tokių kaip stabligė, difterija, kokliušas, kuris ypač pavojingas mažiems vaikams... Juk mūsų visuomenės imunitetas yra visų mūsų – ne tik politinės opozicijos – reikalas.

R. Morkūnaitė–Mikulėnienė yra kandidatė Europos Parlamento rinkimuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt