Pozicija

2019.05.03 10:53

Gediminas Kirkilas. Gegužės 3–osios Konstitucijos paveldas – tai europietiško politinio kompromiso dvasia

Gediminas Kirkilas, Seimo Pirmininko pavaduotojas, LSDDP pirmininkas2019.05.03 10:53

Gegužės 3–osios Abiejų Tautų Respublikos Konstitucijos, pasirašytos prieš 228 metus, paveldas yra europietiška politinio kompromiso dvasia. Lenkų istoriko Juliuszo Bardacho tvirtinimu, dokumentas buvo abipusiškai lygiavertis, nes lenkai atsižvelgė ir į Lietuvos poreikius bei interesus.

Konstitucija pirmąkart Europoje atskyrė valdžių šakas, vykdomąją nuo įstatymų leidžiamosios, taip pat teisminę, kaip buvo numatęs Monteskjė, Švietimo epochos prancūzų mąstytojas. Kas itin svarbu man, kaip parlamentarui, Konstitucija įteisino iš esmės beveik profesionalų renkamą parlamentą, Seimą ir Senatą, nors Senatui dar pirmininkavo monarchas su ribotomis galiomis.

Balandžio 26 d. paminėjome Lietuvos – Lenkijos bendradarbiavimo sutarties 25 metų sukaktį, kuri suvaidino ypatingą reikšmę ne tik mūsų dvišaliuose santykiuose, bet ir abejoms valstybėms integruojantis į Europos Sąjungą ir NATO. Nėra abejonių, kad tai – savotiška 1791 m. gegužės 3 d. Konstitucijos tradicija, kuomet abi valstybės sutaria, nors galbūt ir ne visada lengvai, dėl strateginių tikslų. Bet kuriuo atveju, beveik dvidešimties metų lietuvių ir lenkų politikų, diplomatų, mokslininkų ir visuomenės veikėjų pastangos aktualizuoti Gegužės 3–osios paveldą davė ir tebeaugina vaisius.

Šiuo metu Gegužės 3 –osios Konstitucija svarbi ir regioninio bendradarbiavimo aspektu, turint galvoje ir Ukrainą, o ateityje – ir Baltarusiją. Šiandien puoselėjame ir 1863 m. sukilėlių atminimą, gerbdami lenkų, baltarusių, lietuvių santykį su praeitimi, kuri mus visus jungia.

Gegužės 3 d. Konstitucija vėliau žlugo dėl maskolių intervencijos, tačiau ir todėl, jog valstybėje nebuvo tobulesnės integracijos politikos – už borto buvo palikti ukrainiečiai. Todėl Gegužės 3–osios atminimas ragina nekartoti protėvių klaidų, remiantis, visų pirma, istorine tradicija ir dabarties iššūkiais pagrįstą regioninį bendradarbiavimą. Tą ir mėginame kartu su lenkų politikais ir daryti, remdami Ukrainą.

G. Kirkilas yra kandidatas Europos Parlamento rinkimuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.