Pozicija

2019.04.10 08:59

Gintarė Skaistė. Sudie, fintech, sudie

dr. Gintarė Skaistė, Seimo TS–LKD frakcijos narė2019.04.10 08:59

Neturiu jokio aiškesnio nusiteikimo: esu už bankus ar prieš juos. Bankus vertinu kaip paprastus paslaugų teikėjus ir tiek. Jei tinka paslaugos ir tenkina kaina – perku. Jei ne, ieškau kito. Suprantu, kad Lietuvoje bankai veikia oligopolinėje rinkoje, kur veikia keli rimti žaidėjai. Todėl jų, kaip ir kitų šalių bankų veikla turi būti reguliuojama ir prižiūrima centrinio banko. Kas sėkmingai veikia ir Lietuvoje.

Tokių centrinių bankų veikimas yra griežtai nepriklausomas. Tam, kad politikai negalėtų kištis ir daryti neteisėto spaudimo bankų veiklos reguliavimui. Valdžių atskyrimo principas buvo sugalvotas ne veltui ir iki šiol sėkmingai veikė. Iki šiol veikė ir Lietuvoje. Bet štai į valdžią atėjo „valstiečiai“ su kompleksuotų išdidėlių komanda. Ir jiems kažkaip tas valdžios atskyrimo principas lyg ašaka gerklėj. Vis užkliūna.

Pirmi nerimo ženklai pasirodė, kai Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas nužygiavo į Konstitucinį Teismą padovanoti savo knygos ir galimai papasakoti, kaip rizikinga priimti nagrinėti opozicijos kreipimąsi dėl pensijų sistemos reformos.

Antras etapas buvo po iškilmingos ir šlovingos Seimo tyrimų komisijos išvadų dėl ūkinės LRT veiklos. Tyrė ūkį, o nusprendė keisti valdymą. Šioje situacijoje nacionalinio transliuotojo nepriklausomumas vėl tapo kažkokia nemylima vertybe. Jeigu nerodo Ramūno tinkamu kampu, tai anokia čia vertybė?

Trečias epizodas – donkichotiška Stasio Jakeliūno kova su bankais. Išjojęs ant ištikimo arklio Rosinanto, sutiko kelyje „Revolut“. Iškėlęs ietį smeigė – strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija turi peržiūrėti Europos centrinio banko suteiktą specializuoto banko licenciją. Gavo atsakymą, kad viskas čia tvarkoj. Negali būti, suklydo. Kreipėsi darkart. Ir vėl gavo atsakymą, kad viskas alright. Ir ką jūs manot? Kreipėsi trečią kartą. Dėl viso pikto.

Papildant šiuos turiningus ir prasmingus užsiėmimus dar prisiminė, kad Kubilius kaltas dėl pasaulinės ekonominės krizės. Ir paprašė visas institucijas raštais pagrįsti šią hipotezę. Tada ir sužinojome, kas šiandien kelia didžiausią grėsmę – ogi Lietuvos bankas.

Pasirodo, neparodė tinkamo tarnystės lygio bučiuodamas žiedą ir teikdamas niekam nebeaktualią informaciją. Gal dar ir vidiniuose pokalbiuose drįso šiek tiek pakikent iš susireikšminusio komiteto pirmininko. Bet visų svarbiausia – prieš n metų padarė Didžiąją nuodėmę – atsisakė priimti Stasį Jakeliūną į darbą. O šis jau ir taip buvo įskaudintas Gitano Nausėdos neigiamo atsakymo.

Nebelaiko komiteto pirmininko nervai, dangus griūva. Žadamas kreipimasis į prokuratūrą, siūlymas atsistatydinti ir vieši Vito Vasiliausko statymai prie gėdos stulpo. Visos priemonės geros, kai kovoji su vėjo malūnais.

Galima būtų tiesiog pasijuokti iš to nuolatinio noro atsiskaityti su į darbą nepriėmusiais veikėjais, jei tai negrėstų Lietuvai reputaciniais ir finansiniais netekimais. Deja, ilgai kūrę strategijas ir investavę į fintech  plėtrą, dabar grūdam pro duris „Revolut“, mojam balta skepeta išėjusiam „Google“ ir, galbūt, niekad nebeateisiančiom kitom kompanijom.

Sudie, fintech, sudie. Svajonė buvo graži.

G. Skaistė ketina kandidatuoti į Europos Parlamentą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt