Pasaulyje

2015.04.23 14:20

Išpuolį Prancūzijoje planavęs S. A. Ghlamas: „džihado suviliotas“ kompiuterijos studentas

BNS2015.04.23 14:20

Džihadistu užsimojęs tapti Sidas Ahmedas Ghlamas yra stipendiją gaunantis studentas, kuris prancūzų teisėsaugininkų dėmesį patraukė savo komentarais socialiniuose tinkluose. Interneto erdvėje jaunuolis išreiškė ketinimus prisidėti prie „Islamo valstybės“ kovotojų Sirijoje.

Džihadistu užsimojęs tapti Sidas Ahmedas Ghlamas yra stipendiją gaunantis studentas, kuris prancūzų teisėsaugininkų dėmesį patraukė savo komentarais socialiniuose tinkluose. Interneto erdvėje jaunuolis išreiškė ketinimus prisidėti prie „Islamo valstybės“ kovotojų Sirijoje.

S.A.Ghlamas yra kaltinamas planais surengti išpuolį vienoje Paryžiaus pakraščio bažnyčioje, kurie buvo išaiškinti, kai policija aptiko detalius sumanytos teroro atakos planus jo studentiškuose apartamentuose, taip pat nemenką ginklų arsenalą ir islamistų kovotojų grupuotes mininčių dokumentų.

24 metų alžyriečio kėslai buvo atskleisti visai atsitiktinai, kai jis paskambino į greitąją pagalbą ir pranešė, kad neva buvo sužeistas per ginkluotą bandymą apiplėšti jo namus Paryžiuje.

Bet savo veikla šis kompiuterijos studentas, savo paauglystės metus praleidęs važinėdamas tarp Prancūzijos ir Alžyro, jau buvo pakankamai sudominęs žvalgybos pareigūnus, kad policija pradėtų vesti jo bylą.

Tyrimo metu taip pat pasirodė, kad vienas iš S. A. Ghlamo ginklų buvo panaudotas nušaunant jauną motiną Aurelie Chatelain, bedarbę šokio entuziastę, kuri sekmadienį buvo rasta negyva Vilžiuifo mieste prie Paryžiaus.

Kas su šia 32 metų šokėja entuziaste, kurios kraujo buvo rasta ant vienos iš S. A. Ghlamo striukių, sieja įtariamąjį, kol kas neaišku.

Televizijos „BFMTV“ reportažas apie įtariamąjį:

Internete skelbėsi, jog trokšta kovoti džihadą

S. A. Ghlamas į Prancūziją persikėlė 2001 metais su savo motina, kad apsigyventų mažame rytiniame Sen Dizjė miestelyje, bet po dvejų metų, kai jam buvo vienuolika, jis turėjo grįžti į Alžyrą, nes neturėjo dokumentų, leidžiančių legaliai likti Prancūzijoje.

Į Prancūziją jis sugrįžo būdamas 19 metų jaunuolis, kad kibtų į mokslus iš pradžių šiauriniame Reimso mieste, o vėliau Paryžiuje. Čia jis gyveno ultramoderniame studentų apartamentų pastate ir beveik nesusilaukė savo kaimynų dėmesio.

„Tai pirmas kartas, kai išgirdome apie jį kalbant nuo tada, kai jis išsinuomojo apartamentus, nebuvo nieko keista. Jis mokėjo savo nuompinigius“, – sakė viena apartamentų pastato atstovė.

Bet jo veikla socialiniame tinkle „Facebook“ byloja visai ką kitą. S. A. Ghlamas, kaip šimtai kitų, naudojosi interneto svetainėmis, kad pareikštų „savo troškimą vykti į Siriją“ ir kovoti džihadą, sakė vienas policijos šaltinis.

Tačiau per 16 mėnesių vykdytą slaptą sekimą žvalgybos tarnybos nesurinko jokių tvirtų įkalčių, kurie leistų imtis tolesnio tyrimo, trečiadienį sakė Prancūzijos vyriausybė.

„Taikinys – bažnyčia“

Nors jis ir neturėjo įrašų dėl baudžiamųjų nusikaltimų, vienas policijos šaltinis sakė, kad jis buvo įtartas dalyvavęs viename numanomame užpuolime 2013 metų rugpjūtį, tačiau šio incidento auka vėliau atsiėmė jam pateiktą ieškinį.

Paryžiaus prokuroras Francois Molins`as nurodė, kad S. A. Ghlamas galėjo turėti kontaktų su kažkokiais asmenimis Sirijoje, kurie jam galėjo patarti pasirinkti „taikiniu bažnyčią“.

Pareigūnai po jo arešto taip pat sulaikė kelis jo pažįstamus ir šeimos narius. Įtariamojo sesuo AFP sakė, kad jos brolis nebuvo ekstremistas.

„Mano brolis nepasikeitė. Jis nebuvo radikalus. Esu viso to šokiruota, netikime tuo“, – tikino ji.

Trečiadienį pavakare apklausti išsivežta ir 25 metų moteris, siejama su S. A. Ghlamu. Bet ši į islamą prieš dvejus metus atsivertusi moteris, kaip AFP pareiškė jos sesuo, „neturėjo gyvenimo draugo“. Be to, sesuo pridūrė, kad niekada iš jos nėra nė žodžio girdėjusi apie terorizmą.

Sulaikyta moteris yra vienintelė savo rajone, kuri dėvi nikabą, vieną iš įvairių hidžabų, kuris dengia beveik visą veidą, sakė šaltiniai, artimi policijos tyrimui.