Naujienų srautas

Pasaulyje2013.01.08 10:43

Australija: rekordinis karštis verčia meteorologus tobulinti žemėlapius

LRT.lt 2013.01.08 10:43

Ekstremalus karštis, užplūdęs Australiją, privertė šalies meteorologijos biurą atnaujinti naudojamą temperatūrų skalę ir pridėti naujų spalvų klimato žemėlapį, kurios atspindėtų kitos savaitės prognozes. 

Ekstremalus karštis, užplūdęs Australiją, privertė šalies meteorologijos biurą atnaujinti naudojamą temperatūrų skalę ir pridėti naujų spalvų klimato žemėlapį, kurios atspindėtų kitos savaitės prognozes.

Naujausiame Meteorologijos biuro prognozių žemėlapyje kitam pirmadieniui Centrinė Australija pažymėta rožine spalva, o šis spalvos kodas reiškia, kad čia temperatūra pakils virš 50 laipsnių Celsijaus.

Biuro klimato stebėsenos ir prognozių skyriaus vadovas Davidas Jonesas teigė, kad naujoji skalė, kurioje rožinė spalva žymi 52–54 laipsnių temperatūras rodo, kad gali būti pagerintas senas karščio rekordas.

„Skalė šiandien padidinta. Taip yra todėl, kad biuro modelio pateikiamos prognozės rodo, kad temperatūros viršys 50 laipsnių“, – Australijos „Fairfax“ leidiniui sakė jis.

Aukščiausia Australijoje kada nors užfiksuota temperatūra – 50,7 laipsnių. Tiek termometras 1960 metų sausį rodė viename Pietų Australijos mieste.

Visoje šalyje karščiausia diena buvo pirmadienis, kai vidutinė maksimali temperatūra siekė 40,33 laipsnius, viršydama 1972 metais pasiektą 40,17 laipsnių ribą.

Tačiau šis rekordas greičiausiai pagerintas antradienį, kai temperatūros didžiojoje pietrytinės Australijos dalyje, taip pat ir Sidnėjuje, pakilo virš 42 laipsnių.

 „Pirmadienį užfiksuota karščiausia diena Australijos istorijoje ir atrodo, kad rezultatą galime vėl pagerinti“, – teigė D. Jonesas.

Aaronas Coutts-Smithas, meteorologijos biuro klimato paslaugų vadybininkas, teigė, kad karščio mastas yra beprecedentis.

„Tai, kaip plačiai jis paplitęs ir koks intensyvus, yra išskirtinis dalykas. Mes geriname rekordus visose valstijose ir teritorijose“, – kalbėjo jis.

Naujajame Pietų Velse, labiausiai apgyvendintoje Australijos valstijoje, siautėja daugiau kaip 100 krūmynų gaisrų. Anot pareigūnų, dabartinės sąlygos – karštis, vėjas ir perdžiūvusi augmenija – jiems ypač palankios. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi