Pasaulyje

2015.04.23 09:50

Meksikoje rastas pavogtas konteineris su radioaktyviosiomis medžiagomis

BNS2015.04.23 09:50

Meksikoje po pėsčiųjų tiltu buvo rastas paliktas nedidelis konteineris su potencialiai mirtina radioaktyviąja medžiaga, kuri praėjusią savaitę buvo pavogta pietrytinėje šalies dalyje.

Meksikoje po pėsčiųjų tiltu buvo rastas paliktas nedidelis konteineris su potencialiai mirtina radioaktyviąja medžiaga, kuri praėjusią savaitę buvo pavogta pietrytinėje šalies dalyje.

Dėl balandžio 13 dieną įvykdytos įrankių dėžės dydžio konteinerio su iridžio-192 šaltinio kapsule vagystės, radiacinės saugos pavojus buvo paskelbtas penkiose pietinėse bei rytinėse valstijose ir ant kojų sukeltos federalinės pajėgos. Tai buvo jau ketvirta radioaktyviųjų medžiagų vagystė nuo 2013 metų.

Pareigūnai mano, kad vagys, kaip ir praėjusiais trimis kartais, nenutuokė, kad vagia radioaktyviąsias medžiagas, kai apiplėšė vieną sunkvežimį Kardenaso mieste. Visais keturiais atvejais pareigūnams pavyko saugiai susigrąžinti pavogtas medžiagas.

Kapsulė buvo aptikta po tiltu virš kelio, kuris jungia Kardenasą su Tabasko valstijos sostine Viljahermosa, po to, kai šio regiono policiją kažkas telefonu informavo apie paliktą be priežiūros įtartiną konteinerį. Maždaug šimtas saugumo tarnybų darbuotojų dalyvavo konteinerio susigrąžinimo operacijoje.

„Ženklų, kad konteineris būtų buvęs atidarytas nėra“, – sakė Nacionalinės branduolinės komisijos Radiacinės saugos departamento direktoriaus pavaduotojas Christianas Romero.

Pareigūnai buvo nurodę, kad jeigu kapsulė yra hermetiškai uždaryta, tai ji nekelia pavojaus. Tačiau kartu pažymėjo, kad jeigu pavogtas konteineris būtų rastas, tai žmonės turėtų nuo jo laikytis mažiausiai 30 metrų atstumu.

Vidaus reikalų ministerija pažymėjo, kad jeigu su minėta medžiaga nebus saugiai elgiamasi, tai „šis šaltinis gali sukelti negyjančias žaizdas asmeniui, kuris jas laikys ar kuris turės su jomis kontaktą bent trumpą laiką (minutes ar valandas).“

„Kelias valandas ar dienas trukęs kontaktas su tokiu nesaugiai laikomos radioaktyviosios medžiagos kiekiu gali būti mirtinas“, – perspėjama pranešime.

Iridis-192 yra dirbtinis radioaktyvus elementas, kuris sukelia nudegimus, sunkią apšvitą ir net mirtį. Jis naudojamas gydyti vėžį ar pramoniniuose matuokliuose, kuriais tikrinamos suvirinimo siūlės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt