Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Saudo Arabijos vadovaujama koalicija užbaigė oro smūgių kampaniją Jemene

BNS2015.09.08 13:45

Saudo Arabijos vadovaujama koalicija antradienį paskelbė užbaigusi keturias savaites trukusią oro smūgių kampaniją Jemene, nurodžiusi, kad pašalino grėsmę, kurią kėlė Irano remiami husių sukilėliai.

Saudo Arabijos vadovaujama koalicija antradienį paskelbė užbaigusi keturias savaites trukusią oro smūgių kampaniją Jemene, nurodžiusi, kad pašalino grėsmę, kurią kėlė Irano remiami husių sukilėliai.

Vašingtonas pasveikino šį žingsnį ir paragino derybų keliu užbaigti krizę.

Nepaisant kalbų apie sėkmę šioje karinėje kampanijoje, pavadintoje „Ryžto audra“, kurią sunitiškos arabų valstybės pradėjo siekdamos atkurti prezidento Abedrabbuh Mansouro Hadi valdžią, sostinė Sana tebėra kontroliuojama sukilėlių, o svarbiame pietiniame Adeno uostamiestyje toliau tęsiasi įnirtingi susirėmimai.

Koalicija nurodė, kad jos operacijos perėjo į politinę stadiją, tačiau neatmetė galimybės esant reikalui atnaujinti oro smūgius prieš šiitų sukilėlius, vadinamus husiais.

Koalicija pridūrė, kad Arabijos pusiasalio pakraštyje esančio strategiškai svarbaus Jemeno oro erdvės ir jūrinė blokada bus tęsiama.

Šiitiškas Iranas sveikino koalicijos sprendimą nutraukti antskrydžių kampaniją, pavadinęs jį „žingsniu į priekį“ siekiant konflikto sureguliavimo.

Tuo tarpu husiai karinės kampanijos pabaigos kol kas nekomentavo.

A. M. Hadi savo kreipimesi iš Saudo Arabijos sostinės Rijado, į kurį jis pabėgo, kai Saną užėmę sukilėliai, sėdami chaosą ir stumdami šalį prie humanitarinės krizės slenksčio, ėmė artėti prie Adeno uostamiesčio, sakė, jog bus pasiekta „pergalė“ ir „mes greitai sugrįšime į savo gimtinę, Adeną ir Saną“.

Saudo Arabijos gynybos ministerija nurodė, kad oro smūgiai leido „sėkmingai pašalinti grėsmes Saudo Arabijos ir kaimyninių valstybių saugumui“, sunaikinus sunkiąją ginkluotę ir balistines raketas, kurios buvo patekusios į husių rankas.

Baltieji rūmai sveikino sprendimą nutraukti antskrydžius ir paragino prie derybų stalo ieškoti būdų užbaigti šią krizę, sukėlusią tiesioginio konflikto tarp regiono galių grėsmę.

Koalicijos pareiškime rašoma, kad kitas žingsnis bus pastangos atnaujinti politinį procesą Jemene, pagalbos teikimas ir „kova su terorizmu“ šioje šalyje, kur aktyviai veikia tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ padalinys.

Diplomatinėje srityje koalicija sieks „tarptautinio bendradarbiavimo“ užkertant kelią ginklų tiekimui sukilėliams.

Šiitiškos respublikos Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marzieh Afkham, kuri kalbėjo Teherane, pareiškė, kad „paliaubų nustatymas ir nekaltų bei apsiginti negalinčių žmonių žudymo sustabdymas yra žingsnis priekin“.

Pastabose, kurias išplatino valstybinė naujienų agentūra IRNA ji sakė puoselėjanti viltį, kad netrukus bus pasiųsta humanitarinė pagalba ir kad „atsinaujins situacija, tinkama Jemeno partijoms ir grupėms vesti derybas dėl visapusiškos vyriausybės formavimo“.

Savo ruožtu pasigirdus pranešimams apie devynių Irano laivų vilkstinę, kuri galbūt plaukia į Jemeną, JAV jūrų laivynas pranešė, kad siunčia į regioną lėktuvnešį „USS Theodore Roosevelt“, lydimą valdomosiomis raketomis ginkluoto kreiserio „USS Normandy“.

Vis dėlto Pentagono atstovas spaudai pulkininkas Stevenas Warrenas pareiškė, kad žiniasklaidos pranešimai, jog amerikiečiai yra pasirengę sutrukdyti Irano laivams pasiekti Jemeną, jeigu juose yra gabenami ginklai, „mažumėlę keistoki“.

„Nežinome, ką Irano laivų vilkstinė planuoja daryti, bet mes juos stebime, – sakė S. Warrenas. – Turėdami regione amerikiečių jūrinę galią, mes pasiliekame savo galimybes.“

Sukilėliai užėmė vadavietę trečiajame pagal dydį mieste

Jemeno sukilėlių pajėgos trečiadienį užėmė šarvuočių brigados vadavietę trečiajame pagal dydį šalies mieste Taize, pranešė vienas armijos karininkas.

Puolimas surengtas netrukus po to, kai Saudo Arabijos vadovaujama koalicija paskelbė užbaigusi keturias savaites trukusią oro smūgių kampaniją Jemene, nurodžiusi, kad pašalino grėsmę, kurią kėlė Irano remiami husių sukilėliai.

35-osios šarvuočių brigados vadavietė, esanti miesto šiauriniame pakraštyje, buvo užimta po įnirtingų mūšių, per kuriuos „žuvo ar buvo sužeisti dešimtys žmonių“, naujienų agentūrai AFP sakė bazėje esantis karininkas.

Ragina derėtis

Jemenas, įsikūręs prie strategiškai svarbių jūros kelių ir besiribojantis su naftos turtinga Saudo Arabija, nusirito į chaosą praėjusiais metais, kai husiai užėmė Saną.

Primindama, kad ši krizė jau pareikalavo didelių aukų, Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) antradienį pranešė, kad Jemene siaučiantis smurtas nuo kovo pabaigos pareikalavo 944 žmonių gyvybių, o dar 3 487 žmonės buvo sužeisti.

Bet tikrieji aukų skaičiai veikiausiai yra gerokai didesni, nes, kaip nurodė JT sveikatos agentūra, jos pateikiami duomenys yra gauti iš Jemeno sveikatos įstaigų, o daug sužeistųjų nesikreipia į ligonines.

Savo kalboje A. M. Hadi padėkojo prie koalicijos prisijungusioms valstybėms ir vėl užsipuolė husius, kurie, anot jo, gauna iš Irano pastiprinimą pajėgomis ir karine įranga.

Jis sakė, kad sukilėliai „ir jų sąjungininkai viduje ir už (Jemeno) yra visiškai atsakingi už pastaruosius įvykius, kurie tapo jų bergždžių veiksmų rezultatu.“

Vis dėlto jis paragino visus stengtis įgyvendinti JT Saugumo Tarybos 2216-ąją rezoliuciją, kuri „atveria kelią pozityviam ir veiksmingam dialogui.“

Ši rezoliucija reikalauja, kad husiai atitrauktų savo pajėgas iš teritorijos, kurią jie yra užėmę, įskaitant ir iš Sanos, ir grįžtų prie taikos derybų stalo.

A. M. Hadi nurodė,kad jis pavedė naujai paskirtam viceprezidentui Khaledui Bahahui, kuris taip pat yra ministras pirmininkas, ir jo vyriausybei imtis humanitarinių poreikių problemos Jemene ir paragino pasaulio organizacijas „bendradarbiauti su jais siekiant neatidėliotinai suteikti reikiamą pagalbą“.

Rijade vienas Vakarų diplomatas nurodė, kad, jo nuomone, dabar buvo „tinkamas laikas Saudo Arabijai pasitraukti iš viso to“, nors ji ir nepasiekė savo politinių tikslų.

„Husiai tebėra ten, kur jie buvo anksčiau“, – sakė diplomatas, pageidavęs likti anonimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt