Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Rusija pranešė „neutralizavusi“ sukilėlių islamistų lyderį A. Kebekovą

BNS2015.09.08 13:45

Rusija pirmadienį pranešė, kad per specialiąją operaciją buvo nužudytas sukilėlių islamistų lyderis Šiaurės Kaukaze Aliaschabas Kebekovas, o kovotojai patvirtino jo žūtį.

Rusija pirmadienį pranešė, kad per specialiąją operaciją buvo nužudytas sukilėlių islamistų lyderis Šiaurės Kaukaze Aliaschabas Kebekovas, o kovotojai patvirtino jo žūtį.

Rusijos Nacionalinis kovos su terorizmu komitetas nurodė, kad A. Kebekovas buvo „neutralizuotas“ per specialiąją operaciją Dagestano respublikoje.

Svetainė „Kavkaz Center“, kuria sukilėliai naudojasi savo pranešimams skelbti, patvirtino A. Kebekovo mirtį. „Mūsų brangusis brolis tapo kankiniu“, – rašoma šioje svetainėje.

43 metų A. Kebekovas, kilęs iš Dagestano, vadovavimą vadinamajam Kaukazo emyratui perėmė 2014 metais po to, kai žuvo ankstesnis jo lyderis veteranas, čečėnas Doku Umarovas.

Rusija sukilėlių vadą A. Kebekovą, kuris vadinosi Abu Muhammadu Ali ad Dagistani, buvo įtraukusi į savo federalinį teroristų ir ekstremistų sąrašą. Jo paieška buvo paskelbta 2012 metais už dalyvavimą neteisėtoje ginkluotoje grupėje.

Jungtinės Valstijos savo ruožtu A. Kebekovą buvo paskelbusios „globaliniu teroristu“ ir nurodžiusios, kad jis yra pasirengęs vykdyti „al Qaeda“ įsakymus.

Kaukazo emyratas, kurį sukilėliai islamistai įkūrė 2007 metais, ragina pradėti pasaulinį džihadą ir yra prisiėmęs atsakomybę už virtinę kruvinų išpuolių. Jo tikslas yra įkurti Užkaukazėje islamistinę valstybę.

Rusija pranešė, kad A. Kebekovas ir dar keturi kovotojai, tarp jų du sukilėlių regioniniai lyderiai, žuvo per operaciją Buinaksko miesto prieigose, kuri prasidėjo sekmadienį ir baigėsi pirmadienį.

Rusijos Federalinės saugumo tarnybos ir Vidaus reikalų ministerijos pajėgos apsupo sukilėlius viename name ir pradėjo paleido ugnį, kai žlugo derybos, nurodė Komitetas.

Iš pastato, kuriame slėpėsi sukilėliai, per šturmą liko griuvėsiai, o nukautųjų kūnai buvo vėliau ištraukti iš nuolaužų, nurodė Rusijos saugumo pareigūnai. Dagestano respublikos vidaus reikalų ministerija paskelbė nuotraukas, kuriose matoma smarki ugnis, apėmusi griuvėsius.

Kovos su terorizmu komitetas nurodė, kad pastate buvo kelios moterys, kurios atsisakė išeiti, taip pat vaikas, kuris po derybų buvo perduotas teisėsaugininkams ir išgyveno.

Maskva teigia, jog A. Kebekovas buvo vienas iš tiesioginių 2013 metų mirtininkų išpuolių pietiniame Volgogrado mieste, per kuriuos žuvo 34 žmonės, organizatorius.

Svetainė Kavkaz-uzel.ru, kuri užsiima Kaukazo problemomis, rašo, kad A. Kebekovas anksčiau ėjo D. Umarovo pavaduotojo pareigas.

Jis taip pat buvo Kaukazo emyrato kadijus, šariato teismo teisėjas. Teisėsaugininkų teigimu, būtent A. Kebekovas priėmė sprendimą dėl autoritetingiausio Dagestano sūfijų šeicho Saido Afandi al Čirkavi nužudymo 2012 metų rugpjūtį.

Sukilėliai apie D. Umarovo žūtį, paskelbę ji kankiniu, pranešė 2014 kovą. FST vėliau patvirtino, kad Kaukazo emyrato įkūrėjas buvo „neutralizuotas“.