Pasaulyje

2015.04.20 14:01

Rusija apie skandalą dėl D. Rogozino: reakcija absurdiška

DELFI.lt 2015.04.20 14:01

Rusijos užsienio reikalų ministerija mano, kad Oslas per stipriai sureagavo į Dmitrijaus Rogozino, kuris yra įtrauktas į ES sankcijų sąrašą, apsilankymą Špicbergene, skelbia news.liga.net.

Rusijos užsienio reikalų ministerija mano, kad Oslas per stipriai sureagavo į Dmitrijaus Rogozino, kuris yra įtrauktas į ES sankcijų sąrašą, apsilankymą Špicbergene, skelbia news.liga.net.

Vienašalės Oslo sankcijos po netikėto Rusijos vicepremjero D. Rogozino vizito į Norvegijos salyno teritoriją nepanaikina 1920 m. Špicbergeno sutarties nuostatų, pareiškė oficialus Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Aleksandras Lukaševičius.

Diplomato teigimu, minėtoje sutartyje numatyta, kad joje dalyvaujančių šalių piliečiai gali laisvai patekti į salyną.

Primename, kad Norvegijos užsienio reikalų ministerija įspėjo, kad gali sugriežtinti leidimų režimą visiems Rusijos piliečiams, nes Rusija nesilaiko rekomendacijų, kuriose nurodyta, kad Špicbergeno salyne nepageidaujami asmenys, įtraukti į ES sankcijų sąrašą, konkrečiai ir D. Rogozinas.

Balandžio 19 d. Dmitrijus Rogozinas, vadovaujantis valstybinei komisijai Arkties plėtros reikalams, dalyvavo Rusijos dreifuojančios stoties „Šiaurės ašigalis–2015“ atidaryme.

Valdininkas du kartus nusileido Longiero oro uoste, esančiame Norvegijos Špicbergeno salyne, iš kur jis skrido rusišku lėktuvu.

„Kadangi balandžio 18 d. vietovėje, kur yra stotis, pablogėjo oro sąlygos, kažkurį laiką minėtasis lėktuvas ten negalėjo nusileisti, per kilusią pauzę buvo apžiūrėta rusų Barencburgo gyvenvietė Špicbergene. Norvegija iš mūsų laukia kažkokių pasiaiškinimų. Tokia reakcija glumina“, – pabrėžė A. Lukaševičius.

Oslo reakcija „nepaaiškinama ir absurdiška, vertinant iš tarptautinės teisės perspektyvų“, pareiškė jis.

Nėra jokio tarptautinio teisinio pagrindo teikti Rusijai bet kokias pretenzijas, mano diplomatas. Jis pridūrė, kad „Maskva apgailestauja dėl iniciatyvinio Norvegijos prisijungimo prie antirusiškų ES sankcijų, dėl ko mūsų kaimynė Norvegija iškreiptai suvokia realijas.“

Rusijos Valstybės Dūmos tarptautinių reikalų komiteto pirmininko pirmojo pavaduotojo Leonido Kalašnikovo nuomone, Špicbergenas – tai laisva ekonominė ir politinė zona, kuriai netaikomas visiškas Norvegijos suverenitetas.

„Ten mes niekada neturime atsiskaitinėti“, – pasakė jis, komentuodamas Rusijos vicepremjero vizitą į salyną.

D. Rogozinas Norvegijos užsienio reikalų ministerijos pretenzijas operatyviai pakomentavo savo mikrotinklaraštyje, esančiame „Twitter“ svetainėje.

„Po muštynių kumščiais nesišvaistoma“, – pareiškė Kremliaus atstovas, cituodamas žinomą rusų patarlę.

Svalbardas (norvegiškas Špicbergeno salyno pavadinimas) priklauso Norvegijai, bet nuo 1920 m. jis turi ypatingą tarptautinį statusą. Salose Rusijos piliečiams veikia bevizis režimas.