Pasaulyje

2015.04.20 12:14

Graikijoje prasidėjo 69 „Aukso aušros“ narių teismas

BNS2015.04.20 12:14

Graikijoje pirmadienį teismas pradėjo nagrinėti 69 neonacistinės partijos „Aukso aušra“ narių, kaltinamų priklausymu nusikalstamai organizacijai, bylą, bet teisiamųjų suole nėra šios partijos lyderio ir kitų svarbių kaltinamųjų.

Graikijoje pirmadienį teismas pradėjo nagrinėti 69 neonacistinės partijos „Aukso aušra“ narių, kaltinamų priklausymu nusikalstamai organizacijai, bylą, bet teisiamųjų suole nėra šios partijos lyderio ir kitų svarbių kaltinamųjų.

„Aukso aušros“ įkūrėjas Nikos Michaloliakos ir dauguma šiai partijai priklausančių parlamentarų nedalyvauja įžanginiame posėdyje, vykstančiame teismo salėje, kuri buvo specialiai pastatyta sugriežtinto režimo kalėjime prie Atėnų, sakė AFP reporteris.

Bylos svarstymas turėtų užtrukti mažiausiai kelis mėnesius.

Advokatai šių kaltinamųjų nedalyvavimo priežasties nenurodė. N.Michaloliakui ir jo dešiniajai rankai Christos Pappas, kurie kardomojo sulaikymo kalėjime praleido 18 mėnesių, buvo leista prieš teismą išeiti į laisvę.

Įžanginiame teismo posėdyje dalyvauja tik apie 40 kaltinamųjų.

N. Michaloliakas ir jo bendrininkai yra kaltinami dėl įvairių nusikaltimų, įskaitant nužudymą ir dalyvavimą nusikalstamoje organizacijoje.

Koridalo kalėjime ir aplink jį buvo sustiprintas saugumas, nes prie kalėjimo susirinko šimtai aktyvistų, priešiškų „Aukso aušrai“.

Nuo šio proceso priklausys, ar bus priversta pasitraukti iš didžiosios politikos trečioji pagal didį parlamentinė partija, kuri atvirai deklaruoja ksenofobiškas ir antisemitines idėjas ir kuri išpopuliarėjo tik tada, kai šalį ištiko sunki ekonominė krizė.

Antifašistinės ir antirasistinės grupės planuoja sutelkti kuo daugiau šalininkų, kad skaičiumi viršytų „Aukso aušros“ narius, susirinkusius prie kalėjimo.

„Aukso aušros“ nariai paprastai grūdasi į teismą nuo aušros. Neturime leisti, kad taip įvyktų, ir imsimės visų įmanomų priemonių, kad užkirstumėm tam kelią“, – sakė antifašistiniio judėjimo aktyvistas Takis Giannopoulos dar neprasidėjus posėdžiui.

Vietos valdžia taip pat rengėsi neramumams.

„Tai didžiausias Graikijoje procesas per 40 metų. Jis gali užtrukti mažiausiai 18 mėnesių. Vyks antifašistų grupių ir „Aukso aušros“ šalininkų susirinkimai“, – sakė Koridalo meras Stavros Kasimatis.

Dauguma teisiamųjų kaltinami dėl narystės nusikalstamoje organizacijoje.

Kitiems pateikti kaltinimai dėl nužudymo, susimokymo nužudyti, ginklų turėjimo ir rasistinio smurto. Jiems gresia iki 20 metų laisvės atėmimo bausmės, jeigu jie būtų nuteisti.

Bylą nagrinėja trijų teisėjų kolegija.

Neseniai pranešta, kad teismas bylos nagrinėjimą atidėjo iki gegužės 7 dienos. Šaltinis teisme nurodė, kad Koridalo kalėjime vykstantis procesas, praėjus dviem valandoms po posėdžio pradžios, buvo atidėtas dėl procedūrinių sumetimų, o ne dėl to, kad įžanginiame bylos nagrinėjame nedalyvavo „Aukso aušros“ įkūrėjas Nikos Michaloliakos ir dauguma šiai partijai priklausančių parlamentarų.

Advokatai šių kaltinamųjų nedalyvavimo priežasties nenurodė. N. Michaloliakui ir jo dešiniajai rankai Christui Pappai, kurie kardomojo sulaikymo kalėjime praleido 18 mėnesių, buvo leista prieš teismą išeiti į laisvę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.