Pasaulyje

2013.01.07 11:40

Stačiatikiai pradeda švęsti Kalėdas

Edvardas Špokas, Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba2013.01.07 11:40

130 milijonų pasaulio stačiatikių švenčia Kalėdas. Stačiatikių šventovėse – Rusijoje, Gruzijoje, Armėnijoje, Graikijoje, Serbijoje, Rumunijoje, kitose šalyse vyko naktinės pamaldos.    

130 milijonų pasaulio stačiatikių švenčia Kalėdas. Stačiatikių šventovėse – Rusijoje, Gruzijoje, Armėnijoje, Graikijoje, Serbijoje, Rumunijoje, kitose šalyse vyko naktinės pamaldos.

Daug tikinčiųjų atvyko švęsti Kalėdų į Betliejų, kur, kaip tikima gimė Kristus. Šiame Vakarų ranto mieste nuo IV amžiaus stovi didinga, seniausia pasaulyje veikianti bažnyčia, joje meldžiasi ir katalikai ir Rytų bažnyčių krikščionys.

Kaip primena LRT televizijos naujienų tarnyba, esame įpratę, kad gruodžio 25 – Kalėdų diena, bet Rytų krikščionių religijos Kristaus gimimą švenčia pagal senąjį Julijaus kalendorių. Katalikai ir kitos Vakarų krikščionių religijos švenčia pagal Grigaliaus kalendorių, įvestą XVI amžiuje, nes buvo pripažinta, kad jis yra tikslesnis.

Tikintieji stengiasi vieną didžiausių krikščionims švenčių – Kristaus gimimą švęsti Betliejuje, kur kaip tikima gimė išganytojas, kur nuo ketvirtojo amžiaus stovi didinga seniausia pasaulyje veikianti bažnyčia, joje meldžiasi ir katalikai ir Rytų bažnyčių krikščionys.

IV amžiaus pradžioje krikščionybė įsigaliojo Gruzijoje, tad čia krikščionių bendruomenė viena seniausių pasaulyje. Neseniai Graikijos stačiatikiai minėjo 35-metįį, kai jų dvasiniu lyderiu tapo Ilija, kurį, kaip rodo apklausos, gruzinai labiausiai gerbia ir juo pasitiki.

 Gausiausia – Maskvos patriarchatui priklausanti stačiatikių bendruomenė, iškilmingos pamaldos vyksta maždaug 800 Maskvos šventovių ir dešimtyse tūkstančių rusų stačiatikių cerkvių visame pasaulyje.

Koptų stačiatikių bažnyčiai priklauso apie 15 mln. žmonių, bet dauguma jų gyvena Egipte. Koptai stačiatikiai sudaro maždaug dešimtadalį Egipto gyventojų, bet jų padėtis gana sudėtinga šalyje, kurioje vyrauja musulmonai. Koptai diskriminuojami, o radikalieji islamistai puola jų maldos namus.

Stačiatikių Kalėdas švenčiamos ir Lietuvoje. Šiandien ketvirtą popiet Vilniaus rusų bendruomenė antrą kartą Katedros aikštėje prie eglutės švęs Kalėdas. Vyks teatralizuotas vaidinimas, atkeliaus Senis Šaltis. Stačiatikių kalėdiniai renginiai vyks ir kituose miestuose, tarp kurių ir Lietuvos kultūros sostinėje Palangoje.

Pasak kurorto Turizmo informacijos centro atstovų, Palangoje šiuo metu gausu svečių iš Rusijos bei Baltarusijos. Palangoje iki sausio vidurio veiks ir Kalėdų alėja, miestą puoš eglė ir šventinės lemputės.