Pasaulyje

2015.04.17 17:08

Ukraina siūlo tarptautiniam teismui tirti nusikaltimus Kryme ir Ukrainos rytuose

BNS 2015.04.17 17:08

Ukraina siūlo Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT) imtis tirti visus numanomus karo nusikaltimus Kryme ir Ukrainos rytuose, išplečiant jau pradėtą tyrimą, sakė užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas.

Ukraina siūlo Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT) imtis tirti visus numanomus karo nusikaltimus Kryme ir Ukrainos rytuose, išplečiant jau pradėtą tyrimą, sakė užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas.

Ukraina jau yra suteikusi pasauliniam teismui įgaliojimus tirti nusikaltimus, padarytus jos teritorijoje nuo 2013-ųjų lapkričio 21 iki 2014-ųjų vasario 22 dienos; šiuo laikotarpiu buvo nuverstas tuometinis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius.

Šiek tiek vėliau Rusija aneksavo Krymą, o dar vėliau išprovokavo kovas Ukrainos rytuose tarp Kijevo ir prorusiškų separatistų ginkluotųjų pajėgų. Kijevas kaltina Rusiją, kad ši siunčia ginklus ir karius separatistams paremti, nors Maskva tai neigia.

„Esame gana optimistiškai nusiteikę, kad TBT labiau įsitrauks (į šį tyrimą)“, – sakė P. Klimkinas naujienų agentūrai „Reuters“ penktadienį prieš susitikdamas su TBT pirmininku ir prokuroru.

Prašoma, kad TBT tyrimas apimtų „viską pagal mandatą, taip pat ir nusikaltimus žmoniškumui“, pažymėjo ministras. P. Klimkinas paminėjo sausio 30 dieną vykusią ataką prieš strateginį Mariupolio uostamiestį kaip nusikaltimų žmoniškumui pavyzdį.

„Per apšaudymą iš pabūklų, per kelias sekundes, žuvo daugiau kaip 30 žmonių ir sunkiai sužeista 100 žmonių, – sakė jis. – Jeigu tyčia šaudoma, aš pabrėžiu, tyčia apšaudomi miestai, žudomi civiliai, tai visiškai kitokia situacija (palyginus su karine operacija), todėl mes turime įtraukti TBT (į tyrimą)“, – kalbėjo Ukrainos užsienio reikalų ministras.

Platesnis P. Klimkino siūlomas tyrimas pirmą kartą nagrinėtų kaltinimus Rusijai tiesioginiu dalyvavimu konflikte Ukrainos rytuose. Ukraina dar svarsto galimybę kelti bylą prieš Rusiją kitame teisme – Hagos tarptautiniame teisingumo teisme, kuris yra aukščiausias JT teismas, nagrinėjantis teritorinius ginčus.

Pernai balandį TBT, Ukrainos vyriausybei paprašius, pradėjo tyrinėti kaltinimus, kad V. Janukovyčiaus pajėgos nužudė daugiau kaip 100 Kijeve ir kituose miestuose protestavusių žmonių. TBT nagrinėja įvykius, buvusius dar iki Krymo aneksavimo, todėl kol kas nebuvo tiriami nusikaltimai, kuriuos galėjo padaryti Rusijos remiamos ginkluotosios pajėgos.