Pasaulyje

2019.04.08 17:04

Sudane nerimstant protestams žuvo du žmonės

Stasys Gimbutis, ELTA 2019.04.08 17:04

Du žmonės žuvo pirmadienį per didžiules protesto akcijas Sudano sostinėje Chartume. Tai pranešė televizijos kanalas „Al Arabia“, remdamasis duomenimis iš ligoninių. Gautomis žiniomis, tarp aukų yra kariškis, nukautas per susišaudymą su policijos pareigūnais.

Nuo šeštadienio, kai dešimtys tūkstančių sostinės gyventojų pradėjo neterminuotą akciją, kuri sekmadienį virto sėdėjimo streiku prie armijos vadovybės būstinės, riaušių aukomis jau tapo aštuoni žmonės.

Pirmadienį auštant policija ir įtakingos Nacionalinės žvalgybos ir saugumo tarnybos darbuotojai mėgino jėga išvaikyti streikininkus, naudodami ašarines dujas, bet pirmą kartą nuo protesto akcijų pradžios praėjusių metų gruodį į situaciją įsikišo armija, kuri neleido griebtis jėgos. Pasak mačiusiųjų, policininkai spėjo paskleisti dujas, kurios buvo juntamos net už kelių kvartalų nuo įvykių epicentro. Be to, buvo girdėti šūviai.

Kaip pranešė televizijos kanalas „Sky News - Arabia“, pirmadienį į uždarą posėdį susirinko parlamento deputatai. Į jį pakviestas Sudano gynybos ministras Awadas bin Aufas, kuris vasario pabaigoje prezidento Omaro al Bashiro įsaku buvo paskirtas valstybės vadovo pirmuoju pavaduotoju.

Protestams vadovaujanti politinė grupė savo ruožtu pirmadienį paragino kariuomenę tiesiogiai derėtis su demonstrantais dėl laikinosios vyriausybės formavimo.

„Raginame Sudano ginkluotąsias pajėgas tiesiogiai su Aljansu už laisvę ir permainas aptarti taikų pereinamojo laikotarpio vyriausybės formavimą“, – pabrėžė vienas iš šios grupės lyderių Omaras el Digeiras, darydamas pareiškimą prie kariuomenės štabo.

Protestuotojai kaltina O. Al-Bashiro vyriausybę prastu šalies ekonomikos valdymu, dėl kurio didėja maisto kainos, trūksta degalų ir užsienio valiutos. Prezidentas pripažino, kad gyventojų susirūpinimas „pagrįstas“.

Protestai prasidėjo gruodžio 19 d., kai vyriausybė nusprendė tris kartus padidinti duonos kainą.