Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Malūnsparnį JAV pievelėje nutupdžiusiam protestuotojui gali tekti kelerius metus praleisti kalėjime

BNS 2015.09.08 13:45

Kovos su korupcija aktyvistas, kuris kirtęs Vašingtono neskraidymo zoną su miniatiūriniu malūnsparniu nutūpė JAV Kapitolijaus pievelėje, ketvirtadienį stojo prieš teismą. Jam gali būti pateikti kaltinimai dėl skraidymo neregistruotu orlaiviu ir nacionalinės gynybos oro erdvės pažeidimo.

Kovos su korupcija aktyvistas, kuris kirtęs Vašingtono neskraidymo zoną su miniatiūriniu malūnsparniu nutūpė JAV Kapitolijaus pievelėje, ketvirtadienį stojo prieš teismą. Jam gali būti pateikti kaltinimai dėl skraidymo neregistruotu orlaiviu ir nacionalinės gynybos oro erdvės pažeidimo.

JAV apygardos teismo teisėja Deborah Robinson nurodė rotorinį skraidymo aparatą pilotavusiam Douglasui Hughesui neišeiti iš savo namų Floridoje ir nesiskirti su GPS įtaisu iki kito pasirodymo teisme Vašingtone, kuris numatytas gegužės 8 dieną.

Paštininku Tampa Bėjuje dirbantis D.Hughesas su miniatiūriniu malūnsparniu Kapitolijaus pievelėje, esančioje pačioje Vašingtono širdyje, nusileido trečiadienį.

Oro gynybos vadovybė NORAD nurodė AFP, kad apie incidentą ji sužinojo tik tada, kai malūnsparnis jau nutūpė.

D. Hugheso malūnsparnis Kapitolijaus pievelėje. AFP/Scanpix nuotr.

Drastiškas incidentas sukėlė aliarmą dėl saugumo ir privertė Kapitolijaus policiją uždaryti Kongreso pastatą per patį turizmo sezono piką. Kapitolijuje tuo metu vyko Irako ministro pirmininko Haidero al Abadi susitikimai su senatoriais.

Incidentą mačiusi Rachel Jackman sakė, kad įvykis ją išgąsdino.

„Per kelias minutes visas rajonas buvo uždarytas. Čia buvo gal 30 ar 40 Kapitolijaus policijos automobilių, taip pat juodų visureigių“, – sakė jis CNN.

61 metų D.Hughesas, kuris prieš teismą stojo apsirengęs JAV pašto tarnybos striukę, teištarė „Taip“, kai jo buvo pasiteirauta, ar jis prisiekia kalbėti tik tiesą. Jo nebuvo paprašyta prisipažinti arba paneigti savo kaltę.

D. Robinson nurodė D. Hughesui atiduoti savo pasą, taip pat kas savaitę prisistatyti federalinio ikiteisminio tyrimo pareigūnams Tampoje ir susilaikyti nuo skraidymo bet kokiu orlaiviu. Ji taip pat perspėjo aktyvistą laikytis atokiai nuo Baltųjų rūmų ir Kapitolijaus, kai jis atvyks į Vašingtoną dalyvauti teismo posėdžiauiuose ar susitikti su savo advokatu. Kaskart klausiamas, ar suprantąs savo paleidimo sąlygas, D. Hughesas atsakydavo: „Taip, suprantu“.

Interviu, kurį D.Hughesas davė laikraščiui „Tampa Bay Times“ prieš skrydį į šalies sostinę, jis teigė vykdąs pilietinio nepaklusnumo aktą dėl finansų reformos ir norįs pasiųsti įstatymų leidėjams žinią dėl šios kampanijos.

„Reikalauju reformų ir skelbiu rinkėjo maištą remdamasi tomis teisėmis, kurias Jeffersonas nusakė Nepriklausomybės deklaracijoje“, – D. Hughesas rašo laiške visiems 535 Kongreso nariams, kurį jis prieš skrisdamas pasiėmė su savimi.

JAV išminuotojas tiria Kapitolijaus pievelėje nusileidusį malūnsparnį. AFP/Scanpix nuotr.

Svetainėje Democracyclub.org D. Hughesas išdėstė tikslus, kurių jis norėjo pasiekti savo drastišku poelgiu.

„Noriu, kad per 2016 metų kovą dėl Kongreso posto kiekvienas kandidatas užimtų poziciją, jog nesitaikstys su korupcija“, – rašė jis.

Be minėtų kaltinimų, Federalinė aviacijos administracija (FAA) nurodė, kad pateiks jam ieškinį dėl federalinio skraidymo reglamento pažeidimo.

Kaip ketvirtadienį nurodė Kapitolijaus policija, D. Hughesas prisipažino žinojęs, kad rengiasi įskristi į neskraidymo zoną, kai pakilo iš nedidelio oro uosto Getisberge, Pensilvanijoje.

„Hughesas pareiškė sąmoningai pažeidęs neskraidymo zoną, kad jo politinė žinia šaliai ir Kongreso nariams būtų išgirsta“, – pranešė policija ir nurodė, kad pilotas jiems prisipažino „manęs, kad gali būti numuštas, bet vis vien buvo nusiteikęs įgyvendinti savo pastangas“.

D.Hughesas, kuris neturi piloto licencijos, skrido su vienviečiu atvirą piloto kabiną turinčiu malūnsparniu, kurį FAA priskiria ultralengviems „skraidomiesiems aparatams“. Tokiems orlaiviams nėra reikalinga jokia registracija.

Bet Kapitolijaus policija pareiškė, kad pasvėrus D. Hugheso skraidomąjį aparatą, paaiškėjo, jog jis sveria 350 svarų (159 kilogramus) – taigi yra 100 svarų (45 kg) sunkesnis už ultralengvąjį orlaivį.

Be to, jo kuro bako talpa yra 10 galonų (38 litrai), o tai dvigubai daugiau nei leidžiama ultralengviesiems orlaiviams.

Už skraidymą neregistruotu orlaiviu yra numatoma laisvės atėmino iki trejų metų bausmė, o už nacionalinės gynybos oro erdvės pažeidimą gresia už grotų praleisti iki vienerių metų. JAV Kapitoliaus policijos atstovas anksčiau sakė „Tampa Bay Times“, kad D. Hughesas „nieko neperspėjo“ apie savo planuojamą skrydį.

Bet jo draugas Mike`as Shanahanas tikino, kad aktyvistas prieš kelias valandas iki nusileidimo Vašingtone jis apie savo skrydį informavo Slaptąją tarnybą.

„Jis nėra sprogdintojas mirtininkas, jis – patriotas“, – laikraščiui sakė 65 metų M. Shanahanas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi