Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.08 19:01

Barbariški Brunėjaus įstatymai: košmariška realybė ar skambi retorika?

Pasaulį naujais istatymais sukrėtė mažiau už Vilnių gyventojų turinti valstybė Pietryčių Azijoje. Pusę amžiaus mirties bausmės nevykdęs Brunėjaus sultonatas Baudžiamajame kodekse dabar mirtimi grasina tiems, kurie įžeidinės pranašą Mahometą ar turės homoseksualių santykių. Tačiau, kai kurių analitikų nuomone, griežčiausių nuostatų Brunėjus net neketina vykdyti.

Vos per 420 tūkst. gyventojų turinčios šalies Baudžiamajame kodekse nuo praeito trečiadienio skelbiama, kad už vagystę bus kertamos galūnės, už prievartavimą skiriama mirties bausmė, už lytinius santykius tarp moterų – 40 kirčių ir 10 metų kalėjimo. O už vyrų santykiavimą ar heteroseksualių asmenų svetimavimą grasinama mirtimi užmėtant akmenimis.

Tokiu įstatymų sugriežtinimu baigėsi dar 2013 metais šalį valdančio absoliutaus monarcho, sultono Hassanalo Bolkiaho pradėta reforma.

Tarptautinė bendruomenė tokias bausmes smerkia kaip kankinimus. Tuo tarpu Holivudo žvaigždės, paskatintos aktoriaus George`o Clooney, ragina boikotuoti sultonato monarchui priklausančius prabangius viešbučius Vakaruose, tačiau neaišku, ar tai bus pakankamas svertas. Šalis nafta prekiauja su Tolymųjų Rytų valstybėmis, kurios pernelyg nesirūpina žmogaus teisėmis. O nauji įstatymai, pasak analitikų, skirti pritraukti konservatyvių musulmoniškų valstybių investicijas ir nukreipti visuomenės dėmesį nuo lėtėjančios ekonomikos.

Vis dėlto, pasak kai kurių analitikų, griežčiausių nuostatų Brunėjus greičiausiai nevykdys, nes esą kodeksą supanti retorika monarchui svarbesnė nei paties įstatymų vykdymas. Pasak ekspertų, įstatymų tekstas parašytas taip, kad realiai nuteisti mirties bausme sunku.

Plačiau - Algirdo Acaus reportaže.

Pasaulį nauju įstatymu sukrėtė mažiau už Vilnių gyventojų turintis Brunėjus

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi